ProfilyOsekaná Enderova hra

 
Psát o filmu Enderova hra se rovná psát o dostatečně známé, pro mnohé kultovní, stejnojmenné knize O.S.Carda. Je to totiž právě Cardův příběh, který je tahounem celého filmového spektáklu.
 
Příběh je v podstatě prostý. Země se stala cílem dalších mimozemských agresorů (tentokráte hmyzího zevzření) a málem to nevydejchala. Nicméně, díky hrdinství jednoho z velitelů se podařilo, hmyzáci dostali „přes tykadlo“ a odtáhli na svou přehmyzenou hmyzí planetu s nepořízenou. Snad proto, aby se na další invazní kolo lépe připravili. Jenže ani lidstvo není banda tupých hovad a tak se tentokrát hodlá lépe připravit. Tím, že loví v řadách prepuberťáků vhodného kandidáta na dalšího geniálního velitele.  A tím někým se zdá být emočně chladný, strategicky nabušený chlapec jménem Ender.
 
Stejně jako kniha, tak i film sleduje nekompromisně drsný výcvik chlapce, který postupně od hraní počítačových stříleček postupuje jednotlivými levely výcviku, aby nakonec stanul na velitelském můstku tváří v tvář mimozemským lodím zapáchajících nechutnou přesilou. Má to jen malou chybku, oproti knize je děj filmu pochopitelně osekán až na samotnou podstatu, tudíž mu zákonitě chybí košatost a v několika málo případech i znalost vedlejších motivů utváření dětské psychiky účelově „vyráběného“ zachránce lidstva. Pointa Enderovy hry je lehce předvídatelná, samotný závěr pak rádoby emočně silný. Mě přišel trochu zbytečný, ale proti gustu, žádný dišputát.
 
Ti, kteří knihu nečetli, budou spokojení. Film mi lehce evokoval Hunger Games, jen ve vesmíru, člověk i přes emoční chlad hlavnímu hrdinovi fandí a přeje mu postup napříč výcvikovým marastem v němž pro city není místo, partička „geniálních looserů“ funguje stejně, jako funguje i v jiných případech (pravda zde je okleštění knihy citelné, neboť ostatní „parťáci“ Endera mají ve filmu malý prostor na to, aby se k nim divák emočně přitulil) a navíc je zde Harrison Ford, který se opět vrátil mezi hvězdy. Tentokrát ne jako Han Solo, ale jako nekompromisní „zelený mozek“ který chce z nadaného kluka přetavit svého hrdinu za každou cenu.
 
Čtenáři knižní předlohy nebudou rovněž ukrutně nasraní. Jistě mnozí z nich budou logicky prskat na okleštění knihy, ale faktem zůstává, že nacpat celé Cardovo dílo do dvou hodin by bylo nemožné. Režisér Gavin Hood, který se po prvním komiksovém Wolverinovi z roku 2009 motal hlavně v hájenství TV seriálů, se s tím popral se ctí a natočil plnokrevné scífko, které, jako většina sci-fi spektáklů nesází pouze a jen na vizuální stránku destrukční mimozemské invaze, ale snaží se sdělit i něco jiného. Třeba o lidství, morálce, zkáze na níž je pohlíženo očima dítěte, které si uvědomí, že i „hra“ v podobě střílečky, může mít dalekosáhlé následky. 
 
Na druhou stranu, pohlížet na Enderovu hru jako na megalomanský sci-fi spektákl ve stylu Star Wars, jaký se z něj snaží udělat trailery, plakáty a další PR aktivity, by byla rovněž hovadina. I přes několik scén řežby s mimozemšťany se vlastně jedná o celkem komorní příběh. Prim zde hraje přerod Endera (který by si rovněž zasloužil více prostoru) a jeho cesta na můstek velitelské lodi. Tady Enderova hra funguje bezchybně, nicméně však neoslní. Přesto všechno se však jedná o solidní nadprůměr, který není v kině, na rozdíl od mnoha jiných, mnohdy výpravnějších a pro oči atraktivnějších, blockbusterů, ztrátou času. 
 
 
více filmů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]