ProfilyUdílení Oscarů za rok 2011: Oceněný Umělec a hattrick Meryl Streepové

 

 

 
Nedělní večer (u nás brzké pondělní ráno) hostilo Los Angeleské Kodak Theatre další filmovou událost roku - předávání známých Oscarů. 
 
Letošní ročník zažil svůj malý skandálek ještě před samotným ceremoniálem. Režisér Bret Ratner, který měl celou show produkovat, odstoupil poté, co se vůči jeho osobě zvedla ostrá vlna kritiky za Ratnerů výrok urážející homosexuály. Před zkouškami filmu Mistrovský plán totiž pronesl, že: „Zkoušení je pro teplouše.“ 
S Ratnerem podal výpověď také moderátor Eddie Murphy, jehož nahradil Billy Crystal, již devítinásobný hostitel pořadu. Vše tedy bylo ve starých, zajetých, a mírně orezivělých kolejích a naděje na oživení události práskly s dveřmi spolu s Ratnerem.
 
Po loňském neúspěšném pokusu o přiblížení se mladistvému publiku přišlo letošní nostalgické vzpomínání a sázka na jistotu, kterou představuje především pan Crystal. Jeho úvodní parodující sestřih z filmů nominovaných na hlavní cenu byl opět vítaným osvěžením, po zbytek večera však mnoho zajímavého nepředvedl. V porovnání s předáváním Zlatých Glóbů, které moderuje velice nevybíravý  Ricky Gervais, Oscaři v tomto směru značně zaostávají, což se nepodařilo zvrátit ani  spektakulárním vystoupením hned 50(!) akrobatů Cirque de Soleil.
 
Úvodní části večera vládl film Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev (americký film točený v Londýně či Paříži), který poněkud překvapivě získal hned první vyhlašované ocenění za nejlepší kameru. Během večera pak posbíral čtyři další sošky, všechny však z menších, technických kategorií. Ty hlavní totiž ovládl francouzský „němý“ film (točený v Los Angeles, svět je dnes malý) The Artist.
 
Svoji pozici mezi největšími hvězdami dějin filmu ještě utvrdila Meryl Streepová, soškou zlatého lysohlavce s mečem (nejlepší herečka v hlavní roli) oceněná potřetí, čímž se zařadila po bok Ingrid Bergmanové. Ještě jeden zářez a bude stát na piedestalu společně s Katharine Hepburnovou. 
 
Cenu za nejlepší mužský výkon v hlavní roli si odnesl Jean Dujardin (The Artist), kategorie nejlepších herců ve vedlejších rolí ovládli Octavia Spencer (Černobílý svět) a Christopher Plummer (Začátky), který je ve svých 82 letech nejstarším Oscarem oceněným hercem, je to pro něho navíc poprvé. Však to ve své děkovací řeči neopomněl zmínit: „Jsi jen o dva roky starší než já, miláčku, kdes byl takovou dobu?“
 
Na slavnostní večer se opět nedostavil legendární ignorant Woody Allen (ostatně, zúčastnil se pouze jednou v roce 2002 kvůli obětem 11. září), právem oceněný za nejlepší originální scénář filmu Půlnoc v Paříži.
 
Přehled oceněných ve vetších kategoriích:
 
Nejlepší film: The Artist
Nejlepší režie: Michel Hazanavicius (The Artist)
Nejlepší herec v hlavní roli: Jean Dujardin (The Artist)
Nejlepší herečka v hlavní roli: Meryl Streep (Železná lady)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Christopher Plummer (Začátky)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Octavia Spencer (Černobílý svět)
Nejlepší originální scénář: Woody Allen (Půlnoc v Paříži)
Nejlepší adaptovaný scénář: Alexandre Payne, Nat Faxon, Jim Rash (Děti moje)
Nejlepší animovaný film: Rango
Nejlepší cizojazyčný film: Rozchod Nadera a Simin (Írán)
Nejlepší střih: Angus Wall, Kirk Baxter (Muži, kteří nenávidí ženy)
Nejlepší hudba: Ludovic Bource (The Artist)
Nejlepší kamera: Robert Richardson (Hugo a jeho velký objev)
 
Text: Josef Horký
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]