ProfilyBatman, Bane VŘSR a důstojné zakončení trilogie

 

 
A tak Nolanův Batman svému konci došel. Pravda, ono to tak vypadalo již minule, kdy jako skutečný temný rytíř na sebe vzal temné skutky Harveyho Denta, z něhož se stal padouch Two Face, aby zachoval čistým jeho odkaz reálného bojovníka proti zločinu s lidskou tváří. Nicméně jedna velká bitva ho ještě čekala. A to ta definitivně poslední, jak se nechal režisér Christopher Nolan před i po natáčení posledního filmu své trilogie, slyšet.
 
Bitva, v níž tentokrát půjde opravdu o všechno.  Nad Gothamem se totiž opět stahují temná mračna. Od události s Jokerem uplynulo (ve filmovém pojetí) osm let, a byť se zdá, že je všechno „těžce v pohodě“ v gothamském podzemí (míněno doslova) se šikuje žoldácká armáda vedená hromotlukem Banem. A Bane, jak každý čtenář komiksů ví, je ten, který „zlomil netopýra“, konkrétně z něj udělal na mnoho měsíců invalidu. Stalo se tak v eventu Knightfall, jež se úctyhodnou dobu táhl všemi batmanovskými komiksovými řadami, než ho pak vystřídal Knightend a poté Knightquest. A právě pro tuto megaudálost, která se stala jedním z velkých milníků Batmanova života byla postava Banea v devadesátých letech komiksovými scenáristy stvořena. 
 
 
Bane v Nolanově pojetí je žoldák. Žoldák s jasným cílem, kterým není nic menšího než likvidace Gothamu. Což samozřejmě není všechno. Současně vyplývá na povrch, že byl členem Ras Al Ghulovy Ligy stínů, což je fakt, kterým Nolan spojuje konec své trilogie s jejím počátkem. A nejen to, divák v tomto případě nebude ušetřený mnohých dalších překvapení. Sympatické rovněž je, že i zrod ústředního padoucha je inspirován komiksem. Takže na Schumacherovu postavu z otřesného Batmana a Robina, kde Bane zastával roli tupého, nijak zvláště výrazného pitomce, který dělal idiota Poison Ivy, můžete zapomenout.
 
 
Dalším profláknutým faktem je i přítomnost Catwoman. Tu Nolan zasazuje do děje jakoby mimoděk, byť v něm sehraje celkem výraznou roli. V rámci jeho přiblížení komiksu k realitě se v podstatě nejedná ani o padoucha – hrdinku, která by toho měla s kočkama moc společného, včetně nějakých extra zvláštních schopností. Je to prostě jen fikaná zlodějka, jejíž cesta se nejednou s tou Batmanovo protne. A to bez zvláštního důrazu a přiblblého mňoukání. Mňau.
 
 
A pak je zde samozřejmě Batman. Temný rytíř zbavený iluzí a chuti pokračovat ve svém křižáckém tažení proti zločinu. Pravda, v jeho heroickém úsilí a kostýmu v němž jako „netopýří muž“ bojuje proti zločinu, si jej divák moc neužije, o to však je jeho finální, téměř beznadějný boj působivější. Ostatně právě finále je to, na co divák asi nezapomene. Pomalejší rozjezd, postupné pronikání do situace a Baneova plánu sice nepostrádají zajímavost, nicméně se nejedná o nic, před čím by si divák sedl v němém údivu na zadek. Jenže pak, zhruba v polovině filmu dojde k nevyhnutelnému, což jak asi každý tuší je souboj Batmana s jeho nemesis a film náhle začíná nabírat na obrátkách. Následovná revoluce v Gothamu (zde scenáristi použili a lehce ošlehli motiv z komiksové minisérie The Kult) nemilosrdně rozdá karty v neprospěch všech Bat fandů a z filmu se začíná stávat skutečný orgasmus. A to nejen pro komiksového, či Batmanova fandu. A samozřejmě nechybí ani rozervané americké vlajky. To si Nolan mohl odpustit.
 
 
Temný rytíř skutečně povstává a dílky skládačky začínají nemilosrdně zapadat do sebe. Spíše konverzační (mám kacířské nutkání napsat "slabší") začátek se definitivně mění v osudové vyvrcholení, v němž je ještě dostatek prostoru pro celkem podstatný zvrat a úplné finále pak důstojně celou trilogii uzavírá. Včetně příslibu možných lepších zítřků. 
 
 
Kolem Batmana se před jeho uvedením vyrojilo spousty dohadů – od návratu Jokera, smrti nějaké ze zásadních postav, zrodu Robina a dalších „zaručeně pravdivých“ předpovědí. Nolan však zamíchal kartami zcela po svém, do děje umístil nejeden fragment spojený s předchozími filmy (například totožnost lidového revolučního soudce) a stejně tak se nenechal strhnout pocitem, že si, díky skvěle zavedené značce svého pojetí Batmana, může dovolit zvolnit a natočit jen další film v řadě. Naopak. Svým třetím batmanovským filmem vytvořil opravdu působivé finále, které je jen o malý chloupek horší, než předchozí Temný rytíř. A to možná jen díky faktu, že postava Jokera a zrod Two Face byly natolik silnými tahouny, že se jim Bane, jako podstatně „mladší“ záporák prostě nemohl vyrovnat. A to i přes fakt, že rozpoutal VŘSR na americký způsob.
 
 
Batman tedy povstal a podle mnohého očekávání a předpokladu zazářil. V mnohém ohledu tvoří zcela jiný protipól komiksového filmu než letošní mega úspěšní Avangers, což je dobře. A stejně tak, stejně jako zmíněný Avangers asi patří k tomu nejlepšímu co se na plátnech kin, zatím letos objevilo. A to nejen v komiksovém pojetí.
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]