ProfilyCirkus Humberto: česko – německý televizní cirkus té nejvyšší kvality

 

 
Eduard Bass dodal někdy kolem roku 1941 předlohu, západní Němci koncem osmdesátých let dostatečné množství valut a Češi zase um a nejedno zvučné herecké jméno.
Tak tomu  se říká cirkus. Cirkus Humberto.
 
„Jedni zde hledali skromnou obživu, jiní naplnění svých nevšedních snů. A všichni dohromady pak zde sdíleli úděl věčných poutníků bez trvalého domova.“
 
Cirkus Humberto je seriálový fenomén. Bohatá, na produkci neskutečně náročná sága šesti cirkusáckých generací napříč časem v úseku neuvěřitelných sta let, byla na tehdejší dobu velkou výzvou. Obzvláště s přihlédnutím k faktu, že děj se neodehrává na jedné lokaci, ale takřka po celé Evropě, stejně jako na dálném Východě. A v cirkusové manéži samozřejmě. Ta je alfou a omegou všeho, co se na obrazovce děje. Vystoupení cirkusových a varietních umělců zde doplňují dějovou linii, z níž do popředí vystupuje hlavně příběh Václava Karase, kterého kamera a divák sleduje od dětských let až po podzim jeho života. V podstatě se jedná o košatý, na různé vedlejší postavy bohatý příběh jedné kariéry spolu s jejími vzestupy i pády. A co je ještě lepší, Karasův příběh jako díl obří skládačky zapadá do velké mozaiky, v níž tvoří sice dominantní, ale zároveň i navazující a pokračující část osudů postav s cirkusáckou manéží neodmyslitelně spjatých. 
 
Seriál se navíc natáčel v době, kdy se jejich natáčení bralo smrtelně vážně. Nic tedy zde nepůsobí povrchně nebo lacině. Naopak, některé scény by klidně snesly srovnání s mnohým filmem té doby. Režie celého monstrózního projektu byla svěřena Františku Filipovi, který už F.L.Věkem dokázal, že historickou rodinnou několika generační ságu prostě umí, o hudbu se postaral nadčasový Karel Svoboda a roli Václava Karase dostal tehdy značně populární Jaromír Hanzlík. A s ním se samozřejmě v jednotlivých postavách objevila plejáda tehdejších hereckých hvězd nejvyšší svítivosti. 
 
Bilance seriálu je ohromující. Účinkovalo v něm 162 herců, 6830 komparsistů, 422 hudebníků, 600 koní a samozřejmě několik desítek artistů a drezérů. Mezinárodní obsazení včetně dětí pro cirkusová představení, neodmyslitelná četná vystoupení rozličných umělců, masivní obsazení zvířat od koní až po dravou zvěř a hlavně historické reálie, to vše se v případě této dvanáctidílné adaptace českého novináře, publicisty a kabaretiéra Eduarda Basse slévá v jeden monumentální celek, který ač byl jedním z posledních legendárních československých TV seriálů, patří mezi ty nejlepší.
 
Vedle Nemocnice na kraji města se tak objevila další seriálová nadčasová legenda, která nezatížena ideologií patří k tomu nejlepšímu, co kdy československá televize v normalizačních letech vyprodukovala. Jinými slovy – toto je dílo, které nemá šanci zestárnout.
 
 
Dvanáct vystoupení Cirkusu Humberto
 
„Pojďte a shlédněte vyprávění z minulého věku, kdy prabáby našich pradědů byly ještě dětmi. Vydejme se na cestu s lidmi, kteří křižovali Evropu, protože jejich osudem se stal cirkus. Nalezli v něm nejen obživu, ale i smysl života.“
 
01. Návrat
Šumavský chasník Vendelín jde do světa, aby si vysloužil škváru nutnou k požehnání otce své milé. Potká se s cirkusáky, které dal dohromady Carlo Humberto a začne pro ně makat. Když dá prachy dohromady, vrací se za svou milou, která už má mimi s jiným. Tomu se říká ironie. Pro další děj je už Vendelín nedůležitý.
 
02. Nabídka k sňatku
Mladý Berwitz je jinoch a všestranný cirkusový umělec, který dokáže ledacos. Třeba i zaskočit za zraněnou akrobatku na koni. Samozřejmě, že v ženském převleku. Problém je, že se do této „akrobatky“ zamiluje horkokrevný maďarský šlechtic. Problém o to větší, že Petr Berwitz není gay. Naopak ten se zamiloval do dcery vládního komisaře, která kvůli němu utíká z domova.
 
03. Carlo se loučí
Mladý Berwitz se žení a jeho děda, starý Carlo Humberto, umírá. Starý Berwitz nechce koupit zděnou manéž v Hamburku, a tak ho při tréninku ohlodá tygr tak důkladně, že umře na otravu krve. Mladý Berwitz koupí zděnou manéž, zaměstná Bohdalku, která vlhne z krotitele tygrů a Somra, který má hudební sluch a chce do kapely Petra Haničince. Ten ale odmítá. Cirkusákům prý do trumpety troubit nebude
 
04. Nový domov
Haničinec alias Tonda Karas sice nad cirkusem ohrnoval frňák, ale když mu po sedmi letech zemřela žena a v Hamburku přestala být pro Čechy práce, šel bez mrmlání kydat sloní hoví a samozřejmě troubit. Vzal s sebou i svého sedmiletého kluka Vaška. Spolu s nimi tam hoví kydají i Venca Postránecký, Pepa Dvořák a Jirka Bartoška. Jirka je navíc vlastenecky uvědomělý. Bude to dobrá parta.
 
05. Maringotka číslo osm
Vaška je plný cirkus. Vašek je sympaťák. Akorát Paolo, italský přičmoudlík, si to nemyslí. Taky se mu nelíbí, že Vašek má vystupovat s ředitelskou dcerkou. Jo a krotitel konečně po letech zkrotil Bohdalové čičinu.
 
06. Natrvalo
Vašek je univerzální. Odvrátí od sebevraždy barona, ze kterého se stane taky cirkusák. V tomto seroši být cirkusákem je totiž nejvíc. Přičmoudlík Paolo odtáhne a Vašek se dozví, že mu celou dobu nadával do krav. Asi ho neměl rád. Ty krávo, to je ale odhalení.
 
07. Konkurence
Léta letí a z malého Vaška vyrostl velký Jaromír Hanzlík, top star tehdejší doby. Vyrostla i Berwitzova dcera v prdelatou blondýnu s vypoulenýma očima. Vyrostl i Paolo, který se stal baleťákem. A vyrostla i dcera bytné... v roztomilou Růženku - popelku Libušku Šafránkovou. 
 
08. Láska
Tak se to zamotává. Vašek miluje Růženku a Paulo valí napapkané Berwitzové klíny do hlavy. Jenže cirkus jde do hajzlu, a Berwitz rozhodl, že novým direktorem se stane jen jeho zeť. Libuška Šafránková bude mít asi smůlu. Vašek bude muset cirkus zachránit a vzít si vypoulenou ředitelovu dcerunku.
 
09. Rozhodnutí
Vašek se oženil s „cirkusem Humberto“ a direktorské dcerce udělal kluka, který raději matematiku než manéž. Po deseti letech je tu hospodářská krize a s ní totální úpadek. Berwitze z toho klepne pepka. Humberto jde mílovými kroky do pekla.
 
10. Variété
Cirkus Humberto je jako cirkus minulostí. Vašek s posledními věrnými zakládá varieté v Praze a slaví sukces.
 
11. Útěk
Vaškovu varieté se daří, léta běží, jeho syn pokukuje po prdelaté měšťandě a manželka zdrhá zpátky k cirkusu. Což se jí stane osudným. Vaškův syn udělá z Vaška dědečka a je nepřehlédnutelné, že vnučka má grácii a talent tanečnice.
 
12. Slavné jméno
První světová válka. Je málo artistů a mnozí se z fronty vrací bez končetin. Vašek angažuje Paola, ze kterého se vyklubal vyžilý čuňák a kuplíř. Vašek s ním vyrazí dveře. Talentovaná vnučka studuje tanec a dá si umělecký pseudonym Humberto. Slabší pointa, ale přesto pointa.
 
 
SPECIÁL
Další cirkusy a cirkusáci ve filmu
 
- Octopussy: Cirkus nechyběl ani v jedné bondovce. Ten sloužil jako zástěrka k pašování a později díky plánu šíleného ruského generála jako místo, kde má vybouchnout atomová bomba.
 
- Cirkus upírů: Upíři už neloví ze zatuchlých kobek tajemných hradů, ale udělali si svůj cirkus. Svým vystoupením se mnohdy postarali o značně krvavou zábavu. Starý horor studia Hammer během svého soumraku.
 
- Šest medvědů s Cibulkou: Rodinná komedie o cirkusovém klaunovi, který se brání, aby direktor cirkusu vyměnil atrakci v podobě cvičených medvědů za atrakci v podobě cvičených prasat. Povedená taškařice.
 
- Dumbo: Klasická disneyovka, ve které cirkus hraje zásadní roli. Právě zde se totiž narodí slůně s obrovskýma ušima. Netřeba dalších slov... tento film dýchá kouzlem jedné slavné animované éry. 
 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]