ProfilyHolocaust

Holocaust, USA 1978 drama, druhá světová válka, TV minisérie Jedna z nejtemnějších kapitol lidstva v mrazivé minisérii
Obraz: 1.33:1 (4:3)
Zvuk: český DD 2.0, anglický DD 2.0
Titulky: české
Čas: 87+91+88+101 minut
Distribuce DVD: 13.1.2011 Hollywood ClassicPopis Fotogalerie Video Archiv Tvůrci Další recenze koupit

 

 

Holocaust je pojem, který asi nemá smysl nikterak zvlášť představovat. Chcete-li, je ve filmovém nebo televizním světě Holocaust jméno výtečné, i když bohužel trochu pozapomenuté TV minisérie o čtyřech částech celovečerní délky.
 
1. Rozprostírající se temnota (1935-1940)
Svatba. Nejeden seriál, stejně jako nejedna rodinná sága, začíná takovouto, nepodobnou slavnostní příležitostí. Což je vlastně logické. Kde jinde by se rodina mohla hezky sejít, aby byli její členové náležitě představeni. Svatbou začíná i Holocaust. Žid Karl Weiss si bere katoličku Ingu Helmsovou. Fašismus se teprve dere k moci a inklinuje k němu převážná část ze strany nevěsty. Karlova kámoše Erika čeká velká kariéra u SS. Ten Weissovi varuje, aby utekli z Berlína, ale rodina odmítá. Přichází Křišťálová noc a Židy čeká první pogrom. Karl Weiss končí v Buchenwaldu. Jeho otec je deportován do Polska.
 
2. Cesta do Baby Jar (1941-1942)
Rodina Weissových se začíná za dramatické doby drobit. Syn Rudy utíká do Prahy, kde si najde holku a spolu utíkají do Ruska. Karl je stále v Buchenwaldu, jeho žena poskytuje za kontakt s ním sexuální služby a jeho znásilněná sestra je internována do sanatoria (kde, bohužel pro ni, probíhají pokusy s předpotopními plynovými komorami). Karlovi rodiče se setkávají ve Varšavě. Kariéristu Erika práce zavedla k masovým hrobům v Baby Jar.
 
3. Konečné řešení (1942-1943)
Karl je díky svému malířskému umění přeložen do Terezína. Rudy se na Ukrajině dává k partyzánům, kde se ožení s Češkou Helenou. Koncentrační tábory se začínají zvětšovat a Cyklon B se jeví jako efektivní řešení židovské otázky. Inga se nechá dobrovolně zavřít, aby byla s Karlem. Ten je však přistižen, kvůli kresbám reality lágru mučen a jsou mu zpřelámány ruce. Varšavské ghetto žije transporty do koncentráků. Denně opouští Varšavu 6000 lidí, kteří putují přímo do plynových komor.
 
4. Přeživší (1943-1945)
Hrůza kulminuje. Osvětim se stává konečnou zastávkou pro staré manžele Weissovi a do stejných míst míří i zmrzačený Karl. Ve Varšavě propuká povstání. Je však potlačeno. Rudy se dostává do Sobiboru, zatímco jeho žena je během akce zabita. Válka se chýlí ke konci. Hrůzná bilance holocaustu překonává všechny představy
 
TV minisérie odpovídá na otázku, zdali jde zkombinovat vážné, celosvětově respektované téma s telenovelou. Ano jde. Sice se jedná o drsnou telenovelu, i když tento pojem tak jak ho vnímáme dnes, není zcela na místě. Holocaust je drsný tak, jak byla drsná doba zvěrstev židovské genocidy. Jistě, nezobrazuje detailně hnus a zrůdnost jednotlivých činů, ale svým pojetím nenechává nikoho na pochybách, jak odporná ta doba byla. A tragický příběh jedné rodiny tento pocit jen umocňuje. 
 
Hodnocení:
Tváří v tvář nejedné současné televizní pitomosti velkolepý klenot, který je nejen silnou dramatickou podívanou, ale zároveň i kronikou vývoje i dopadu jednoho z největších zvěrstev v dějinách lidstva. 
 
DVD DISK
Kompletní čtyřdílná minisérie vychází na třech samostatných DVD. Na tom prvním naleznete první dva díly, další dvě DVD obsahují zbylé dva. Výbava disků opatřených laciným digipackem je pouze základní. Na televizním obrazu ve formátu 4:3 je vidět, že nepatří k nejmladším a zvukové stopy jsou ve formátu DD 2.0.
 
Zajímavosti
- Termín Holocoust neexistoval v německém jazyce až do roku 1980. Úspěch této minisérie k tomuto značně napomohl.
- Když byla tato minisérie vysílána poprvé v Americe, v New Yorku byl během reklamních přestávek zaznamenán zvýšený odběr vody. Z toho vyplývalo, že v tu chvíli spousta lidí najednou používala toaletu. Znamená to, že se jinak nemohli od obrazovky odtrhnout?
- Tato minisérie získala dva Zlaté glóby a 8 cen Emmy.
- Děj této minisérie se odehrává v různých místech Evropy, včetně protektorátu Čechy a Morava. Nicméně lidé ve všech zemí mluví jen jedním jazykem – anglicky.
 
 
+SPECIÁL
Holocaust ve světové kinematografii
Holocaust se stal hlavním námětem nejednoho dokumentu, stejně jako všudypřítomným varovným prstem spojeným s druhou světovou válkou. Stal se taky námětem nejednoho filmu.
 
Za zády peklo (1986)
Spíše komorní film, který vznikl v koprodukci Argentiny a Československa. Nelehký úděl židovských uprchlíků schovávajících se v lesích, žijících v zemljankách, přežívajících v úkrytech, aby unikli jisté smrti, byl v druhé polovině osmdesátých let natáčen i v tehdejším Československu. Jednu z malých rolí si zahrál i mladý Filip Renč.
 
Schindlerův seznam (1993)
Slavné oscarové drama ukazující holocaust ve své brutální formě. Umělecké dílo Stevena Spielberga s humanistickou linkou v podobě německého továrníka Oskara Schindlera, který se během německého konečného řešení židovské otázky zasadil o život mnoha Židů odsouzených krutou dobou k smrti.
 
Všichni moji blízcí (1999)
Drama odehrávající se po Mnichovské dohodě. V době, kdy Židé stále častěji a drsněji zažívají brutalitu nacistické ideologie označující je za podlidi. Z humusu této doby se objevuje postava Angličana Nicholase Winstona, který připraví a následně zrealizuje smělý plán na záchranu necelých sedmi set židovských dětí, které tak unikly svému osudu.
 
Vzpoura (2001)
Televizní, téměř tříhodinový snímek, který velice slušně, stejně jako akčně, dokumentuje začátek, průběh i tragický konec židovského povstání ve Varšavě, ke kterému došlo v roce 1943. Film začíná stupňujícím se terorem, nesnesitelnými podmínkami ve Varšavském ghettu, hromadné odsuny do koncentráků, které nakonec vyústily v ozbrojený odpor. Když umřít tak alespoň se vztyčenou hlavou.
 
Šedá zóna (2001)
Příběh z Osvětimi, kde jeho velení sestavuje z židovských vězňů speciální komando, které má pomáhat při německých vyhlazovacích praktikách. Členům tohoto komanda se však podaří zorganizovat ozbrojenou vzpouru. Spíše komornější film podle skutečné události z koncentračního tábora. 
 
Pianista (2002)
Romanem Polanskim zfilmovaný skutečný příběh židovského polského pianisty Wladyslawa Szpilmana, vyprávěný od roku 1939, kdy židovské komunitě začínají časy ponížení a utrpení. Film sleduje Wladyslawův příběh přes krutá léta okupace Polska, Varšavské ghetto až po konečné osvobození. Hlavní roli ztvárnil tehdy neznámý Adrien Brody.
 

Fotogalerie


Video


Tvůrci


Odkazy


Archiv


více recenzí >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]