ProfilyBorci s bouchačkou a kozy na pláži: televizní 80. léta

 
Bouráky, bouchačky, blondýnky. Hrdinové slavných seriálů z předposlední dekády minulého století byli neobyčejně výkonní v práci a zároveň si uměli užívat života. 
 
S příchodem Millénia (ne teď není myšlen thrillerový seriálový protějšek Akt X) prý přišla zlatá televizní éra. Seriály jako 24, Alias, Ztraceni, Zoufalé manželky, C. S. I., nebo z těch novějších třeba Heroes, či reataurovaná Galaktica, lákaly k obrazovkám miliony dychtivých diváků. A samozřejmě se vyvíjeli (a některé se stále vyvíjí) dál v dalších sezónách.  Ovšem předchozím zlatým obdobím byla rozhodně 80. léta. 
 
Je to patrné i ze všech těch celovečerních adaptací. Po Charlieho andílcích a Starskym a Hutchovi z let sedmdesátých jsme se dočkali Mistrů hazardu a Miami Vice se chystá Knight Rider a zvěsti o celovečerním Dallasu s Johnem Travoltou v roli „Džejára“ taky jistou dobu vzrušovalo dallasuchtivé publikum. Nakonec se z toho vyklubala, nová moderní řada. Bez Travolty, ale zato se starým dobrým Larry Hagmanem. A to už jsou vrcholná 80. Léta, kdy se s nahledem a humorem akčnil A-Team, který se ostatně svého nabušeného celovečerního filmu  rovněž dočkal. 
 
Zatímco dnes je v módě žánrová pestrost (mysteriózní, sci-fi, špionážní...), před dvaceti lety frčely především detektivky, kriminálky a právnické seriály. A pokud dnes do nás tvůrci perou příběhy na pokračování s napínavými cliffhangery v závěrech epizod, 80. léta byla téměř výhradně o uzavřených epizodách. Detektivové, policajti nebo samozvaní dobrodruzi každý týden vyřešili svůj případ a jelo se dál. Charisma hrdinů, či kozy hrdinek spolehlivě dokázali přitáhnout diváky i za týden.
 
A diváci je za jejich výkonnost a přednosti uctívali jako bohy. Tom Selleck kvůli havajskému soukromému očku Magnumovi odmítl hlavní roli v Indym Jonesovi, ale nemusel litovat – seriál se díky jeho šarmu udržel na obrazovkách devět sezón. David Hasselhoff se proslavil víc jak jeho mluvící auto a na konci dekády se přesunul do hlavní role Baywatche. R. D. Anderson se díky macgyverovské slávě mohl později přehoupnout do Hvězdné brány. Don Johnson se prosadil vyhrnutými rukávy saka v Miami Vice, Michele Placido se vrhl do nekonečného boje proti mafiánské Chobotnici, v Duissburku úřadoval Schimansky, Bruce Willis díky roli hláškaře v Moonlighting postoupil do Smrtonosné pasti a Pierce Brosnan brzy po detektivní sérii Remington Steel vstoupil jako agent 007 do služeb Jejího Veličenstva. O Johny Peppovi z Jump Streat 21 se asi zmiňovat nemá smysl.
 
Hrdinové tehdejších seriálů byli prostě frajeři. Měli úderná jména po velkokalibrových bouchačkách, jezdili v nejlepších bourácích (nebo ještě v něčem lepším, jako třeba vrtulníkový Airwolf) a klátili kočky v horkém stínu palem. O něco decentnější atmosféru měly kriminálky provázané se soudním a právnickým prostředím – třeba Matlock, Jake a tlusťoch nebo L. A. Law. Samozřejmě se nutně vyrojily i detektivní parodie – Sledge Hammer zkultovněl stejně jako Police Squad s Lesliem Nielsenem, který si roli Drebina zopakoval i ve filmových Bláznivých střelách. Na obrazovky se v tu dobu vrátil se i tým Mission: Impossible řešící Nulové šance, který se pak v dalších dekádách rovněž dostal na velké filmové plátno, tentokrát jako áčková výpravná série špionážně akčních filmů s Tomem Cruise, Ten s původním seriálem neměl zhola nic společného. Zato pořádné kozy v červených plavkách měly co do činění s Pamelou Anderson. A ta zase s Pobřežní hlídkou. Společně s Davidem Hasselhofem, který vyměnil super auto za pláž. Jak se nám to všechno v tom televizním světě krásně potkává.
 
Samozřejmě měly úspěch i jiné žánry – soap-opery Dallas a Dynasty, sitcom ALF, hororová produkce vsadila na Nočmí můru Freddyho Krugera, která se spíš stala noční můrou spojenou s propadákem, velice úspěšně znovu odstartovala Enterprise v Star Trek: Nová generace, puberťákům radila partička z Beverly Hills 2010, s jejich úspěchem se objevila i dospělejší parta z Melrose Place, pro ty menší se zrodily zmutované a animované Ninja želvy spolu s Transformery a studio Disney začalo chrlit seriály jako Gumídci a Rychlá rota. Ano, byla to doba největší televizní slávy. Ale ve srovnání s tři sta dílným Derrickem byli stejně všichni žabaři. 
 
A co se hrálo v osmdesátých letech v Československu. Samozřejmě samé klenoty, z nichž jsou mnohé více než poplatné době. Těm kraluje šestidílný Klement Gottwald, těsně následovaný soudruhem Pláteníkem, který řídil Okres na severu. Ideologický náboj nepostrádali ani „historičtí“ Rodáci. Těm v líčení československých dějin konkurovali Synové a dcery Jakuba Skláře (o poznání méně politicky angažovaní). Zkoušky z dospělosti a Druhé patro sázeli na zájem mladých, Inženýrská odyssea zase na zájem vysokoškoláků. V Dobré vodě pobíhali koníci a Svatoplukovi Kuřátkovi pomáhali s rozhodováním se diváci. Tak že rozstvěceli a zhasínali žárovku. Miami Vice se k nám nedostalo. Narozdíl od britských Profesionálů (jež se z konce sedmdesátých let, kdy vznikli přelili do osmdesátek), tedy několika vybraným epizodám, které nebyly politicky závadné. A mnohé z nich byly ještě prostříhané. Ale to by bylo na opravdu hodně dlouhé vyprávění... možná celý seriál...
 
 
TV kulty dalších dekád
 
50 / Perry Mason (advokát – detektiv), Alfred Hitchcock uvádí (tajemné povídky), Neúplatní (Ness versus Al Capone), Maverick (karbaník na divokém Západě), Bonanza (westernová klasika), Mystery Theatre Climax (pásmo detektivních povídek)
 
60 / Mstitelé (bizarní agenti), Mission: Impossible (nejslavnější týmovka), Star Trek (originální start), Krajní meze (start sci-fi povídek), Doktor Who (nekonečná sci-fi série), Svatý (tajemný Roger Moore), Batman (komiksový vtip)
 
70 / Kojak (policejní legenda), Já, Claudius (dokonalá inscenace), Charlieho andílci (holky makající pro Charlieho), Galactica (TV hvězdné války), Columbo (detektiv v baloňáku),  M.A.S.H. (vtipná polní nemocnice), Kung-fu (Shaolin na divokém Západě), Starsky a Hutch (vtipní parťáci v akci) Profesionálové (Bodie, Doyle a Cowley)
 
90 / Akta X (sf fenomén), Krajní meze (remake), Brisco County junior (sf western mix),  Odpadlík (prchající Lorenzo Lamas), Superman (Dean Cain a Teri Hatcher), Babylon 5 (lepší než Star Trek?), Hvězdná brána (seriál podle filmu), Herkules a Xena (trochu jiné báje), Buffy (teenageři a upíři)
 
00 / Lost (tajemný ostrov), 24 (Jack Bauer), Bratrstvo neohrožených (HBO jde do války), Smallville (Mladý Superman),  CSI (trochu jiná kriminálka), Alias (pubertální špionka), Cobra 11 (německé překvapení)
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]