ProfilyNeviditelné hledí: James Achim Werner Bond z DDR, agent s povolením šprechtit

 

 
Každý musí mít svého super tajného agenta! Poláci měli Klosse, rusáci měli celou stáj agentů od Štyrlice až po TASS co je zplnomocněn prohlásit, my jsme měli kámoše majora Zemana Hradce, kterého nakonec dostali neofašisti, během akce a východní Němci měli Achima. Achima Detjena. A s ním i neviditelné hledí.
 
Televizní seriál Neviditelné hledí z produkce DDR (u nás překřtěnou na NDR) byl pojem. Do briskní znělky charakteristické pro sedmdesátá léta dabérský overvoice pateticky pronášel:  „Neviditelné hledí, je supina rozvědčíků, kteří stojí na stráži míru!“ a divák se připravoval na další úder, který odvážná Detjen, tedy vlastně Werner Bredebusch  vydávající se za Detjena zasadí imperialistickým štváčům a zakukleným fašistům  a neofašistům. Západní svět měl Bonda, my jsme měli Detjena a jemu podobné.
 
 
Vynořil se s koncem války jako bývalý fašistický pilot - navrátilec s máslem na hlavě. Údajně rozstřílel svým letadlem bezmocného parašutistu. Není divu, že po něm všichni jdou. Jenže Detjen neunikl ani pozornosti „kamarádů“, jak si říkají podobní němečtí ex vojáci a důstojníci s máslem na hlavě. A tak ve smyslu naplnění hesla „Musíme si pomáhat“ helfnou i Detjenovi, který se tak postupně dostane do centra neofašisticého spiknutí podporovaného západoněmeckou vládou. A ještě něco. Detjen je samozřejmě nastrčený komunistický agent. Jako Hans Kloss za války.
 
„Tento člověk je Werner Bredebusch. Pro své okolí je to však Achim Detjen, bývalý úspěšný stíhač, dnes major spolkového letectva. Werner Bredebusch žije druhý život, jehož póly tvoří neustálé obětavé nasazování vlastního života a nebezpečí. Pracuje z příkazu ministerstva státní bezpečnosti Německé demokratické republiky jako rozvědčík míru. Jeho úkol, sledovat stopu kompromitovaných nacistů ho přivádí do center tajné remilitarizace německé spolkové republiky.“ (z dabingu československé televize)
 
 
Úvodní díl Římská cesta (premiérově odvysílaný 23.prosince 1973) dostává Detjena z Německa přes rakouské alpy a italský klášter do Latinské Ameriky, konkrétně Argentiny, a v samotném závěru odhaluje, že Detjen není Detjen, ale   Bredebusch, který už během války dezertoval k Rusákům, aby jim pomáhal v boji proti fašismu. A svou ruku k dílu se rozhodl přiložit i po válce, když v tom „správném – východním“ Německu čerstvě vzniklo ministerstvo státní bezpečnosti.
 
Druhá epizoda Hnízdo v pralese ukazuje jak je Detjen – Bredebusch šikovný, získává si důvěru jako pilot i jako nadějný neonacistický (rozuměj pro americký a západoněmecký) kádr. A v pralesích jižní Ameriky se dějou věci.  Jsou tu mraky válečných zločinců, kteří plánují podobu nového wehrmachtu. Taky se tam motá odvážný francouzský novinář, odhalující válečné zločince. Detjen mu pomůže a málem na to dojede. Náckové totiž reportéra vypátrají, nacpou mu hlavu do dřevěné vidlice, čímž ho i zavraždí a když za ním Detjen přijde, tak se tím prozradí. 
 
 
Třetí díl, Zámek u jezera, tvoří finále úvodního filmu terý se samozřejmě pak objevil i jako kniha, dalo by se říci. Detjen se jako každý správný agent z průseru kolem francouzského novináře vylže a ještě na tom vydělá. Přesouvá se zpátky do Německa, kde čelí pokusu o kompromitaci stádem nahých čubek, stejně jako zabezpečuje přísně tajnou konferenci v zámku u jezera. A na druhou stranu jí špicluje. Detjen to dokázal. Infiltroval západní ministerstvo obrany. V jeho nitru se tak potkává východní a západní Německo. Čeká ho tak v budoucnosti nejeden nelehký úkol. Ještě, že má po ruce svou vyzobanou slunečnici v podobě Detjen girl Winnie, frankfurtskou fotografku.  Východní Německo může v klidu spát. O jeho bezpečnost je postaráno.
 
 
Série po úvodní trilogii s příběhem „zrození Detjena“ zmutovala do jednotlivých příběhů – případů majora Detjena z konce padesátých, jedoucích přes šedesátá léta, kam jsou dějově situovány. Jeden uzavřený příběh většinou tak tvoří dva díly seriálu. Od pádu letadla v Lisabonu (Podivný útok), jehož stopy vedou do muzea masek (Tajemství masek), přes stopy minulosti (včetně vzorku biochemické zbraně) ukryté pod vodou (Tajemství fjordu). Žádná mise není pro Detjena dostatečně malá, či nebezpečná. Všechno se ro taky odehrává v poklidu pomalého tempa. Žádný akční ohňostroj nečekejte.
 
 
Paradoxní je, že cesta ke vzniku Neviditelného hledí byla vskutku trnitá. Ano, není to nadsázka, ale Detjen měl být od samého počátku východoněmeckou odpovědí na Jamese Bonda a rovněž oslavou východoněmecké tajné služby STASI (mimochodem jedné z nejvýkonnějších na celém světě). Ovšem přes mnohaletá schvalovací kolečka k jeho natáčení málem nedošlo. Trvalo pěkných pár let, než se mohlo začít s realizací pilotu s pracovním názvem: Operace: Nezapomeň. A za tu dobu se mnohé změnilo. Východoněmecký agent spíše, než cestou superšpióna Jamese Bonda šel v realističtějších stopách zpravodajce nasazeného v poválečných letech na nacistické válečné zločince toužící infiltrovat politiku Západního Německa.
 
První díly seriálu zaznamenaly úspěch a tak vznikaly další příběhy v nichž se k fašistům na stranu zla připojili agenti CIA a samozřejmě zabijáci. První řada vyvrcholila záhadnými krádežemi obrazů. Za kterými toho bylo daleko více a Achim Detjen řekl svoje poslední slovo. Proč? No protože východoněmecká herecká star Armin Mueller – Stahl, který ho ztvárňoval nakonec, na rozdíl od svého hrdiny, podlehl svodům kapitalistického pozlátka a skončil v Západním Berlíně. Hezky to Achimovi posral. Vždyť to je stejné, jako kdyby se najednou z Bonda vyklubal agent SMĚRŠ. Nebko KGB.
 
 
První sezóna Neviditelného hledí tak v rozmezí let 1973 až 1977 přinesla 4 velké uzavřené příběhy a nadržení diváci se brzy začali prát po dalších. A tak se o rok později objevila druhá řada s pilotním příběhem Der Afrikaanse Broederbond v němž se nový v jižní Africe staví v tajné laboratoři atomovka, s čímž mají východoněmečtí agenti v čele s doktorem Clemensou, jež nahradil Detjena, velké trápení. A budou ho mít i v následujících dvou dalších případech.
 
Tajná droga CIA a fašistický převrat v Řecku byly důvody k dalšímu nasazení, nicméně popularita u diváků se začala pozvolna vytrácet. Prej, že bez Detjena to už není ono. A tak seriál v roce 1979 příběhem Ostrov smrti (spojeným jako obvykle ze dvou dílů), skončil. 
 
 
Posledním pokusem vzkřísit sérii byl projekt Ohnivý drak – dvoudílný špionážní film, který měl být původně oficiálním pokračováním Neviditelného hledí. Nakonec z toho sešlo a film byl odvysílán začátkem osmdesátých let jako samostatný projekt a nad východoněmeckými agenty míru, se definitivně zavřela voda.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]