ProfilyDana Medřická (11.7.1920 – 21.1,1983)

 

 
Již od své první návštěvy divadla v šesti letech, kdy shlédla představení Radůz a Mahulena,  zatoužila, stát se herečkou. Když jí přísný otec zakázal studovat na konzervatoři hned po základní škole, odmaturovala nejprve na gymnáziu. 

 

Studium na konzervatoři však stejně nedokončila a už na jaře 1940 nastoupila do svého prvního angažmá v Brně, kam ji jako doporučil režisér Jaroslav Kvapil. Po násilném uzavření divadla nacisty v roce 1941 odešla Dana do Plzně, kde dva roky úspěšně umělecky dozrávala, aby se v roce 1943 vrátila do Prahy do divadla Uranie.  A s jejím příchodem do Prahy samozřejmě přišli i první nabídky od filmu. Medřická se tak poprvé objevila před kamerou  roku 1944 v roli kantýnské Anky v dramatu Skalní plemeno.
 
Na scéně Městských divadel pražských a Národního divadla vytvořila desítky různorodých ženských postav světového repertoáru. Její interpretace se vyznačovaly neokázalostí, Měla jedinečnou schopnost vystihnout komické i tragikomické charaktery.
 
Velký filmový úspěch jí přinesla role Slávky Hlubinové ve Šrámkově Měsíci nad řekou, kterou hrála už v divadle v Plzni i Praze. Dalo by se říci, že filmová adaptace do níž Medřickou obsadil Václav Krška patří k jejímu vrcholu. Následovala spousta rolí, ty však byly většinou vedlejšího charakteru. Ovšem i přesto patří některé z nich pro mnohé k nezapomenutelným. 
 
V roce 1958 získala Dana Medřická titul laureátky státní ceny za divadelní výkony na scéně Městských divadel pražských a v roce 1966 titul zasloužilá umělkyně. Přestože měla získat i titul národní umělkyně, tento titul, stejně jako legendární roli Čapkovy Matky získala její mnohem angažovanější kolegyně. Ano, byla to doba v níž mnohdy místo talentu rozhodovala stranická příslušnost a aktivita.
 
Zásluhou mistrovského výkonu Dany Medřické se Kočičí hra stala divácky nejúspěšnější hrou v historii Národního divadla a dosáhla 403 repríz. Dávala vždy divadlu přednost před filmem, přesto vytvořila na pět desítek filmových i televizních rolí. Nesmrtelnou se pro masy stala hlavně  díky rolím v seriálech Taková normální rodinka nebo Nemocnice na kraji města. Diváci ji milovali, komunistický režim jí moc nemusel, ale díky popularitě jí alespoň toleroval.
 
V roce 1979 zemřel po delší nemoci její celoživotní partner vynikající Václav Vydra mladší, s nímž žila od roku 1945 a vychovávala syna Václava Vydru nejmladšího, dnes dalšího pokračovatele herecké dynastie Vydrů.
Daně Medřické, jak psal tehdejší tisk, se zhroutil svět. Na obzoru se však objevil bohatý Španěl Artemio a nový, československou společností osmdesátých let hojně sledovaný, vztah byl na světě. Profesor makroekonomie na Univerzitě Karlově Artemio Precioso Ugarte byl bývalým revolucionářem, předsedou španělské Greenpeace a synem slavného španělského spisovatele.
„Maminku v podstatě zachránil. Změnil jí život. Začali se stýkat až po tatínkově smrti, do té doby ho neznala. Artemio ale maminku už dávno tajně obdivoval, chodil často na její představení,“ vzpomíná Vydra, který si otčíma zamiloval.
 
Všechny své role brala vážně a zodpovědně a to jak na jevišti, tak i v osobním životě. Svá poslední léta tak Medřická dělila mezi divadlo, film, televizi a časté cesty do Španělska. Její druhé manželství však trvalo jen krátce. 
 
16. ledna se Medřická chystala na premiéru divadelní hry ve které hrál její syn. Chvíli před odchodem dostala náhlý srdeční infarkt. Václav zavolal sanitku. Ještě stačila sama sejít schody k sanitce. To byly její poslední kroky. Zemřela po poledni v pátek 21. ledna 1983.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]