ProfilyKompletní Zeman: 30 historek s nadhledem

 

 
V české televizní historii snad není kontroverznejšího, stejně jako kultovnějšího seriálu než je Třicet případů majora Zemana. Třicet dílů, vyrobených na zakázku tehdejšího ministerstva vnitra mapovalo optikou tehdejší normalizační doby práci bezpečnostních složek od pováleč-ných let až po léta sedmdesátá, předkládalo ideologicky nezávadné verze mnohých reálných případů, čímž se staralo o napětí, zábavu, stejně jako výplach mozku.
 
I přesto se Zeman stal kontroverzním fenoménem, kultem, předmětem nejednoho sváru, stejně jako televizním dílem, za kterým stojí nemalá fanouškovská základna. Tak se na příběhy chrablého esenbáka, kriminalisty a jeho estébácké kamarády, zde s lidskou tváří lidových hr-dinů podívejme. Samozřejmě, že s nadhledem.
 
 
1 díl - Smrt u jezera
Příběh z roku 1945
Povídka: Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Hrají: Vladimír Brabec, Miloš Willig, Vladimír Ráž, Josef Somr, Josef Beyvl, Pavla Maršálková, Ivanka Devátá, Jiří Kostka, Jiří Hálek.
Rok výroby:  1974
 
 „Soudruh Zeman?“
„Ano.“
„Tak tady je ta přihláška.“
 
Mladý koncentráčník Jan Zeman se s koncem války vrací do rodné vísky. Doma ho čekají maminčiny buchty a mrtvý tatínek s prostřeleným břichem. Okresní pátračka je neschopná a místního četníka víc zajímají karty, takže detektivovi amatérovi nezbývá než vyrazit po stopě vraha svého otce. Díky fotografiím pohotového vyděrače Veselého se Zemanovi podaří odhalit pachatele – bývalého konfidenta gestapa Prágra, který býval jeho přítelem, později sokem v lásce a nakonec i udavačem. Prágr se snaží zachránit útěkem do americké zóny, na hranicích je ale postřelen a zajat bdělými sovětskými vojáky. Zeman se s tímto parazitem setkává v kanceláři svého kámoše z koncentráku, nyní vyššího důstojníka Národní Bezpečnosti Václava Kaliny. Pod dojmem z těchto událostí Zeman usedá k psacímu stolu a podepisuje přihlášku ke sboru. 
 
 
2. díl - Vyznavači ohně 
Příběh z roku 1946 
Povídka: Oldřich Železný, Jaroslav Šikl.
Hrají: Vladimír Brabec, Luděk Munzar, František Hanus, Stanislav Fišer, Jindřich Narenta, Vilém Besser, Václav Sloup, Jan Kanyza, Zdeněk, Srstka, Petr Jákl.
Rok výroby: 1974
 
„Ty se jmenuješ Zeman, viď? A jak dál – Frantík, Véna, Lojzík, Vládík, co? Jakpak ti říkala maminka?“
„Já jsem Jan Zeman, čekatel SNB.“
 
Kateřinská Hora je zapadákov jako když vyšije. Ulice jsou prázdné, elektriku vypínají v sedm a v parku si hrají blázni se psy na honěnou. A právě sem přijíždí budoucí kriminalistické eso do svého prvního policejního angažmá. A úkol, který ho tam očekává, není jednoduchý. Zajistit přesun duševně narušených vojáků wehrmachtu, tzv. front kriplů. Ty má ve své péči hodný doktor Wolf, ctitel starých tradic Nibelungů. Zeman však postupně zjišťuje, že Wolf je i ctitelem pokrokových likvidačních metod Třetí říše. Správce je oběšen, blázni jsou až na nikotinového narkomana Heinricha zakopáni v záhonu a kolaborant Ludva umlácen rýčem. Wolfův plán propašovat do Německa pod záštitou Červeného kříže bývalé důstojníky SS je ovšem Zeman odhalen a v závěrečném masakru zmařen ocelovým deštěm kulek ze samopalů svobodovců. 
 
 
3. díl - Loupež sladkého “i“
Příběh z roku 1947
Povídka: Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Martin Růžek, Alena Vránová, Zdeněk Dítě, Vladimír Krš-ka, Josef Langmiler, František Hanus, Jana Paulová.
Rok výroby: 1974
 
„Ale ona žádnej inzulín nerozbila! Kamila za nic nemůže!“
„Ne? Tak to vypadá, že tady někdo… krade.“
 
V poválečných letech se cukrovkáři museli hodně otáčet, aby si měli co píchat. Není divu, že se ze sanitky Jirky Hradce ztrácí inzulín. Prsty v tom má zdravotní sestra Dáša Krčmová, femme fatale nejostřejšího druhu, která kromě toho, že má obtočeného kolem prstu doktoru ochlastu Knappa, je šéfkou překupnického gangu s omamnými léky. Tato banda právě plánuje velkou sanitkovou loupež, která ji má vynést miliónový zisk. Za vydatné pomoci playboye Hradce Zeman celou partičku odhalí a hned po činu pozatýká. Zraněnému saniťákovi je odměnou nejen sličná Kamila, kterou mu Zeman propašuje do nemocničního pokoje, ale i přihláška do sboru.
 
 
4. díl - Rubínové kříže
 
Příběh z roku 1947
Povídka: Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, Vladimír Ráž, Petr Haničinec, Karel Hlušička, Jiří Adamíra, Gustav Heverle, František Husák, František Hanus.
Rok výroby:  1975
 
„Budeme tě samozřejmě zajišťovat, ale ve čtvrtek budeš s osmičkou tváří v tvář do-cela sám. Hodně štěstí, chlapče.“
 
Banderovci jsou krvelačné bestie a Zeman je jednomu z nich nápadně podobný. Naštěstí pouze zevnějškem, ale právě tato podoba se hodí ministerstvu vnitra, které vydává Zemana za banderovského fanatika Lipinského (známého spíše pod přezdívkou „jedenáctka“). Coby Lipinský se Zeman zaplete do akce, jejímž účelem je vytvořit kanál, kterým budou proudit zbraně a zlato do Bavor. Za podpory osvědčeného Jiří Hradce, nyní čekatele SNB, Zeman/Lipinský zavede minioddíl banderovců do léčky, kde se rozpoutá prudká holomajzna. Osmička nařeže jedenáctce ve stylu karate, utopí nahou šestku ve vaně a nakonec musí být jako vzteklá čuba zastřelena jedničkou SNB – Václavem Kalinou.
 
 
5. díl – Hon na lišku
Příběh z roku 1948
Povídka: Jiří Procházka
Hrají: Vladimír Brabec, Radoslav Brzobohatý, Ilja Prachař, František Hanus, František Němec, Petr Oliva, Jaroslava Obermaierová, Karmen Mayerová, Miroslav Masopust, Jiří Holý, Oldřich Lukeš, Josef Zíma, Zdeněk Srstka.
Rok výroby:  1975
 
„Asi jsem špatnej policajt, ale já přeci nemůžu zapomenout na svýho tátu. A ten by se mnou souhlasil.“
 
Gottwald se chystá promluvit na Václaváku, Beneš se to chystá podepsat, ale Jan Zeman má úplně jiné starosti. Pokouší se přebrat dělníkovi Mutlovi jeho milou, krásnou komunistku Blanku Svobodovou, po rajónu se mu potlouká záhadný cizinec a navíc do městečka přijíždí nové policejní kápo – tvrdý válečný veterán Josef Bláha. A pak to Beneš podepíše, Gottwald promluví na Václaváku a všechno je jinak. Blanka dá přednost Mutlovi, Zeman obrací zbraň proti těm, jejichž zájmy do této chvíle chránil, záhadný cizinec se identifikuje jako tajný agent StB Žitný a z Bláhy se vyklube zakuklený diverzant, který utíká v malém sportovním letadle přes hranice. Tak nám to ten Únor 1948 všechno pěkně obrátil vzhůru nohama.
 

POVÍDKA Z CYKLU ANTIZEMAN "SMLOUVA S ĎÁBLEM"  příběhy inspirované seriálem (pohled na epizody seriálu 30 případů najora Zemana, tak jak ho neznáte!)
 
 
6. díl – Bestie
Příběh z roku 1949
Povídka: Oldřich Železný, Jaroslav Šikl
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, Vladimír Ráž, Miroslav masopust, Soběslav Sejk, Vladimír Stach, Josef Větrovec, Miloš Kopecký, Irena Kačírková, Stella Zázvorková, Fran-tišek Horák.
Rok výroby:  1975
 
„A kolik jiných obětí v tom bahně ještě je?“
„To si zjistěte sami.“
 
Některým lidem se tady nelíbí a chtějí pryč. Na to, že místo přes kopečky si koupili lístek do bahenních lázní, přicházejí většinou pozdě. Zeman vyráží po stopě jako ohař. Ohořelé kosti těch, kteří údajně mají být v zahraničí, jsou mu prvním vodítkem. Hradec je ideální volavka a neselže ani tentokrát, když se v pohraničních bažinách plahočí za bludičkovským světýlkem mýtického převaděče „strejčka“. Příslušníci SNB opět nezklamou a „strejček“ dostává podobu tlusté Berty, která ve spravedlivém závěru ochutná vlastní kalnou medicínu. Zeman tu bestii nechá utopit a napíše si její jméno na staré noviny, aby nezapomněl.
 
POVÍDKA Z CYKLU ANTIZEMAN "STREJČEK"  příběhy inspirované seriálem (pohled na epizody seriálu 30 případů najora Zemana, tak jak ho neznáte!)
 
 
7. díl – Mědirytina
Příběh z roku 1950
Povídka: František Dittrich
Hrají: Vladimír Brabec, Renáta Doleželová, Ladislav Mrkvička, Josef Kemr, Josef Větrovec, Bedřich Prokoš, Josef Bek, Ludmila Roubíková, Svatopluk Beneš, Zdeněk Srstka, Vladimír Krška, Hana Hegerová, Jiří Kodet.
Rok výroby:  1975
 
„Plyn ucejtila moje kočka. To byste neřekli, jakej má to zvíře fajnovej nos.“
 
Tentokrát si novopečený pražský kriminalista Zeman pořádně posvítil na přídělový systém. Někdo mu tady padělá potravinové lístky. Hlavní podezřelou je krásná učitelka Lída. Se Zemanem a s aktivním příslušníkem Stejskalem přichází do pražské tržnice zákon a všichni schovávají maso a jitrnice, aby jim je oba policisté neutrhli od huby. Ve státním zájmu. Nakonec se ukáže pachatelem není krásná učitelka Lída, ale hnusná kořenářka Hodačová se svým neméně hnusným bratrem Holasem. Zeman Hodačovou a Holase zavře, Lídu si vezme.   
 
POVÍDKA Z CYKLU ANTIZEMAN "TRŽNICE"  příběhy inspirované seriálem (pohled na epizody seriálu 30 případů najora Zemana, tak jak ho neznáte!)
 
 
8. díl – Strach
Příběh z roku 1951
Povídka: Oldřich Železný
Hrají: Vladimír Brabec, Jan Tříska, Josef Vinklář, Oldřich Vízner, Renáta Doleželová, Pavla Mar-šálková, Daniela Kolářová, Miloš Vávra, Ladislav Mrkvička, Jiří Zahajský, Ivo Niederle.
Rok výroby:  1975
 
„Ten jejich stát je tak komplikovaná věc, že stačí deset nebo dvacet chlapů s bouchačkama a stát je jejich.“
 
Toho večera byl Zeman neklidný. Lída měla rodit. Když ji vezl do ne-mocnice, netušil, že právě stojí na prahu případu bestiální vraždy pří-slušníka SNB (a taky jednoho saniťáka). Zabili ho agresivní homosexuálové, kteří se chtějí prostřílet ven z republiky. Nebo udělat státní převrat, v tom ještě nemají jasno. Jasno mají ale v tom, že jsou agresivní (někdy), že jsou homosexuálové (občas) a že rádi pracují s chloroformem (vždy). Zapomenutá lahvička tohoto anastetika přivede Zemana na jejich stopu. Ovšem ještě než spadne klec, zmatení buzíci po sobě začnou střílet. 
 
 
9. díl – Loď do Hamburku
Příběh z roku 1952
Povídka: Ladislav Langpaul, Jiří Sequens
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Radoslav Brzobohatý, Miloš Willig, František němec, Ladislav Mrkvička, Jiří Krampol, František Filipovský, Květa Fialová, Oto Lackovič, Josef Čáp, Radovan Lukavský, Josef Hlinomaz, Otakar Brousek, Ljuba Skořepová, Petr Jákl.
Rok výroby:  1975
 
„Je to jasně špionážní záležitost.“
 
V přístavu je zvražděn lodník Berka. Hradec opět nastrčen, tentokrát na loď do Hamburku. Na ní je do Československa propašován emigrant Bláha, nyní agent britské SIS. Chtějí ho chytit, ale on jim uteče. Berkova se jim nepodaří odhalit. Někdy se prostě nedaří.
 
 
10. díl – Vrah se skrývá v poli
Příběh z roku 1953
Povídka: Jiří Procházka
Hrají: Vladimír Brabec, František Němec, Petr Oliva, Jaroslava Obermaierová, Vilém Besser, Jiří Němeček, Ota Sklenčka, Oldřich Lukeš, Ladislav Trojan, František Vicena, Roman Hemala, Jan Pohan.
Rok výroby:  1975 
 
„Neblázni, Manka, dyť tě to za to zavřou.“
 
V okolí Plánice začnou hořet stohy a není to tím, že by si v nich děti hrály se zápalkami. Je to jasná protistátní činnost. Zeman přijíždí, aby ohnivého kohouta nakrmil olověnými broky. Další, kdo chce někoho nakrmit olověnými broky, je hajný Bosák. Zemanovi je podezřelý (Kalinovi se taky nezdál) a to ještě neví, že jich je víc. Celá diverzní skupina a mají samopaly. To je jasná protistátní činnost. Navíc nemají rádi komunisty. Komunisty nemá rád ani Eman Zahradník. Zpívá o nich hanlivé písničky. To je jasná protistátní činnost. Diverzanti postaví komunisty ke zdi a popraví je. To je jasná protistátní činnost. Mezi mrtvými je i Karel Mutl. Z Blanky se stává vdova. To není protistátní činnost, to je smůla.
 
 
 
11. díl – Křížová cesta
Příběh z roku 1954
Povídka: Václav Červený, Miloslav Vydra
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, Vladimír Ráž, Ladislav Mrkvička, Josef Vě-trovec, Josef Čáp, Adolf Filip, Ivo Niederle, Jiří Vala, Luděk Munzar, Radoslav Brzobohatý, Marta Vančurová, Nina Popelíková, František Husák, Blanka Bohdanová.
Rok výroby:  1976
 
„Vy nejste kněz!“
„To tedy nejsem!“
 
Na pozadí tohoto dílu se ruší církevní řády, ale koho by to v té době vzrušovalo? Pro většinu lidí je podstatné, že se opět objevil Pavel Bláha, Zemanova Nemesis, která byla propašovaná a zdrhla z lodi do Hamburku. Bláha se schovává v klášteře, matka představená mu posílá mla-dou jeptišku, která v Blávovi vidí mučedníka a představuje si co má asi v poklopci a farář krásnopolského chrámu odhalí kurýra, jenž měl Bláhu vybavit informacemi a penězi. Své odhalení dlouho nepřežije. Někdo ho umlátí svícnem. Kdo to udělal? Bláha? Matka předsta-vená? Ožralý kostelník? Kurýr, alias fanatický varhaník? Sakra. Mají to v tom Krásném poli ale bordel. Na místo tedy vyráží Zeman s Hradcem, kteří si našprtali církevní zákony, aby nejenže vyřešili vraždu, ale aby zrušili církevní řád a přišli na to, že Bláha jim zase vzal roha.
 
 
12. díl – Kleště
Příběh z roku 1955
Povídka: Jiří Sequens
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, Eduard Cupák, Radoslav Brzobohatý, Otakar Brousek, Ilja Prachař, Karmen Mayerová, Josef Kemr, František Filipovský, Jan Pohan.
Rok výroby:  1976
 
„Cože? Bláha že je v Karlových Varech? Nevíte, kde bydlí?“
 
V tomto díle se Zeman objevuje pouze sporadicky. Pozornost je upřená hlavně na Bláhu, který se zafáčovanou palicí míří do Karlových Varů. Ilegální živly pohrdající socialismem mu udělaly plastiku a on se musí rehabilitovat a zařídit si nové doklady, které by z něj udělaly zbrusu nového člověka. Fakt, že Bláha po plastické operaci vypadal jako před ní, je jen detail. Ve Varech se ho ujme antikomunistický primář, který se má postarat o jeho úkryt, volnomyš-lenkářský divadelní maskér se má zase postarat o nové doklady. No a o sexuální Bláhův život se postará Inka Čadková, která skončila jako prodavačka v divadelním bufetu a příležitostná děvka, která dá každému, kdo si řekne. Inka totiž Bláhu pozná (aby ne, když ta plastika stála za hovno) vyčte mu, že je ve osmačtyřicátém nechal na holičkách a pak mu vysvětlí, že její manžel, kdysi továrník, je nula a že chce s ním (Bláhou) zdrhnout za hranice. Pak zmizí. Na-jdou ji utopenou. Žárlivý kdysi továrník, dnes dělňas Čadek, kontaktuje Zemana a ten vyráží po stopě. Parta ve Varech se mezi tím stačí zlikvidovat navzájem a Bláha zase zdrhne. Zeman aspoň usvědčí vraha z dosud nevyjasněné vraždy v holešovickém přístavu (díl Loď do Ham-burku). Je to sice slabá náplast, ale musí to stačit.
 
POVÍDKA z cyklu ANTIZEMAN: Proměna mloka v člověka (Kleště) příběhy inspirované seriálem (pohled na epizody seriálu 30 případů najora Zemana, tak jak ho neznáte!)
 
 
13. díl – Romance o nenápadné paní
Příběh z roku 1956
Povídka: František Dittrich
Hrají: Vladimír Brabec, Renáta Doleželová, Ladislav Mrkvička, Josef Větrovec, Zdeněk Dítě, Jiří Pleskot, Raul Schránil, Stanislav Fišer, Pavla Maršálková, Gabriela Vránová, Jiří Klem, Vladmír Krška.
Rok výroby:  1976
 
„Osmnáct tisíc – taková lapálie. To přece už já dávno nedělám.“
 
Civilní díl, v němž Zemanova manželka Lída dostrká svého kriminalistického boha k řešení zpronevěry v prodejně jízdenek na nádraží. Ano, tenkrát se lidi pořád starali o věci, do kterých jim v podstatě nic nebylo. Ubohá nenápadná paní Vondrová byla totiž díky zpronevěře, na kterou se přišlo v její pokladně, totiž přeřazená z prodavačky jízdenek na uklízečku peronu a lidi, hlavně její manžel - fotbalista, který kromě cholerické povahy disponuje i vypečenou milenkou, jsou na ni zlí. Děti se školy, kde Lída učí, disponující zase rodiči s čistým trestním rejstříkem, se zase posmívají její dcerce. Není divu, že smutná paní Vondrová uvažuje o tom, že skočí pod vlak. Zvláště když ví, že nikdy nic nezpronevěřila. No to by bylo, aby se s tím Zeman nepopasoval.
 
 
14. díl – Konec velké šance
Příběh z roku 1957
Povídka: Jiří Procházka
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, Vladimír Ráž, František Němec, Radoslav Brzobohatý, Josef Větrovec, Renáta Doleželová, Regina Rázlová, Jiří Holý, Jana Dítětová, Václav Lohniský.
Rok výroby:  1976
 
„Bláha má dost. Je na dně. Ale překvapení nám stačil ještě připravit.“
 
A už jdeme do finále. Bláha se chystá udělat pořádnou ránu. A je úplně jedno, že je sledován StB, která číhá, aby odkryl co nejvíce svých spojenců. Bláha se chce pomstít. Dokonce mu i ten uhlazený parchant, šéf anglické špionážní rezidentury Hackl, řekl, že patří do starého že-leza. A v podstatě má pravdu. Kolem Bláhy se stahuje síť, a ani úkryt u nadržené hnusné bá-by, která ho našla s horečkou u silnice a které za odměnu věnoval několik výživných orgasmů, není na věky. Hradec zase dělá do Hacklovy milenky a Kalina jí přesvědčuje, aby se stala špiónkou. To pro imperialistické agenty není vůbec dobré. Stejně tak není pro ně dobré, že Bláhovi hráblo, načež se vypravil zabít Zemana. Pro Zemana zase není dobré, že se Bláha netrefil a místo něj mu zabil manželku. Pro Bláhu zase není dobré, že ho Zeman, poté co třikrát řekl „Ve jménu zákona, stůj!“ zastřelil. Pro Hradce zase není dobré, že jeho milá Hanka Bízová ilegálně zdrhá se svým milencem Hacklem do Německa. Ano, tento díl nic dobrého nepřinesl.
 
Bang! Bang! Dva výstřely a veškeré Zemanovo štěstí je v troskách. Bláha usoudil, že už utíkání bylo dost a přišel se rozloučit (předtím než uteče zpátky do zahraničí). Chtěl zabít Zemana, ale Zeman zabil jeho. Bláha ovšem předtím zabil Lídu. Zemanova věčná Nemesis opustila tento svět  s nejhlasitějším možným prásknutím dveří. A to, že se Bezpečnosti podařilo spolu s rezidentem britské tajné služby Hacklem do západního Německa i špiónku Hanku Bízovou, je ve světle této tragédie téměř nepodstatné.
 
POVÍDKA z cyklu ANTIZEMAN: Sukuba (Konec velké šance) příběhy inspirované seriálem (pohled na epizody seriálu 30 případů najora Zemana, tak jak ho neznáte!)
 
 
15. díl – Kvadratura ženy
Příběh z roku 1958
Povídka: Jan Otčenášek
Hrají: Vladimír Brabec, Miloš Willig, Vladimír Ráž, Ladislav Mrkvička, Karel Augusta, Ivo Nieder-le, Vladimír Salač, Libuše Havelková, Jaromír Spal, Jiří Kodet, Oto Budín, Milena Dvorská, Luba Skořepová, Oto Sklenčka.
Rok výroby: 1976
 
„Proč mi ukazujete takovou hrůzu? A nebo snad to má být paní Truhlářová? Proboha, kdo jí to udělal?“
 
Malé děti si po Vltavě pouští lodičky. Když malé děti vyrostou a stanou se z nich psychopati, pouští si po Vltavě balíky s částmi lidských těl. Z paní Truhlářové toho moc nezbylo. Žádné ruce, žádné nohy, žádná hlava. Není divu, že nežije. Zeman hledá Jacka Rozparovače a nachází malého brýlatého účetního. Cifršpión zapírá, ale domácí mazel ho usvědčuje. Za odměnu nepůjde do útulku, ale k synkovi bestiálního vraha. Určitě ho tam budou dobře krmit.
 
Zeman je duševně a psychicky v hajzlu. Tohle se nejlepšímu kriminalistovi Československa stát nemělo. Proč mu zastřelili starou? Odpověď na tuto otázku vypátrat nedokáže, a tak se utápí v depresích víc než Karel Spěváček ve vaně plné piva. A jelikož psychiatrická péče tehdy taky nebyla nic moc, nebýt toho, že po Vltavě připlaval balík s rozřezanou ženskou, Zemanova hvězda by nepochybně zhasla. Ovšem díky zmíněnému hnusu (onen balík s nahým trupem) bylo náhle všechno jinak. Zeman chytil stopu, a i když se zpočátku choval nenávistně ke svému okolí, nakonec vypátral od pohledu hnusného účetního, který se rád kurvil, rád píchal a ve finále taky řezal. Jo a taky měl rád penízky, proto zabil v bytě své milenky svou kolegyni, kterou pak okradl. Prozradily ho psí chlupy čokla, kterého pak Zeman nechal poslat klukovi, jehož otce poslal pro změnu na šibenici.
 
16. díl – Dáma s erbem
Příběh z roku 1959
Povídka: Vladimír Fiala
Hrají: Vladimír Brabec, Josef Větrovec, Ladislav Mrkvička. Květa Fialová, Petr Haničinec, Ivo Niederle, Pavla Maršálková, Bětka Mjartanová, Sylvie Turbová, Jan Skopeček, Svatopluk Skládal, Mirko Musil, Roman Hemala..
Rok výroby:  1978
 
„Tati, co je to staropanenství?“
 
Vykrádat zámky se nemá. A to ani když jste potomek šlechtického rodu a máte na ty věci morální nárok. Stejně se to nemá a vy půjdete do basy.
 
Lidi kradli, kradou a budou krást. Někteří na to dojedou, jiní ne. Zloděj uměleckých předmětů vykrádající zámky na to dojel docela fatálně. Někdo mu nařízl špagát, po kterém se chtěl slanit ze zámku s čórknutým obrazem a ze zloděje byla placka mastná jako bramborák. A Zeman měl o práci postaráno. Že souvisí s krádeží uměleckých děl, na to přišel záhy. Že ale za tím vším stojí bývalá šlechtična maskující se za úřednici a západoněmečtí komedianti maskující se za umělce, to mu dalo trochu zabrat. Nakonec to ale dal a komediantům tím ukázal, že česká kriminalistika není šapitó plné počmáraných šašků.
 
 
17. díl – Prokleté dědictví
Příběh z roku 1960
Povídka: Vladimír Fiala
Hrají: Vladimír Brabec, Ladislav Mrkvička, Josef Větrovec, Jaroslav Moučka, Bořivoj Navrátil, Petr Svojtka, Oto Lackovič, Dagmar Veškrnová, Jaroslava Obermaierová, Vladimír Ráž, .
Rok výroby:  1978
 
„Už nikdo nepřijede. Váš kapitán zůstal za závalem.“
 
Peníze ze skoro promlčené poštovní loupeže vyplavou v kladenském revíru. Zeman se Stejskalem jdou na to. Zeman se ke svému překvapení setkává se svou dávnou láskou Blankou, která dělá v uhelném revíru. Kádrovačku. Ona vdova, on vdovec, mají si o čem povídat. Přitom ovšem Zeman nezapomíná na případ a vyřeší ho. Peníze jsou schovány v šachtě a když si tam pro ně Zeman jde, hlavní padouch Ledvinka po něm střelí. Zával je hnusná věc. Zemana vytáhnou, Ledvinku ne. Neměl krást a neměl střílet.
 
Zemanova velká chvíle se blíží. Když to dobře dopadne, tak si zase po letech zasouloží. V Příbramské ubytovně našel totiž svou bývalou lásku Blanku, která zde dělá kádrovačku. Paráda. Starýho jí přece zastřelili už v desátém díle Vrah se skrývá v poli, říká, že je sama, a tak musí být asi pořádně nadržená. Jenže pak se vše skoro pokazí. Zeman díky poměrně ba-nálnímu případu staré loupeže získá zkušenost, jaké to je být zavalený v uhelném dole. No moc velká sranda to není. Soulož s Blankou bude určitě lepší.
 
 
18. díl – Bílé linky
Příběh z roku 1961
Povídka: Jiří Procházka
Hrají: Vladimír Brabec, František Němec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, Regina Rázlová, Josef Bek, Svatopluk Matyáš, Jiří Holý, František Vicena, Josef Bláha, Ladislav Křiváček, Radúz Chmelík.
Rok výroby:  1978
 
„Znáte tu o tom esenbákovi na hranicích?“
 
Zeman s Hradcem se rozhodnou vyčistit západní Berlín. Striptýz bývá stejně jen většinou zástěrkou pro špionážní činnost. Hanka Bízová by o tom mohl vyprávět. Jiří Hradec, český James Bond sedmdesátých let s ní vstoupí do zpravodajského styku. Dostane přes hubu, protože si šéfšpion Hackl myslí, že s ní vstoupil do úplně jiného styku. Zeman ho jistí. Zeman samozřejmě přes hubu nedostane, protože není James Bond. Asistuje jim Salaba.  Cenné informace o infikaci českých intelek-tuálů nakonec dostane Polák, který se chce Angličanům pomstít za Arheim a zkasírovat balík. Dlouho se z něj nedaruje. Potom, co ho zabijí, mají spadeno i na Hradce, ale ten jim uteče a chytře vyhodí Hanku Bízovou za jízdy z auta, aby jí kryl. Zeman doveze dokumenty o akci White Lines Kalinovi do Prahy a všichni se radují. Zeman slibuje Salabovi tóčo.
 
Bílé linky je hampejz v západním Berlíně, kde holky dělají striptýz. Hanka Bízová v něm zase dělá pro STB špionku. Starý Hackl, se kterým píchá, zde zase dělá rezidenta pro britskou SIS. Prostě takový přestárlý James Bond. Český James Bond Hradec nemá Hackla rád. Taky by chtěl píchat Hanku Bízovou. Jenže nemůže, protože je špion a lítá po světě. A když ho úkol, ve kterém mu Zeman dělá křoví, konečně zavede do Berlína, zase si nezapíchá. Naopak, do-stane do huby. To mu ale nezabrání ve splnění úkolu spočívajícím ve zjištění, co je smyslem akce Bílé linky. Když to zjistí, málem dostane do huby zase. A Hanka, která mu pomáhala, skončí jako striptérka. Inu těžký byl život komunistických rozvědčíků.
 
POVÍDKA Z CYKLU ANTIZEMAN "RUSALKA"  příběhy inspirované seriálem (pohled na epizody seriálu 30 případů najora Zemana, tak jak ho neznáte!)
 
 
19. díl – Třetí housle
Příběh z roku 1962
Povídka: Ladislav Langpaul
Hrají: Vladimír Brabec, Jaroslava Obermaierová, Miloš Willig, Ladislav Mrkvička, Josef Větrověc, Zdeněk Řehoř, Oldřich Vízner, Bohuslav Čáp, Karel Urbánek, Marie Marešová, Alena Vránová. Luděk Kopřiva, Karel Effa, Svatopluk Beneš.
Rok výroby:  1978
 
„Ve službě neznám bratra. Neznám spolužáka. Zvlášť v ukradenym autě.“
„Já všechno balím, když je tady Zeman. Mažu pryč z města.“
 
Zeman se žení a Vary jsou vzhůru nohama. Lidi zblblí (těžko říci čím) tancují jako trotlové za jejich kočárem, místní veksláci se chovají jako partička debilů, a tak jedinou místní věrohod-nou postavou je vypráskaná lázeňská paní Vlastička, která se chová jako rozháraná čubka, kte-rá touží po párku německých čoklů. Ano, je to velmi bolestivé. Devatenáctý díl je křeč, která vznikla asi jen proto, aby se seriál rozšířil o komediální díl. Bohužel v Grandhotelu Moskva moc velká zábava není. Svatební veselí je spíš smutné, uvědomělá nová Zemanova žena (ex kádrovačka) to nenarovná ani pomněnkově modrými šaty, ani debil vrchní, který se přichází dobrovolně přiznat k osmilitrovému vekslu s německými markami. Jo, ne nadarmo se říká, že někdy taková svatba stojí za vyliž si kapsu.
 
 
20. díl – Modrá světla
Příběh z roku 1963
Povídka: Jitka Nováková
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, František Němec, Miloš Willig, Regina Rázlová, Josef Bek, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Jiří Holý, Svatopluk Matyáš, Josef Bláha, Alena Karešová, Jana Gýrová, Ladislav Křiváček.
Rok výroby:  1978
 
„Podívejte se na její oči. Mohly klamat?“
„Jaké je vlastně měla?“
„Zářivé jako modrá světla.“
 
Český akademik Hamza má šanci odvrátit nukleární holocaust. Jeho plenový mrak rušící radioaktivitu nedává cizím rozvědkám spát. Musí ho mít za každou cenu. Toho využívá Hanka Bízová, co má oči jako modrá světla, a rozehrává mezi britskou, americkou a českou rozvědkou vlastní nebezpečnou hru. Ta hra je dokonce tak nebezpečná, že by jí klidně mohli i zabít. Což se také stane. Hackl zabije bývalého kámoše Fantu, jenže Fanta předtím zabil Holana, poskoka Hackla, kterého nakonec zabije Rosemarie, Fantova žena a bývalá koncentráčnická bachařka. Rosemarie svou cool snajperkou zabije i Hanku. Hradce nikdo nezabije, protože přijede pozdě. Hradce zabijí až ve dvacátém osmém díle. U všeho asistuje Salaba, kterému na konci dílu udělá slíbené tóčo.
 
Smutným hrdinou posledního příběhu druhé zemanovské dekády je inženýr Holan. Ten si kdysi, když během dílu Bílé linky vlhnul při striptýzu, půjčil od britského rezidenta Hackla marky, díky čemuž se stal jeho vazalem a tudíž i špionážním zaprodancem v imperialistických službách. A to i když prachy už dávno splatil, Hackl stále dotírá. Zrovna touží po převratném vynálezu akademika Hamzy, kterým je plenkový mrak, nebo nějaká obdobná kravina. Holan (jako každý v tomto seriálu) zase touží opíchat Hanku Bízovou, Hacklovu milenku a špiónku české rozvědky. Hanka (mající oči jako modrá světla) touží mít konečně klid. Hacklův bývalý kolega, dnes konkurent Fanta (ne ta limča, ale Leopold) touží vyšachovat Hackla a získat plenkový mrak pro Američany. A STB touží zjistit, o co tady vlastně gou! Všechno však dopadne na levačku. Holan získá dokumenty, vyjednává s Fantou (ne, limča to fakt není), Hanka zdrhne z Berlína na ostrov v Severním moři, kde mají všichni rande, dorazí i český superšpión Hradec. Jenže pak je všechno špatně. Fanta zabije Holana, zmlátí už tak dost jetou a opotřebovanou Hanku a ukradne dokumenty, jenže je vzápětí zabit člověkem od Hackla, který se taky konečných titulků nedožije, neb je střelen sniperkou Fantovy ženy, bývalé ba-chařky. Spolu s ním natáhne brka i Hanka Bízová. No co, stejně už byla jetá. Ano. Hradcovi, který se celou dobu jen zmateně motal po ostrově a nic nevyřešil, zabili jeho milovanou Hanku. Aby mu to nebylo líto, pustí mu Kalina alespoň diák s její fotkou a souhlasí, že měla oči jako modrá světla. A Zeman? Ten tady dělá jenom křoví. Ten do huby dostane až v dalším díle.
 
 
21. díl – Pán ze Salcburku
Příběh z roku 1964
Povídka: Jiří Friedl
Hrají: Vladimír Brabec, Ladislav Mrkvička, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, Jaroslava Obermaierová, Josef Abrhám. Hana Talpová, Vladimír Menšík, Blažena Holišová, František Němec, Ivana Andrlová, Ivo Niederle, Petr Jákl.
Rok výroby:  1978
 
„V korunách to dělá milión.“
 
 Zeman tentokrát vystřídá Hradce v jeho obvyklé roli volavky. Hradec ho jistí. Zeman dostane přes hubu, protože není James Bond a skončí se škodovkou na dně rybníka. Hradec přes hubu nedostane. Naopak musí Zemana zachraňovat z rybníka. Jo a jde tam o známky nebo co.
 
Vídeňák Rudy je frajer. Skoro jako doktor Blažej z Nemocnice na kraji města. Jezdí s kamionem, má zrcadlový brejle, šoustá recepční na motelu, převáží načerno lidi z východního rajchu a chystá se na super kšeft. Má převézt vzácné známky ukradené z poštovního muzea. Jenže jejich majitel Šolc se vyseká v autě a známky tak padnou do rukou Zemanovi. A jelikož je Zeman dobrodruh, vydává se za Šolce a setká se s Rudym. Je však odhalen, dostane do huby a málem skončí jako utopenec. Ne ve sklenici od okurek, ale v autě na dně rybníka. To nám ta druhá řada hezky začala. 
 
 
22. díl – Tatranské pastorále
Příběh z roku 1965
Povídka: Jan Otčenášek
Hrají: Vladimír Brabec, Josef Větrovec, Ladislav Mrkvička, Emil Horváth ml, Elo Romančík, Josef Langmiler, Štefan Kvietik, Viera Strnisková, Václav Lohnický.
Rok výroby:  1978
 
„No já jsem tu Drahotovou viděl jenom jednou. A to ji právě pitvali.“
 
Zločinci nejsou jen v Česku, ale i na Slovensku. A jeden takový brutálně v Tatrách zabil mla-dou holku. Pak je tu ještě šoubyznys. Režisér filmu Hraboši nesou smrt chce natočit o té hnusné vraždě se sexuálním motivem film a doufá, že hnusný vrah přijde do kina a odhalí se. Takhle může sice uvažovat jenom debil, ale náš režisér má dlouhý prsty, a tak si to na krimi-nálce prosadí. A návdavkem dostane Zemana jako pozorovatele a maskovaného člena kom-parzu. Zeman je sice jako herec prkno, ale jako kriminalista je eso, a tak odhalí skutečného vraha a ještě si do Prahy přiveze snaživého slovenského sidekicka Gajdoše (se Stejskalem už to není, co to bývalo).. Že by se blýskalo na lepší časy? Nebylo by to nic divného. Nad Tatrou sa blýská, hromy divo bijú.
 
 
23. díl – Šťastný a veselý
Příběh z roku 1966
Povídka: František Ditrich
Hrají: Vladimír Brabec, Jaroslava Obermaierová, Ladislav Mrkvička, Ivana Andrlová, Libuše Švormová. Petr Kostka, Václav Neužil, Emil Horváth ml, Andrea Čundrlíková, Arnošt Faltýnek, Jiřina Steimarová, Jan Cmíral, Mirko Musil.
Rok výroby:  1978
 
„Tohleto oslavování, pití a tanečky na pracovišti bych zakázal. A všem.“
 
Zemana do případu hospodářské kriminality dostane opět jeho žena. Tentokrát ta druhá, ta uvědomělá, Blanka. A nedá si pokoj ani na Silvestra.
 
Jeden z nejdebilnějších dílů celého seriálu. Slátanina z rozestavěného sídliště. V hlavní roli Zemanova vlezlá a uvědomělá žena, bývalá kádrovačka, která mimoděk rozkryje majetkovou trestnou činnost. A zvládne to rychle, holka jedna šikovná. Do půlnoci. Jako červená Popelka.
 
 
24. díl – Klauni
Příběh z roku 1967
Povídka: Jiří Procházka
Hrají: Vladimír Brabec, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Miloš Nedbal, Vlasta Vlasáková, Miriam Kantorková, Petr Štěpánek, Jan Přeučil, Ivana Andrlová, David Schneider.
Rok výroby:  1978
 
„Skonči to, Honzo, nemá to smysl.“
„A proč?“
„Je to rozkaz z nejvyšších míst.“
 
Zpráva z tisku: Razie na kulturní frontě. Včera došlo při představení ve vinárně Konírna k politováníhodné události. Neznámý pachatel tam postřelil zpěvačku E. M. Bezpečnost zatkla jako důvodně podezřelého básníka P. D.
 
A začíná nám kontroverze. Undergrund maskovaný za uměleckou elitu provokuje komanče drzými texty v Poetické kavárně. Jejich guru je básník Daneš. Jenže pak v Poetické kavárně někdo střelí po zpěvačce, Daneš je jako podezřelý zatčen a strhne se peklo. Kulturní fronta dělá bordel a i ostřílený estébácký matador Kalina začíná mít vítr. Zeman však jde do toho čelem. Chce Daneše dostat za každou cenu. Nedostane. Kalina ho zabrzdí a Zeman vyjde ze všeho naprázdno. A bude ještě hůř.
 
 
25. díl – Štvanice
Příběh z roku 1968
Povídka: Jiří Procházka
Hrají: Vladimír Brabec, Miloš Willig, Vladimír Ráž, František Němec, Vlasta Vlasáková, Václav Švorc, Ladislav Mrkvička, Jaroslava Obermaierová, Ivana Andrlová, Ota Sklenčka, Petr Štěpánek, Miloš Nedbal, Marcela Martínková, Miroslav Moravec, Eva Klepáčová, Josef Němeček.
Rok výroby:  1979
 
„Ale co Honza Zeman, vydrží?“
„Vydrží. Je to poctivej kluk. Křemen.“
 
Kalinu uštvali k smrti. Žitný se musel stáhnout do ilegality. Stejskal vbo-dává dýku do Zemanových zad a uprdelil se v jeho křesle. „I ty, Mir-ku?“ Zemana chtějí postavit mimo zákon. Měl by klid, kdyby jim všechno tiše odkýval a přiznal spoluúčast na zločinech padesátých let. Ale Zeman nepovolí. Je to poctivej kluk. Křemen. „Ani já, ani Žitný, ani Kalina jsme neudělali nic proti zákonům této země,“ prohlásí před zmanipulovaným tribunálem a odchází nepokořen.
 
Všechno je v hajzlu. Československo žije Pražským jarem. Plánický farář (ten, který schovával v desátém díle parchanta, který popravil Blančina muže) žádá rehabilitaci a proti Kalinovi, Zemanoni a Žitném se připravuje proces. Žitný však zdrhne a Kalina umře, takže se Zeman je sám jako kůl v poltě a Jakeš v devětaosmdesátém.. Ustojí to? Nezačne o sobě pochybovat i on sám? Jak to bylo tenkrát doopravdy? Jisté je, že Zemana vyhodí od kriminálky a jeho kancelář převezme bývalý kamarád Stejskal. A je tu ještě proces. Zeman sice morálně zvítězí, ale to je asi tak všechno. Jde od válu.
 
 
26. díl – Studna
Příběh z roku 1969
Povídka: Jiří Procházka
Hrají: Vladimír Brabec, Miroslav Zounar, František Zeman, Robert Vrchota, Libuše Geprtov, Petr Skála, Míla Myslíková, Oldřich Velen, Jaromír Crha, Valerie Kaplanová, Josef Kubíček, Vladimír Ráž.
Rok výroby:  1978
 
„Toho večera byl otec divně tichý.“
 
Jeden z nejkultovnějších dílů celého seriálu. Kývající se taťka Brůna se sekerou, kterou učesal ofinu své manželce, bábě Tutovce. Do toho jejich vykulený syn, který vylezl ze studny, kam byl hozen s podřezanými zápěstími. Zeman, makající nyní jako řadové bengo na okrsku, má před sebou těžký případ. Zjistit kdo a proč spáchal ten drsný masakr. Když se mu to podaří má šanci se vrátit zpátky ke kriminálce. A to si pište, že se mu to podaří. Vrátí se a první, co udělá, je to, že kopne bývalého kámoše Stejskala do hýždí, které se prdelili v jeho křesle už dostatečně dlouho.
 
Co o tom napsat? Legenda českého moderního hororu „kývající se muž se sekerou“ osobně. Studna je natolik součástí kulturního bohatství této země, že by jakékoliv psaní o tomto mrazivě temném díle bylo jen rozmělňováním jeho podstaty.
 
 
27. díl – Rukojmí v Bella Vista
Příběh z roku 1970
Povídka: J. S. Kupka, Jiří Sequens
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, František Němec, Vladimír Ráž, Jiřina Petrovická, Helga Čočková, Radovan Lukavský, Jan Kanyza, Jiří Adamíra, Václav Postránecký, Emil Horváth ml., Ivo Niederle.
Rok výroby:  1978
 
„Žádná záhada, Obyčejnej francouzák.“
 
Muž s pěšinkou rozčíslou francouzským klíčem vrhá Jiřího Hradce do nejtěžšího případu jeho špionážní kariéry. Pod krycím aliasem Kysela se vydává do Jižní Ameriky, aby zabránil sabotáži důlních strojů. Když odstraní prvního padoucha, pověsí se na lodníka Barkla, který ho zavede až do hotelu Bella Vista – což znamená krásná vyhlídka. Hradcovi vyhlídky ovšem krásné nejsou, protože poté, co je Barkl ubodán nepřátelskými agenty Holohlavým a Šikmookým, je on sám zajat a… Pokračování příště.
 
 
28. díl – Poselství z neznámé země
Příběh z roku 1971
Povídka: J. S. Kupka
Hrají: Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, František Němec, Emil Horváth, ml., Vladimír Ráž, Ivo Niederle, Jiřina Petrovická, Hana Maciuchová, Jiří Adamíra, Radovan Lukavský, Helga Čočková, Jan Pohan.
Rok výroby:  1978
 
„Všechno za život majora Hradce!“
 
…a držen na neznámém místě. Ukáže se, že jeho věznitelé jsou neofašisté, kterým jde o peníze nakradené za druhé světové. Klíč k tomuto pohádkovému bohatství je pochopitelně v Praze a Bezpečnost ho má vydat výměnou za Hradcův život. Český agent 007 ovšem nesedí s rukama v klíně a neusrkává vodku s martini, ale společně s pracovníkem kubánské rozvědky se pokusí o útěk. Tentokrát nedostane přes hubu. Tentokrát ho zabijí a Zeman jde na jeho pohřeb. Třetí Zemanova desítka je fakt smutná. 
 
 
29. díl – Mimikry
Příběh z roku 1972
Povídka: Milan Gruber
Hrají: Vladimír Brabec, František Němec, Emil Horváth, ml., Ivana Andrlová, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Oldřich Vlach, Ivo Niedrle, Jaroslav Drbohlav.
Rok výroby:  1978
 
„A červi se rozlezou.“
 
„Tak se nám dostaly drogy i do republiky,“ povzdechne si Zeman, nad tělem mrtvé smažky. Stopa vede k undergroundové skupině Mimikry, která boduje na neoficiální scéně se svým hitem Bič boží. Taky si rádi něco píchnou na zlepšení nálady. Zeman jim však vysvětlí, že šlehat si do žíly je svinstvo. Ale její členové mají nejen šlehací a hudební ambice. Chtějí se věnovat i včelařství a vidět létat nějaké včeličky. Proto se rozhodnou unést letadlo na vnitrostátní lince Praha-Mariánské lázně. „Otoč to do Hamburku! Dělej!“
Nakonec to vyjde. Jeden pilot koupil včelku, druhý to otočil. Fakt nedaří se a nedaří.
 
 
 
30. díl – Růže pro Zemana
Příběh z roku 1973
Povídka: Jiří Čermák
Hrají: Vladimír Brabec, František Němec, Ivo Niederle, Emil Horváth, ml., Josef Bek, Iva Janžu-rová, Ivana Andrlová, Vladimír Ráž, Jaroslava Obermaierová, Ljuba Skořepová, Václav Voska, Odlřich Janovský, Alois Švehlík, Jiří Kvasnička.
Rok výroby:  1979
 
„Jedna a jedna jsou dvě. Tak je to jednoduché.“
 
Salaba sedm let v kriminále probíral ze Zemanova tóča, ale teď už je opět zase ve hře. Tentokrát jde o mezinárodní obhcod se starožitnostmi a drogami, kterého navíc využívá i Žitný pro krytí svých agentů. Je zabit malý podvodník a Zeman vystartuje. Podezřelé je už to, že sousedka mrtvého je sestra lodníka Berky, který byl zabit v devátém díle. To nemůže být náhoda. Ale je. Zahraniční kšeftman exploduje i se svým mercedesem a všechno se pěkně komplikuje. Ukazuje se, že hlavní podezřelí jsou většinou Žitného agenti a v závěrečné monumentální přestřelce prokáže svou odvahu poručík Láďa, nejslavnější policejní podržtaška, který seriálem proplouval už od osmého dílu. Zemanovi jsou všechna tato fakta známa, takže mu nedá mnoho práce, aby odhalil, že vrahem je Salaba a udělal s ním další tóčo.
 
A je tady konec a šmitec. Zeman řeší svůj poslední, hodně chaotický případ, ve kterém se mihne jak doktor Salaba z Bílých linek a Modrých světel, tak i Žitný, který hraje složitou zpravodajskou hru. Tak složitou, že jí nikdo nerozumí. Bohužel ani diváci. Ano, Zemanův konec je ze všeho nejsmutnější.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]