ProfilyKate Beckinsale (26.7.1973)

 
Dlouhý přerod křehké britské krásky v sebevědomou mezinárodní hvězdu přinesl ovoce. Úspěšný souboj s anorexií, neúspěšný souboj se závislostí na nikotinu, návaznost na pevné herecké kořeny a princeznovský obličej stvořily herečku, která za krásnou tvářičkou schovává drsňačku, jež dokáže rozšmelcovat pár vlkodlaků, případně vyřešit vraždu v osmdesáti stupních pod nulou.
 
Kate Beckinsale narozená 26.7.1973 v Londýně je dalším z řady důkazů rčení, že jablko nepadá daleko od stromu. V jejím případě dokonce zůstalo na větvi, byť se jednu chvíli snažilo utrhnout a odkutálet. Tatínek Richard byl až do své předčasné smrti na infarkt oblíbeným televizním komikem a maminka Judy se rovněž (i když ne tak úspěšně) herectví věnovala. Pro Kate prostě nebylo vyhnutí. Její velký debut přišel v roce 1991 (v jejích osmnácti) v televizním filmu One against the wind, dramatu z druhé světové války. Pak sice od hereckých líčidel zběhla na Oxford, kde studovala francouzskou a ruskou literaturu („Měla jsem pocit, že potřebuji nějaké vzdělání“), jenže i tady ji její osud dostihnul. Nasadil si tvář herce a režiséra Kennetha Branagha a nabízel jí roli nadpozemsky krásné dcery italského statkáře v shakespearovské adaptaci Mnoho povyku pro nic. Kdo by odmítl nabídku na film, v němž se měl objevit po boku Emmy Thompson, Keanu Reevese, Denzela Washingtona nebo Michaela Keatona? 
 
A tak se Kate zaháčkovala, což vyústilo v opuštění školy na konci třetího ročníku (co si taky člověk dneska počne se znalostí ruské a francouzské literatury) a ve vstup do světa profesionálního herectví. Tento svět se ze začátku omezoval jen na plochu britských ostrovů, kde si sice Kate velmi záhy prošlapala pěšinu k popularitě a úspěchu, ale kde se zároveň strašně nudila, protože prakticky nedostávala scénáře, které by ji oslovovaly, a tak hraní pro ni představovalo především chození do práce, což není v případě umění právě zdravá perspektiva. Z nudy ji vytrhla až první nabídka zpoza oceánu, na roli studentky posedlé diskotékovými rytmy, která na parketu hledá svou životní lásku ve filmu Poslední dny disca. 
 
Recenzenti ho sice přijímali s rozpaky, ale Kate si aspoň osvojila americký přízvuk, což jí umožnilo zařadit se do zástupu britských herců, kteří nejvíc času tráví v letadle nad Atlantikem při pracovních cestách z Londýna do New Yorku či Los Angeles a zase nazpátek. Druhá americká zkušenost ji přivedla ke snímku Není úniku, v němž si spolu s Claire Danes hrála na americkou studentku odsouzenou za pašeráctví ke 33 letům v thajském vězení. Tady nejlépe prodala to, čím se většina jejích postav prezentovala doposud – bezmeznou naivitu, víru ve spravedlivý chod světa a nepraktičnost snílků. 
 
„Do každého projektu ze sebe něco odevzdáváte a ten zas na oplátku dává něco vám. Je to taková nekonečná symbióza,“ říká Kate, která jako by tím naznačovala, že je stejná vzorňačka jako většina jejích postav. „Vzorně se starám o dceru, zdravě jím, nepiju, neflámuju. Jen kouřím. Kdybych nekouřila, stala by se ze mě ta nejnervóznější osoba na světě.“ Někoho by znervózňoval nedostatek nikotinu a jiného zas nabídka na roli v největším filmovém trháku roku Pearl Harbor, osobně podepsaná režisérem Michaelem Bayem a producentem Jerrym Bruckheimerem. „Upřímně přiznávám, že jsem si vůbec neuvědomila, co ta jména znamenají. Prostě jsem si ten scénář přečetla, probrečela ho a podepsala. Všichni mi sice říkali, že jsem si ukrojila moc velké sousto, ale ani ve snu jsem si nepředstavovala, že bude až tak velké.“ 
 
V roli zdravotní sestřičky, která musí ošetřovat oběti japonského útoku na americkou základnu a do všeho toho zmatku se ještě rozhodovat, zda skončí v posteli pilota číslo 1 (Josh Hartnett), nebo pilota číslo 2 (Ben Affleck), nejen obstála, ale navíc si svůj herecký rejstřík rozšířila o krásky, které už jen pasivně neomdlévají při pohledu do hypnotizujících mužských očí, ale případně jsou schopné mezi ně i praštit. O tom, že Kate tato role vyhovuje, svědčí i  fakt, že se (aspoň ve filmu) začala bavit lovem vlkodlaků (Underworld), upírů (Van Helsing), tajných agentů (Nic než pravda) a vrahounů, kteří zabíjejí své bližní v nelidských podmínkách (Bílá smrt). Byť posledně jmenovaný film nedopadl komerčně nejlépe, sama Kate potvrzuje, že ji nelehké natáčení zocelilo natolik, že je teď schopná úplně všeho. Zdá se, že se v souvislosti s touhle „křehkou květinkou“ máme na co těšit. 
 
Text: Pavel Novák
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]