ProfilyPan Tau: Kouzelný muž s kouzelnou buřinkou...

 
Kdo překoná vesmírné dálavy kvůli pláči pozemského dítěte? Intergalaktický pedofil? Ne, to rozhodně ne. Přeci Tau. Pan Tau.
 
Ano je to tak. Díky počinu České televize, která vydala kompletní seriál Pan Tau (33 dílů ve třech sezónách, natočených v rozmezí let 1970 až 1978) jsem konečně mohl vyhrabat vzpomínku pohřbenou hluboko v minulosti mého dětství, tedy v místech, kdy malý Jiříček, raubíř v pletených kalhotkách od maminky, tahal kačera po chodníku sídliště v Ušovicích. 
 
 
Ano, pan Tau je asi emzák. Mimozemšťan s kladným vztahem k dětem. Něco jako E.T., který lákala americké haranty na dobrodružné hrátky s falickým svítícím prstem, jenže tenhle má podobu šaramantního nemluvícího pána v obleku s kouzelnou buřinkou, který se v případě potřeby dokáže změnit v malou dřevěnou loutku. To je ostatně fakt, který ví každý.
 
 
Pan Tau je totiž československá klasika, natočená v tehdejší první koprodukci se západním světem... konkrétně s Rakušáky a Západními Němci. V té době, kdy se u nás pěli častušky a se Sovětským svazem jsme měli být na věčné časy, to byla věc nevídaná. Už jenom prostředím ve kterém se tento panáček pohyboval.
 
 
Psí kadeřnice v bikinách, na ulici parkuje BMW, policie má uniformy trochu podobné těm americkým, v hračkárně nechybí velká kybernetická chodící panenka, která nahradila reálné dřevěné houpající kohouty, vrtulník jako soukromý dopravní prostředek... Ano, to je pohádkový svět. Jenom se v něm moc nemluvilo a první díly byly spíš na úrovni úsměvné milé situační komiky pro malé a velké. Pak v druhém díle promluví i kapr a jednotlivými epizodkami se pozvolna začíná táhnout nit v podobě československé rodinky školáka Emila. 
 
 
Tyto prvopočáteční epizody (v první řadě bylo natočeno 13 dílů), pak byly po dvou pospojovány do pásem pro odpolední dětské promítání v normalizačních kinech. V telce to bylo zadarmo, v kině za čtyři kačky. A tím se dostáváme k dalšímu kladu tohoto seriálu – nekonečné nostalgii. Nejeden dříve narozený na něm vyrůstal a skutečné reálie tehdejší doby prostě potěší nejedno srdce nostalgikovo. Skoro stejně tak, jako svými kouzly pro omladinu, páchanými čistě z morálně neprůstřelným úmyslem, těšil děti Tau. A to že občas něco popletl, byla alespoň bžunda. Stačí jen poklepat na buřinku.
 
 
V polovině první sezóny se pak série posouvá dál na příběhy dalších dětí, kterým má pan Tau potřebu udělat radost (zlom přichází s epizodou Pan Tau a samá voda) a zde seriál dokonce reflektuje různé dětské strasti léčené kouzelným pohlazením, což vrcholí příběhem (vzniklým spojením několika dílů) o Claudii a jejím megalomansky bohatém dědečkovi ztvárněném Janem Werichem.
 
 
Zde je už jasně cítit západní, tehdy kapitalistický vliv. A samozřejmě v duchu tehdejší doby (vliv socialistický) se ukazuje, že bezstarostné normálně normalizační dětství a milá kouzla nemluvného kouzelníka s buřinkou, jsou rozhodně lepší než škvára. Peníze přece kazí člověka. Hlavě toho socialisticky založeného. Ten maká klidně i zadara. V rámci Akce Z.
 
 
Inu ta doba, kdy se poroučelo větru, dešti, byla plná slibovaných kouzel. Třeba takové kouzlo reálného socialismu.... no to sem ale nepatří, a tak se vraťme k elegánovi v buřince, který po dvou letech vstoupil se šarmem sobě vlastním do druhé sezóny. Spojené díly se pak dostaly do kin v celovečerním filmu Pan Tau a cesta kolem světa.
 
 
Její úvodní epizoda nesla název Pan Tau se vrací a byla startem komplexního příběhu o Robinsonovi Alfonsovi, který je od pana Tau k nerozeznání, a rodině Urbanových, táhnoucího se přes celou sezónu. Ano, druhá řada je ve své podstatě klasickým českým normalizačním seriálem s výborným obsazením až po barvitý děj postavený na nejednom situačním gagu, humoru a struktuře tak, jak je známe z dalších seriálů té doby. Takovým předskokanem Arabely. Jen bez Rumburaka.
 
 
To je ostatně i případ třetí sezóny, jejíž dějová provázanost byla natolik silná, že spojením a přestříháním všech dílů nakonec vznikly dva celovečerní filmy Poplach v oblacích a Od zítřka nečaruju. To ostatně svědčí i o výpravnosti celého projektu. Ano, zapomeňte na chudou televizní produkci inscenací, jak jí v mnohém dětském projektu známe dnes.
 
 
Tehdejší televizní produkce se od té filmové nijak zvláště nelišila. Minimálně v tomto případě, kdy z každého záběru kouká, že zde se ani trochu nešetřilo, a to co do výpravy, tak i do hereckého obsazení. Ano, celým seriálem samozřejmě prochází plejáda všech českých hereckých hvězd té doby, což dotváří tento projekt v něco jedinečného. A díky reáliím třeba v podobě pionýrského tábora, opět značně nostalgického. Ostatně ještě před tímto souhrnným vydáním, byly tyto dva filmy vydány samostatně v produkci Bontonfilmu.
 
 
Tento projekt je významný ještě jednou maličkostí. Pan Tau se v něm učil mluvit a předpokládalo se, že bude důstojnou tečkou za celým projektem. Ale nenechte se mýlit.
 
 
Samostatnou kapitolou je pak film Pan Tau z roku 1988. V tomto případě tvůrci kouzelnou postavu dokonale zprznily. Ne, nejednalo se o nic sexuálního, ani nebyly „překvapivě“ odhaleny panáčkovi pedofilní sklony (přeci jen se ještě nacházíme v dohasínajících normalizačních letech, kde se senzace tohoto typu příliš nenosily, ale i je tak příběh stárnoucího herce, který kdysi ve filmu hrál pohádkovou postavu Pana Tau a nyní se má v novém filmu vrátit před kameru, bolestivou křečí. Nic proti popkultuře, ale její ztvárnění zde (samozřejmě, že do děje zasáhne skutečný Pan Tau, v roli hercova dubla) je fakt hodně mimo mísu. A to po všech stránkách. Z pohádky se tak stala alegorie o úsměchu či neúspěchu a kariéře.
 
 
A tak, i když je Pan Tau už starým pánem, jehož reinkarnace koncem osmdesátých let se nevyvedla, jedná se o zcela jistě unikátní projekt, klasiku, legendu a životní a jedinou hlavní rolí herce Otto Šimánka, který zemřel čtyři roky po nepovedeném posledním filmu. Ale ani tento paskvil nedokáže zastínit jeho vrcholnou, málomluvnou, dnes již legendární roli. Nesmrtelnou rolí, která tady s námi díky svému kouzlu ještě nějakou dobu bude. Vždyť to znáte. Stačí jen správně poklepat na buřinku.
 
Pan Tau a první dobrodružství
 
Pan Tau se objevuje jako loutka ve městě (Praha), postupně je oblečen do svého typického oděvu. Objevuje se postava chlapce jdoucího ze školy, hlavní dětská role. Prochází městem, nudí se, jde na hodinu klavíru. Na zastávce trolejbusu najde panáčka pana Tau, kterého vezme do trolejbusu. Zde se pan Tau zvětší a cestují spolu. Spolu jdou také na soukromou hodinu klavíru. Pan Tau zařídí, aby klavír hrál sám a učitel byl zaměstnán v kuchyni přetékající mísou s těstem na palačinky. Toho oba využijí k návštěvě lunaparku (vídeňský Prátr). Po návratu na hodinu klavíru je učitel ohromen chlapcovou hrou, následuje zápletka s mužem a ženou z lunaparku a "šlehačková bitva" s těstem na palačinky. Chlapec odchází z hodiny s panáčkem v aktovce, cestou domů ho však vytratí.
 
Pan Tau: kompletní souhrnné vydání
 
První řada (1970)
 
1.01. Pan Tau přichází
1.02. Pan Tau naděluje
1.03. Pan Tau na horách
1.04. Pan Tau a neděle
1.05. Pan Tau jde do školy
1.06. Pan Tau a samá voda
1.07. Pan Tau a Claudie
1.08. Pan Tau to zařídí
1.09. Pan Tau a cesta kolem světa
1.10. Pan Tau v cirkusu
1.11. Pan Tau a taxikář
1.12. Hledá se pan Tau
1.13. Pan Tau a tisíc kouzel
 
Druhá řada (1972)
 
2.01. Pan Tau se vrací
2.02. Pan Tau a Robinson
2.03. Pan Tau a příliš velký balón
2.04. Pan Tau a pes kozopes
2.05. Pan Tau a rodinná slavnost
2.06. Pan Tau jde do práce
2.07. Pan Tau a pět hrušek a tři jablka
2.08. Pan Tau a černý deštník
2.09. Pan Tau a velký pes
2.10. Pan Tau a rosnička
2.11. Pan Tau a Aladinova lampa
2.12. Pan Tau a zlatý kufr
2.13. Pan Tau odchází
 
Třetí řada (1978)
 
3.1. Poplach v oblacích
3.2. Lov na slona
3.3. Noc v safari
3.4. Pan Tau a kouzelnice
3.5. Pan Tau na pionýrském táboře
3.6. Pan Tau - a která je ta pravá?
3.7. Od zítřka nečaruji
 
Epizody 1,2,3 zpracovány jako film POPLACH V OBLACÍCH
Epizody 5,6,7 zpracovány jako film OD ZÍTŘKA NEČARUJI
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]