ProfilyKrize s velkým K II., aneb osobní superhrdinská krize

 

V prvním článku jsme opustili DC Universe ve chvíli, kdy sjednocení superhrdinové světa zase jednou zachránili realitu a stihli si jakž takž olízat všechny utržené rány. Samozřejmě kromě těch, kteří zemřeli. Krátkou chvíli se nic moc nedělo, až na klasické potyčky se skalními nepřáteli a tak měli hrdinové čas odpočívat, hlavně ti nejznámnější. C o se týče těch málo známých, směšných a zanedbaných, na ty se v DC sešlo pár chytrých hlav a řekli dost. A opravdu se tak stalo. Proto hlavními hrdiny následující knihy "Identity Crisis" není Superman ani Batman, ale právě ti méně známí či neoblíbení hrdinové.


Příběh začíná ve chvíli, kdy se Enlongated Man (Prodlužovací muž - slabší a méně inteligentní verze Reeda Richardse) těší na svou "tajnou" oslavu narozenin, kterou pro něj připravuje jeho manželka Sue. Sám jako bývalý člen Justice League of America v důchodu, už svět nechrání, ale jednou za rok, právě na své narozeniny, vyráží na takovou čestnou stráž po městě. Letos se to, ale trochu zvrhne a jeho manželka tak trochu umře. Respektive je zavražděna a nalezena s těžkými popáleninami.
alt
Po superhrdiny nabitém pohřbu se největší jména DC Universe jako Superman, Flash a Wonder Woman rozeběhnou do všech koutů Ameriky hledat zločince, kteří operují s ohněm. Ale malá skupinak superhrdinských outsiderů JLA má celkem jasnou představu kdo by to mohl být. A tak se Green Arrow, Zatanna, Black Canary, Enlongated Man, Atom a Hawkman vydávají na svou vlastní cestu pomsty, ke které se přidává i Flash a Green Lantern. Cílem má být Doctor Light. Muž, který v minulosti Sue znásilnil a vyhrožoval, že to zopakuje znovu.

 Trochu předběhnu a prozradím, že naši hrdinové zjistí, že se spletli. Mezitím se někdo pokusí zabít takřka už ex-manželku Atoma a tím se dostáváme do varu. Hrdinové se bojí o své blízké, jsou více doma, starají se a nad tím vším se vznáší atmosféra strachu. A kdo jiný než nejlepší detektiv světa Batman si položí důležitou otázku: kdo by z toho mohl profitovat?
alt
Trochu předběhneme a vyhneme se prozrazování příběhu. Vrah se samozřejmě najde, ale stejně tak se na světlo vytáhnou skutečnosti týkající se samotné JLA. Například to, že Dr. Light nebyl první, komu byla vymazána paměť a jednou to malé Zatannino kouzlo dokonce použili i na Batmana. Více už z příběhu prozrazovat nebudu. Všem ale musí být jasné, že vyřešením tohoto případu krize uvnitř JLA nekončí. Veškeré problémy s touto událostí spjaté se řeší v přímo v sérii "JLA (1997)" v příběhu nazvaném "Crisis of Conscience", který se táhne od čísla 115 až do sešitu 119. Tam se vše odehrává za plně rozběhnutých událostí, které zvěstují další velkou přicházející krizi.

 


O scénář "Identity Crisis" se postaral Brad Meltzer, který psal také série: JLA, Green Arrow, a podílel se na comicsu "Superman/Batman #26" což je speciál věnovaný synovi scénáristy Jepha Loeba, který zemřel v 17 letech na rakovinu. S příběhem se popral rozhodně po svém. Ačkoliv sama zápletka má detektivní charakter, tak sledujeme spíše akčnější sekvence nebo pěkně propracované dialogy. V akčních scénách mu velice zdatně sekunduje zkušený DC kreslíř Rags Morales a souboj Deathstroka s JLA je jeden z nejlepších jaké znám.

 

 

Emotivně velice silná a vydařená je scéna z pohřbu Sue s truchlícími superhrdiny. Celkově se zde opět držíme trendu zcivilnění superhrdinů. V Supermanově hlase "uslyšíme" strach, superhrdinové se mýlí a jen těžko můžeme říct, že to jsou jenom lidé. Konflikty a problémy které nám nadhodil Brad Meltzer, pak se zdatností jemu vlastní dotváří Geoff Johns. S ním na JLA18 spolupracoval jako kreslíř Chris Batista.

alt

V rámci celé antologie krizí má "Identity Crisis" nelehké postavení. Příběhově je rozsáhlá a rozhodně by stačila na samostatnou položku v celé dlouhé sérii, ale vzhledem k tomu, že jako jediná neřeší ohrožení minimálně celé planety a má přímou návaznost s JLA 18, je brána jako první z build-upů série "Infinity Crisis". S koncem této krize už začíná samotné "odpočítávání" (Countdown to Infinite Crisis) s knihou "The O.M.A.C. Project", ale to zase příště.

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk

 

 

Předchozí kapitola: Krize s velkým K, aneb jak nám vzniklo multiverzum

 

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]