ProfilyGoblin / Osborn část 1: Zrod a smrt

 

Norman Virgil Osborn -  Green Goblin a Iron Patriot. Zajímává vás, jak se Osborn protloukl z klasického Spider-Manova protivníka do jednoho z hlavních záporáků Marvelu? Jak ho pojímali různí autoři? Jak Osborn přežil svoji smrt? Proč se pojmenoval jako Green Goblin? Kdy chtěl spáchat sebevraždu? Čtěte. Tento článek se zabývá Osbornovou kariérou od jeho počátku po současnost (květen 2012) – varování, obsahuje spoilery.

 

Postava Green Goblina (pozor, nikoli Normana Osborna) se poprvé objevuje v roce 1964 v the Amazing Spider-Manovi číslo 14. Za zrodem stojí legendární tvůrčí dvojka Stan Lee a Steve Ditko, kteří vymysleli většinu klasických Spideyho protivníků. 

 

alt

 

Oproti padouchům jako Doctor Octopus, Vulture, Sandman nebo Elektro nepůsobil nijak hrozivě – hned při své premiéře si najímá trojici gansterů Enforcer a sám se boje se Spideym moc neúčastní. Zajímavostí je, že tu Goblin  používá pro létání raketové koště (můžete ho vidět na obálce). Nicméně od výše zmíněných superpadouchů se Goblin v jedné věci lišil. Byl to vůbec první Spideyho protivník, u kterého čtenář neznal jehoidentitu - do té doby buď padouši neměli masky (Octopus, Vulture) nebo byl jejich vznik hned vysvětlen (Mysterio, Electro). Tato skutečnost je v komiksu dostatečně zdůrazněna a čtenáři je jasné, že Goblina neviděl naposled.


alt


A nemuseli čekat dlouho, hned v čísle 17 znovu přilétá (už na svém typickém kluzáku) a pouští se do boje se Spideym. Na této původní verzi Goblina stojí za zmínku dvě věci. Za prvé je to motivace – Goblin se vydal na dráhu superpadoucha s cílem ovládnout newyorské podsvětí a stát se bossem (uvědomme si, že v té době Kingpin a jemu podobní neexistovali). Za druhé je to výzbroj – Green Goblin je profilován jako záporák inspirovaný Halloweenem (proto možná i to koště) a při bitvě kromě typických dýňových bomb můžeme vidět vrhací kudly ve tvaru netopýra nebo měsíce, vybuchující žáby či duchy. Při několika soubojích Goblin samozřejmě vždy prohrál a brzo se jeho sen o ovládnutí podsvětí začal rozpadat, respektive dostal nový směr – zničit Spider-Mana.

 

alt


V čísle 37 se poprvé objevuje Norman Osborn – jako bohatý průmyslník, který se neštítí i nekalých praktik a jako syn Petrova spolužáka Harryho. V tomto příběhu na Osbornovu továrnu útočí roboti profesora Stromma, který se chce pomstít – kdysi byli s Osbornem parťáci, ale ten ho podrazil a ukradl všechny jeho vynálezy. Samozřejmě se do toho zaplete Spider-Man, což se Normanovi nehodí – sám chce Stromma zlikvidovat, aby to nikomu nevyzradil (dokonce i majzne Spideyho po hlavě). Štěstí se pro tentokrát přikloní na jeho stranu a Stromm v závěru umírá na infarkt.


alt


 Zlom přichází v kultovním příběhu v číslech 39 a 40. Goblin vynalézá granát, kterým vyřadí z provozu Spideyho pavoučí smysl, a má úspěch. Petr se ukazuje jako naprostej n00bík – nemá o tom ani páru. Po bitce s béčkovými ganstery, kdy je zasažen oním granátem skáče do boční uličky aby se převléknul do civilu a netuší, že ho přitom Goblin pozoruje a odhaluje tak jeho tajnou identitu. Ba co víc, sleduje Petra až domů (a vůůůbec nikomu v celým New Yorku to není divný). Tam se strhne menší souboj, kdy Petr prohrává a je Goblinem odtažen do jeho tajné základny. Triumfující Goblin si je jistý svým vítězstvím a poprvé si sundává masku – je to Norman Osborn, což Petra docela šokuje. Aby získal čas, popichuje jeho ego a tak se Goblin rozpovídá o svém původu. Poté co se v Osborn Industries zbavil Stromma, objevuje v jeho poznámkách recept na chemikálii, která by měla zvýšit sílu a inteligenci. Pokouší se jí namíchat, jenže dojde k nehodě – roztok zezelená, exploduje a zasáhne Normana. Ten tak kromě vytoužených powerupů získává i bonus v podobě šílenství. Spider-Manovi se nakonec podaří Osborna dostatečně vyprovokovat, aby ho propustil a svedli mezi sebou rozhodující souboj. Ten Goblin prohrává a při ráně do hlavy ztrácí paměť. Petr si oddychne, protože jeho tajná identita je v bezpečí. Jenže idylka netrvá dlouho. Osborn Industries začaly mít finanční problémy a Norman začal opět trpět psychickými problémy – deprese, paranoia, prostě běžné problémy vrcholným podnikatelů. A když si zas jednou říkal, jak se ho všichni kolem snaží zničit paměť se mu vrátila. A jak jinak se nejlíp dostat z depky, než se nadobro zbavit Spider-Mana? A jelikož si dobře pamatoval předchozí prohru, rozhodl se obstarat menší pojistku v podobě Petrovi holky Gwen Stacyové.


alt


 Jak nám o pár desítek let později prozradil Straczynski, jedním z důvodů proč volba padla na Gwen a ne třeba na tetičku May byl ten, že předtím Normanovi porodila dvojčata, avšak odmítla mu je svěřit do péče. A tak nasraný Osborn zabil dvě mouchy jednou ranou. Odnesl Gwen na vrcholek Brooklyn Brigde a dal Spideymu ultimátum – vypadni z města a mýho života nebo ji zabiju.Ano jsme na prahu zásadní komiksové události jménem Smrt Gwen Stacyové. Ale zpátky na most. Pochopitelně Goblin se svým ultimatem neuspěl – co by to taky bylo za hrdinu, který nepřispěchá své dámě v nesnázích na pomoc. Jenže se záchrana tak úplně nepovedla a milá bloncka si skočila bungee bez lana. Peter se jí sice pokusil zachytit pavučinou, jenže jí u toho patrně zlomil vaz. Pochopitelně se nasral a vší silou se pustil do Goblina. Pronásledoval ho až do starého skladiště, kde nastal jejich finální střet. Poražený Goblin aktivuje svůj kluzák a chce Spider-Mana prošpikovat jak ražničí, jenže nepočítá s jeho pavoučím smyslem. Spidey uskočí a z Green Goblina je rázem ozdoba na zdi. A tak zemřel jeden z největších Spider-Manových protivníků. Nebo si to alespoň všichni mysleli… nicméně z Goblina se již stal Spideyho ikonický protivník a dobří záporáci se vždycky vracejí...
 

alt

 

Tady končí první část Ondrova vyprávění o největším záporákovi Marvel uiversa. Jistě není nejmocnější, ale rozhodně je to jméno, které znemanalo pro Spider-Mana hodně starostí a hodlá rozšířit reprtoár. Na počtenou u druhé části.

 

POKRAČOVÁNÍ: Goblin / Osborn 02: Šílenství

 

Text Ondra "Lenny" Král

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]