ProfilyLegenda Dallas: Narozeniny, očekávaný návrat a ožralé prase „džejár“

 

 
Dnes na televizních obrazovkách exhibují mnozí hrdinové, kteří se milují a nemilují návidí a nenávidí, šoustají spolu, kují intriky a stejně tak prožívají své všední dny. Kromě propletence vztahů a postele, v níž se většinou scházejí a rozcházejí, je spojuje jediné. Přitáhnout k bedně co nejvíc diváků. A Dallas? Ten byl prvním z nich. 
 
Druhý duben roku 1978 byl pro televizní stanici CBS ve znamení očekávání. Právě v ten den zazněla na televizních obrazovkách celé Ameriky charakteristická znělka, která se v průběhu dalších let stala notoricky známou a po ní si veskrze kladný synek naftařské rodiny Bobby Ewing odvážel na rodinný ranč zvaný Southfork Pamelu, potomka konkurenční a všemi Ewingy nenáviděné rodiny Burnsů. Jo, Dallas ve své první sezóně (která měla pouhých pěr epizod) začínal lehce cvičně ve stylu Romea a Julie. Ostatně více se o tom můžete dočíst v této recenzi, neboť první sezóna Dallasu zatím jako jediná, vyšla v Česku na DVD.
 
 
Start se vydařil a základy jedné z neslavnějších „mýdlových oper“ byly položeny. V Dallasu se tak začínal „krok za krokem“ (tak se mimochodem jmenoval další slavný, tentokráte komediální seriál, kde představitel Bobbyho Ewinga hrál jednu z hlavních rolí), budovat prototyp nekonečného seriálu se všemi klady i zápory. K nepopiratelným kladům patřil samozřejmě J.R. (čti džejár) Ewing, jehož postava tak potvrdila starou pravdu, že film (v tomto případě TV seriál), je tak kvalitní, jak je kvalitní jeho padouch. A J.R. byl vskutku kvalitní sviní, střádající mnoho intrik a sviňáren všech druhů. Když byl v roce 1980 na něj spáchán atentát, stala se tato epizoda (mimochodem poslední v třetí sezóně) nejsledovanějším dílem Dallasu, stejně tak jako otvírák čtvrté řady, v němž se odhalilo, kdo byl oním tajemným atentátníkem, na což si diváci museli počkat od března až do listopadu 1980. Ano, dnes obvyklý, tzv. cliffhanger (tedy napínavé ukončení seriálové sezóny), zde byl dotažen k dokonalosti. V přestávce mezi sezónami se dokonce i tiskly trička s nápisem „Who Shoot J.R.?“ (Kdo střelil „džejára“)
 
 
Jako byl J.R. sviní, tak Bobby byl zase ukázkovým prototypem klaďase, jehož smrt na konci sezóny roku 1985 vyvolala rozsáhlé protesty divácké obce. Důvod proč k ní došlo, byl klasický. Představitel Bobbyho Patrick Duffy už měl Dallasu plné zuby, chtěl víc peněz a tak se pochopitelně pohádal z produkcí seriálu. Nedohodli se a odešel. Produkce z této krize udělala seznaci, Bobbyho zabila a měla málem na krku celonárodní povstání. Díky tomu byla nucena Bobbyho do seriálu vrátit. Stalo se tak rovněž klasicky. Celá sezóna z let 1985 – 1986 se stala jen zlým snem Bobbyho manželky Pamely.
 
 
Z Dallasu se tak rychle stal fenomén ověnčený mnoha cenami, pravidelná součást denního života nejednoho člověka na této planetě a stejně tak i zdánlivě nekonečná sága v níž si momochodem zahrál i tehdy ještě bezejmenný Brad Pitt.
 
Čeští diváci ságu s napětím mohli poprvé sledovat v první polovině 90. Let po krátkém účinkování prvních dílů na ČST (Československá televize) na tehdy rodící se komerční TV Nova. V roce 1992 se Dallas dokonce stal nejsledovanějším pořadem, bez něhož se v pravidelných dávkách neobešla většina českých domásností. Americký model úspěšnosti tak fungoval i v čerstvé československé demokracii.
 
 
Televizní legenda definitivně skončila po 365 epizodách v roce 1991 (kdyby jste chtěli sledovat jednu epizodu za jeden den, vyšlo by vám to přesně na kalendářní rok), a to z důvodu klesajícího počtu diváků a zhoršené kvality scénářů. Německá TV stanice ARD dokonce odmítla odvysílat celých sedm dílů s odůvodněním, že je v nich mnoho sexu a navíc jsou úplně blbé. 
 
Ovšem jak každý dobře ví, nikdy nic není definitivní. Po seriálu ještě následovaly dva TV filmy J.R, se vrací (1995) a Válka Ewingů (1998). Tyto pokusy o reinkarnaci série však bohužel skončily naprostým propadem a tak se zdálo, že nad rodinnou ságou Ewingů se iž definitivně uzavřelo víko rakve diváckého nezájmu. Ale znáte to, je to tady zase. Nikdy nic není definitivní.
 
 
A tak se seriálová legenda opět vratila. Po více než dvaceti letech. A s ní se samozřejmě vrátil i Bobby, J.R. a stejně tak i jeho manželka Sue Ellen, která se v minulosti často a ráda nachlastala. Přinesla s sebou spoustu mladých postav, zmodernizovala mnohé v mýdlových operách mnohokrát omleté zápletky a nija výrazně na sebe neupozornila. V Česku na Nově nový Dalas totálně propadl a televize ho brzy díky katastrofální sledovanosti stáhla z hlavního vysílacího času.
 
Promo na nový start, plánovaný TV stanicí Chanell 5 na léto 2012, představoval všechny s ručníkem ve sprše. Ano, jednalo se o symbolickou narážku na Bobbyho smrt a jeho znovuzrození, uskutečněné právě ve sprše, kde ho Pamella v posledním díle sezóny (která se tím degradovala na hodně dlouhý zlý sen) našla. No symbolické to bylo, ale legendu se znovu oživit nepodařilo.
 
 
A co na to „Džejár?“ jeho herecký představitel Larry Hangman si prý natáčení velice užil a pochopitelně se těšil na první reakce diváků. Není divu, právě postava J.R. tohoto jinak bezvýznamného herce nejen že „udělala“, ale současně se stala i jeho prokletím. Z jejího stínu nikdy nevystoupil. Maximálně proslul tím, že se v první polovině málem uchlastal k smrti. Denně prý dokázal vyslopat 4 litry šampaňského denně, což nakonec veddlo k jeho transplantaci jater, která mu zachránila život. To pak jeden k postavě s níž ho všichni spojují i v soukromí, skutečně přilne.
 
A tak jestli se tento, intrikánský dědula nového Millénia chtěl vydrápat z rakve s nápisem „herecká mrtvola“ byla to jeho poslední šance. Jedno ale bylo jisté již s prvním natáčecím dnem.. Díky nové sezóně Dallasu, bylo na nové bedny šampáňa dostatek finančních prostředků.  Ovšem, všeho do času. Larry 23.11.2012 zemřel a Dallas byl definitivně chudší o "Džejára".A mnozí stejně raději chtěli vidět novou Hru o trůny. To je prej větší maso.
 
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]