ProfilyGalactica: fenomén napříč časem (původní série)

 

 
Lidé z planety Kobol kdysi vedli krutý boj s rasou Cylonů.
Prohráli a byli nuceni uprchnout.
O miliony let později lidé z Kobolu, nyní žijící na dvanácti světech, dvanácti koloniích, dosáhli stejné úrovně jako za prvního nájezdu Cylonů, spojili se a vytvořili prosperující mezihvězdnou říši. Jednoho dne se ale Cyloni vrátili, ještě strašnější než dřív – a začala nová válka. Lidé byli tentokrát připraveni a silou dvanácti kolonií vzdorovali úporným nájezdům tisíc let.
Ale jeden člen Rady dvanácti, Baltar, zradil svůj národ a otevřel ho cylonské invazi. Dvanáct bitevních lodí, Battlestars (Bitevních hvězd), se pokusilo útok zastavit, ale všechny byly zničeny – až na jednu. Battlestar Galactica.
 
Psal se konec šedesátých let a televizní obrazovky doslova ovládl fenomén Star Treku. Již v té době si Glen A. Larson hrál s myšlenkou vytvořit seriál o velkém střetu lidské rasy s umělou inteligencí a vizáží robotů, ale doba tomuto nápadu moc nepřála.
 
Jenže pak přišel rok 1977 a kina zažila boom Hvězdných válek. Válčení ve vesmíru se stalo in a Larsonovi se blýsklo na lepší časy. Film Battlestar Galactica se začal natáčet a po jeho zhlédnutí byli představitele stanice ABC tak nadšeni, že okamžitě přiklepli jeho transformaci do TV seriálu. Rasa Cylonů za pomoci zrádce Baltara tak napadla dvanáct lidských kolonií a srovnala je se Zemí. Dvanáct obřích lodí s přeživšími se tak vydalo na cestu vesmírem ve snaze najít prapůvodní bájnou třináctou kolonii se jménem Země. A je jasné, že tato mise byla plná střetů, bojů, stejně jako dobrodružství. Seriál měl na svou dobu fenomenální výpravu i akcí nabitý děj… jenže ouha. Hledání Země ztroskotalo na přehnaném očekávání!
 
Seriál totiž neměl takovou sledovanost, jako si majitelé stanice ABC představovali, a tak celý projekt v dubnu 1979 zrušili. Země tak zůstala pro posádku Galactiky nenalezena a zrušení dalších epizod vyvolalo téměř divácké povstání. Fandové seriálu si jeho pokračování vynucovali telefonáty, dopisy, a dokonce blokádami vjezdu do studia. Výsledkem nakonec bylo, že seriál byl obnoven – vznikla nová řada Galactica 1980, odehrávající se o nějakých třicet let později. Z původní posádky zbyl jen komandér Adama. A jeho děj? Je prostý – Galactica po třiceti letech putování vesmírem dosáhla Země a její posádka zjistila, že bájná třináctá kolonie je na úrovni středověku (panuje zde „barbarské“ dvacáté století). Naděje ve spojení a společný zásah proti Cylonům se rozplývají. Navíc posádka Galactiky zjišťuje, ze Cyloni jejich flotilu sledovali až k Zemi, a tak místo silného partnera má nyní Galactica na krku plemeno barbarských příbuzných, které musí naopak dokonce zachránit před invazí Cylonů.
 
Takže se moc nedařilo. Ani seriálovým hrdinům, ani producentům. Seriál Galactica 1980 byl i navzdory své vizuální kvalitě dost neúspěšný a diváci jej jednoznačně zavrhli. Vzniklo pouhých deset dílů, které jsou mnohými fandy Galactiky nenáviděny dodnes.
Důkazem této nenávisti je i fakt, že na webu prakticky neexistují stránky věnované této sérii. Jediná slušná epizoda Galactiky 1980 je Return of Starbuck, tvořená převážně nepoužitými záběry z původní série. Za vše hovoří i prohlášení z jednoho srazu milovníků Galactiky:  „Pamatujte si: Co se stalo v Galactice 1980, nestalo se!“
 
Dalším pokus o oživení Galactiky byl velice krátký – trval asi tři minuty. Richard Hatch, herec z původního seriálu (hrál kapitána Apolla), zprodukoval a zrežíroval falešný trailer k novému filmu Galactica – Second Coming. Doufal, že tím osloví velká studia. Tříminutový pohled na neexistující děj však nikoho neoslovil, a z projektu tedy sešlo.
A pak bylo dlouho ticho po pěšině, zlomilo se milénium a přišla nová Galactica, která se v současnosti vyprosila na jeden z nejlepších sci-fi seriálů. Ale to je už nový, moderní příběh.
 
Zajímavosti
- Pilotní film původní Galactiky vyšel na DVD i v Česku, pod názvem Hrdinové z galaxií. Jelikož se jednalo o jedno z prvních DVD, najdete na něm neanamorfní obraz a české titulky jako českou jazykovou podporu.
- Zrádce Baltar samozřejmě popravě neunikl. Ve filmu, který šel do kin, byl popraven ihned, v seriálovém pilotu byl cylonským šéfem nejprve pověřen, aby uprchlíky našel, a poprava ho čekala až později.
- Galactica a hlavně její staré epizody začaly na DVD vycházet v roce 2007 v luxusním balení.
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]