ProfilyVidím divné lidi: normalizační inženýry (Inženýrská odyssea)

 

 
Byť se o Jaroslavovi Dietlovi traduje, jaký to byl seriálový hitmaker non plus ultra, v jeho díle se dá najít nejeden klenot, při jehož sledování máte chutí mlátit hlavou do zdi. 
 
A to nejen proto, že je hlavním, tím nejspravedlivějším hrdinou komunista. Třeba taky proto, že se v něm většina lidí chová jako banda naprostých debilů. A seriál Inženýrská odyssea z roku 1979 je toho hodně zářným příkladem. 
 
 
Ostatně kuriózní už byl jenom vznik tohoto patvaru. To bylo totiž tak... tehdejší generální ředitel Československé televize měl starého dobrého kámoše z rodného Podorlicka. Také ředitele, neboť tehdy všichni ředitelé byli svým způsobem kámoši. A tohle byl ředitel výzkumného textilního ústavu. Kámoši tak spolu zachlastali, pokecali co je nového a jak by si mohli být vzájemně prospěšní tak důkladně, až se z toho zrodila idea nového třináctidílného seriálu z opravdu netradičního prostředí. Z textilky. Jarda Dietl měl o práci postaráno. Navíc měl za sebou Plechovou kavalérii, která vyprávěla o kombajnistech. Ty tedy vystřídali inženýři a dělníci z textilek. Všude se dá najít nějaký příběh.
 
 
Byť se zdá, že hlavními hrdiny jsou tři kamarádi – inženýři, pravda je někde jinde. Hlavním hrdinou, který zmíněné tři kamarády spojuje je textilní stroj. A ne jen tak nějaký obyčejný stroj. Tohle je hyper vychytaný, moderní tryskový tkalcovský stav, který musí být teprve vymyšlen, posléze prosazen a nakonec uchráněn od průmyslové špionáže. Práce vhodná pro uvědomělé inženýry, kteří jsou všichni tak trochu jiný. Jeden je světácký, druhý autoritativní, přesvědčivý, leč zbrklý a ten třetí geniální, ale divný. Parádní vzorek normalizační společnosti.
 
 
Co se týká zmíněného stroje, tryskového stavu, tak ten byl skutečně vynalezen Čechem. Jen v roce 1947. Japonci se ho však ukrást nepokoušeli. Jeho patent ukradli, tedy vlastně znárodnili komunisti. Komunisti si s patenty, nebo autorským právem nikdy moc hlavu nedělali. Důkazem budiž šoubyznis, kde Helenka Vondráčků, Kája Gott a jiný česky zpívali světové hity. A hojně se ošlehávalo i v jiných oblastech.
 
 
Ale zpět k seriálu. Režií byl pověřen prověřený Evžen Sokolovský, který měl již za sebou Dietlovského Nejmladšího z rodu Hamrů a Muže na radnici, kde aktivní a obětavý poslanec a funkcionář národního výboru zažívá svoje radosti a starosti s budovatelským budováním a správou svého města. Ten se vrhl nejen okamžitě do díla, ale i mezi roztažené nohy herečky Evy Jakoubkové, která v seriálu ztvárnila roli  milé Ivanky. Mimochodem po mnoha letech se Eva uchlastala k smrti.
 
 
Seriál nešetřil lokacemi a diváci se tak mohli podívat nejen do projektantských, či ředitelských kanceláří, ale i do budovy zahraničního obchodu, na veletrhy a samozřejmě do imperialistické ciziny plné bezcharakterních kapitalistů a jiných šmejdů. A taky k mezinárodnímu soudu, který je spíše podobný nějakému obvodnímu v Kotěhůlkách, kde se řeší rozvod.  Úsměvné je i prostředí luxusních světových restaurací vybavených socialistickým sektorovým nábytkem. 
 
 
O charakterech mnohých hrdinů nemluvě. Zde nad masou oněch divných lidí, mnohdy dělající z divných důvodů divné věci vyčnívá „slečna“ Veronika jejíž debilita je mnohdy až neúnosná. Obzvláště, když se nechce se svým chlapem ukazovat na veřejnosti, aby se nedostala do řečí, neboť její předchozí rád chlastal. O tom že se mnohdy chová jako regulérní psychopat, nemluvě. Jediná postava, která nevychází z tohoto stáda extrémně blbě je karikatura projetanta - kariéristy Voženílka ztvárněná Jiřím Císlerem, který se díky Inženýeské odysee náležitě zviditelnil.
 
 
A je zde ještě jedna perlička. Děj seriálu se odehrává na rozmezí více než patnácti let. Stárnutí hrdinů vyřešili tvůrci opravdu originálně. Postupem času začínají všichni nosit silné dioptrické brýle. Tedy s výjimkou divného Zbyňka, který skla od popelníků nosil hned od začátku a s postupem času naopak přešel na slušivé okuláry s tenkými kovovými obroučkami. Není bez zajímavosti, že seriál se vysílal i v kamarátském sousedním NDR. Pod názvem Tři mušketýři s diplomem. Ale dost již bylo plkání, podívejme se na jednotlivé díly
 
 
 
Třináct inženýrských epizod, aneb ,,Soudruzi, ... my vynikáme na rozdíl od kapitalistů v tom, že jsme až příliš poctiví..."
 
01. Promoce
Tři kamarádi, suverén Vašek (Petr Kostka), Slovák Janík (Michal Dočolomanský) a divný Zbyněk (Jaroslav Satoranský) odpromují. Slibují si, že je nic nerozloučí. To jim ale nevyjde hned v prvním díle, Venca bere místo ve vývojové konstrukci ČKD, které před ním Zbyněk odmítl a Zbyněk odmítne zprvu plánovanou Bechyni, protože tam by nemohl kreslit nový stroj. Janík by se zase rád vrátil na Slovensko na mamkou. Nakonec se všichni sejdou v Hlubočanských strojírnách ve Vaškově rodišti, kde maká i Vaškův táta. Takže vzhůru za prkna co znamenají svět.
 
02. Odpadlík
Do Hlubočan dorazí Sašena, kterou Vašek opíchal po návratu z vojny. Vaškova milá sestra Ovanka by zase chtěla píchat Janíka a Ivanku by rád prohrábl divný Zbyněk. V práci inženýrům nechutná, že mají překreslovat už nakreslené a jediný Zbyněk, který je divný, ale i geniální vymyslí zlepšovák. Vašek se zase dostane do střetu s náměstkem Halířem, který propaguje staré stavy, které Hlubočany vyrábí a tvrdí že vymýšlet něco nového, což hájí Vašek, je hovadina. Konflikt vyeskaluje až do bodu, kdy Vašek práskne dveřmi a odchází středem pryč z Hlubočan. 
 
03. Sirotek
Vaše je pryč a Sašena málem ojede Zbyňka. Ten je ale divnej, nepůjčí jí ho tam. Janík zase potká Lucku která maká v Textil exportu. Navíc je vdaná. Zbyněk je zase z děcáku.  Vašek se zatím chytil u roztockého Kovostroje a když teplým bonzem pořeší spor se soudruhy z NDR, kteří dostali zmetky, stane se generálovým koněm. Janík se zase stane novým zaměstnancem zahraničního obchodu. Lucka mu tam dohodila místo. Ivanka je smutná. Tak se rozhodne, že půjde do Prahy. Studovat. Na konstruktérku.
 
04. Začátečníci
Lucie jede s manželem do Kanady a Janík je smutný. Generální ředitel je zase nasraný kvůli průseru s hodnými soudruhy z NDR. Sašena chce opět opíchat Zbyňka, ale do Hlubočan dorazí Vašek a tak opíchá jeho. Stará láska nerezaví. Janík se zacvičuje  na svém prvním kapitalistickém veletrhu a poznává kapitalistické parchanty. A taky kolegu, který se nechal podmáznout a vyfasoval za to padáka.  Vašek zase posiluje, dělá kariéru a bere si Sašenu a chce si vzít Zbyňka do práce. Ten odmítá, protože chce namalovat nový tkalcovský stav. Ivanka má radost, že Janík poslal telegram. 
 
05. Výměna stráží
Uplynula nějaká doba. 4 roky. Janík se potkává s Ivankou a ta i když má sucharského přítele, by mu ráda podržela. Velení z Hlubočan jde na generální ředitelství, kde dostávají nařezáno, že jsou zastaralí a nepokrokoví. Halířovi to nechutná. To Janíkovi chutná, když se z Kanady vrátí Lucie. Sama. Manžel emigroval a rozvádí se s ní. Všichni se těší na veletrh do Milána, kde se kámoši po letech zase sejdou. Zbyněk namaluje zásadní rekonstruci hlubočanského stavu, ale starého ředitele to nezachrání. Dostává padáka a na jeho místo nastupuje Vašek. A to Halířovi už nechutná vůbec. 
 
06. Převzetí moci
Vašek staví Hlubočany do latě. Po Halířovi chce, aby držel hubu a krok a po  Zbyňkovi chce, aby namaloval úplně nový stroj.  Vaškova žena Sašena chce, aby se Zbyněk kamarádil - píchal s její kamarádkou Veronikou, která je taky divná. Janík zase kamarádí – píchá podle předpokladů s Lucií. A i Ivanka si našla kamaráda – píchače. Je to onen suchar ze školy. Vašek vyhazuje šéfkonstruktéra Heřmana, který jde zpátky k prknu a kdyš Zbyněk jeho funkci nechce, dává jí kariéristovi Voženílkovi. Na stranickém výboru dostává do držky i Halíř. V Hlubočanech to žije. 
 
07. Perpetuum Mobile
Do Hlubočan nastupuje Ivanka i se svým sucharem. Zbyňkův divný vztah s Divnou Veronikou po mnoha peripetiích skončí konečně posteli. Ještě že tak, po sivném šoustání Zbyňka napadne myšlenka nového tkalcovského Perpeta Mobile. Ještě že tak, Vašek vsadil vše na jednu kartu. Na nový stroj, před kterým si všichni sednou na prdel. 
 
08. Prototyp
Vzniká nový tkalcovský stav a vychytávají se mu mouchy. Voženílkovi stoupla sláva do hlavy. Ivanka má trable se svým sucharem a ruší svatbu. Janík zase chce proniknout na jihoamerický trh. Zbyněk pronikne do Veroničiny rodiny a zjistí, že matinka není jen tak trochu divná, ale že matinka je i dost kráva. Veronika nechce, aby jim povídal, že je z děcáku. Zbyňkovi to nechutná. Vašek dělá s novým strojem ramena a začíná lidi kolem sebe srát. 
 
09. Veletrh
Stroj je téměř hotov. Jmenuje se Perpetis, ale má pořád své mouchy. A brněnský veletrh, kde se má předvést se blíží. Matinka Veroniky plánuje rodinné setkání. Veronika chce, aby Zbyňkova teta z děcáku předstírala, že je jeho skutečná teta. Zbyňkovi to zase nechutná. Ostatním nechutná, že Vašek chce na veletrhu Perpetis maximálně zviditelnit. Matička zase chce, aby teta z děcáku nepřijela. A to se už zbyněk nasere. A sere se to i s Perpetisem. Na veletrhu se zasekne a totálně selže, čímž se posere úplně všechno. Halíř má velkou radost.
 
10. Dozvuky 
Průser z veletrhu je stále živý. Vašek dostává po hubě ze všech stran a začíná házet zpátečku, aby se udržel u korýtka. Za zbyňkem přijdou Japonci, že by rádi aby jim prodal svůj patent na Perpetis. Zbyněk odmítá, ale všichni ostatní plánují spláchnout Perpetis do hajzlu. Nedaří se ani Janíkovi jihoamerický partner se terým dělal kšeft, mu dal polknout hada. Je díky tomu degradován na řadového referenta. Sašena se pokouší dát Zbyňka s Veronikou zase dohromady. Podaří se a Ivanka z toho nemá radost.
 
11. Odchod
Voženílek jako šéfkonstruktér končí. Vašek se nakonec rozhodne jeho místo kvůli Perpetisu vzít, jenže zjišťuje, že Vašek mu kecal a poté co ho nabízel všem okolním fanrikám, které ho nechtěly,  dal Perpetis k ledu. Taky mu umře teta. Zato Ivanka z něj pernamentně vlhne.  Během Zbyňova uvedení do funkce dojde k drsné hádce po které Zbyněk práskne dveřmi a odchází středem. Z Hlubočan do výzkumáku. Veronika dělá ofuky, což vyústí v další krizi. Nechce jít od maminky. Je totiž dost psycho. Na to jak před tím byla ultra stydlivá, tak si rychle narazila nového kořena. Tělocvikáře s červeným kabrioletem.
 
12. Loupež
Zbyněk ve výzumáku nechápe, že tady všichni chtějí, aby dál pokračoval na svém Perpetisu. Je totiž divnej a taky se často chová jako debil. Nadšený je z něj i jeho nový šéf, který je podobný panu Tau. Zbyněk tedy ukradne prototyp z Hlubočan, aby na něm tajně dělal a vychytal mu mouchy. Ty pak spolu s Ivankou, jež se táhne za ním a mlaďasem, který pochází z jeho děcáku vychytá. Na Perpetisem nezlomila hůl ani strana. Ško pak přichází na veletrhu v Miláně, kde se zjistí, že Japonci Zbyňkův patent sprostě obšlehli a udělali si svůj perpetis, který nazvali Harašito, nebo tak nějak
 
13. Setkání
A máme tu další pozdviření. Perpetis je zase v kursu a všichni chtějí aby byl co nejdříve dokončen. Jak to taky vypadá Zbyněk s Ivankou nakonec přeci jenom skončí v posteli. Ale Ivanka cukne. Nechce roztáhnout nohy s vědomím, že si oni dva jen zbyli. Japonci vyhrávají spor a soudruzi uvažují, jestli se mají odvolávat. Vašek, který se stal koncernovým ředitelem, se nechce vzdát. Dobře dělá. Šikmoocí lupiči díky Janíkovi, terému soudruzi ze zahraničnímu obchodu už zase věří, prohrávají a Vašek je za vodou, stejně jako jeho další kamarádi a Zbyněk jako bonus k místu koncernového projektanta dostává jako bonus nadrženou Ivanku. Všichni sou tak happy a seriál může skončit.
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]