ProfilyAmazing Fantasy 15: Škvár penetrovaný pavučinou

 

 
V červnu 1961, kdy vyšlo první číslo komiksového magazínu Amazing Adventures ještě nikdo ani zdaleka netušil, že se tato (nijak zvláště zajímavá) řada v blízké budoucnosti stane líhní jednoho z nejpopulárnějších superhrdinů.
 
 
Komiks založený na několika příbězích sci-fi charakteru nebyl totiž zrovna nic moc. Příběhy byly celkem plytké a i když v šedesátých letech čtenářské nároky na komiksy nebyly nijak zvláště velké, moc se nedařilo. Snad proto byl magazín se sedmým číslem (prosinec 1961) přejmenován na Amazing Adult Fantasy (s důrazem na slovo ADULT znamenající „pro dospělé“) a tým, v němž nechyběly pozdější komiksové legendy jako Stan Lee, či Steve Ditko, propagoval, že se změnou názvu se mění i obsah v časopise, který respektuje vaší inteligenci. Jinými slovy, že příběhy, v něm obsažené, nebudou blbé jako malované sáňky uprostřed parného léta.
 
 
Ale ani to nebylo to pravé ořechové. A tak zásadní zlom měl přijít až o nějaký ten měsíc a pár čísel později. A to v sešitě s pořadovým číslem 15, kdy se opět změnil, tentokráte zkrátil, název periodika na pouhé Amazing Fantasy. A právě tento sešit vstoupil do historie komiksu. Ne, názvem to opravdu nebylo. Bylo to tím, že se v něm objevil Spider – Man. A s ním i jeho zrod. Ten je sice díky mnohým retrospektivám, reprintům či flashbackům notoricky známý, přesto di jej však ve stručnosti připomeňme. Samozřejmě v jeho historicky prvním podání. 
 
 
Knihomol Petr Parker je zde samozřejmě looserem a pavouk, který se dostane do dosahu kontrolovaného radioaktivního záření jej během demonstrativní ukázky na vědecké fakultě hryzne do ruky, čímž mu obrátí život naruby. Skok na zeď domu před zběsile jedoucím autem, zjištění, že umí lézt po zdech Petrovi dodá dostatek sebevědomí, aby se zúčastnil zápasu v ringu o sto dolarů. Jelikož si však není svými schopnostmi jistý, zamaskuje se, aby se vyhnul posměchu z porážky. K té samozřejmě nedojde a Petra, který si spíchl „pavoučí“ kostým a dal si jméno Spider-Man, čeká kariéra v šoubyznisu.
 
 
Následuje druhý díl, v němž se Spider-Man stává hvězdou nejedné šou, což mu náležitě stoupne do hlavy. Jistá dávka arogance k úspěchu patří. Petr ovšem díky ní nezadrží utíkajícího lupiče, což se mu vzápětí vymstí. Po několika dnech po návratu domů zjišťuje, že jeho strýc Ben je mrtev. Zastřelen zlodějem, který se k nim vloupal do domu a strýc jej překvapit. Petr samozřejmě neváhá, vtrhne do skladiště, kde se zločinec ukrývá a dá mu pěstí, čímž ho zneškodní. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že se jedná o stejného šmejda, kterého nechal před časem uprchnout. A zde dochází na větu, která se stala základním atributem Spider-Manových dobrodružství: „S velkou silou přichází i velká zodpovědnost.“ Zrodila se legenda.
 
 
Tím ovšem výčet dobrodružství v komiksovém sešitě zdaleka nekončí. Naopak, divák je teprve v polovině. Jestli však čekáte další Spider-Manovo dobrodružství, jste na omylu. Komiks pokračuje třístránkovou jednohubkou s názvem Zvoníl. Dlužno poznamenat že i celkem blbou jednohubkou. I na tehdejší léta. Vypráví totiž o starém zvoníkovi, který pravidelně rozhoupává zvon v kostelíku malého města na ostrově. Na tom vybuchne sopka, lidé se evakuují, ale on jde zpět ke zvonici. Prý musí rozhoupat zvon. Ostrov zalévá láva, zvoník zvoní a náhle se objeví žlutá paprsek, který zvoníka přenese někam do neznáma. Konec. Blbý, nesmyslný a bez jakéhokoliv poselství.
 
 
Další příběh nazvaný Muž v sarkofágu na tom není nijak lépe. Není sice tak bylbý jako Zvoník, ale příliš inteligence rovněž nepobral. Vypráví příběh zloděje, který se schoval v muzeu, kde jej oživlá mumie schová po menší výměně názorů ve svém sarkofágu. Policie tak zloděje nenajde. I když sarkofág prohledá. Zloděj se totiž ocitl ve starém Egyptě, kde dře jako otrok. Inu, krást se nemá. 
 
 
Sešit nakonec uzavírá poslední příběh nazvaný Marťani mezi námi. Ten se sice pokouší o nějakou pointu, ale v konečném důsledku se rovněž jedná o blbinu. Na Zem totiž spadla vesmírná loď. Lidé hledají její pasažéry. Marně. Uplyne několik týdnů. Manžel odchází z domu a varuje svou ženu, aby nechodila ven, že tam není bezpečno. Žena jej samozřejmě neposlechne, neboť došlo kafe a bez něj je prý její manžel nevrlý. Tak ho jde koupit, někdo za ní jde a... zmizí. Manžel se vrací domů, pozná kolik uhodilo zděšený běží k telefonu, aby nahlásil, že potřebuje pomoc, že jeho žena zmizela. V posledním panelu mu vyrostou další dvě ruce a divákovi díky jeho monologu dojde, že mimozemšťanem je on se svou manželkou, kterou chytili pátrači se psy. Co na to Agent Mulder? No, ten ještě dávno nebyl na světě. Není divu že v této skvadře hovadin Spider-Man zazářil jako hvězda.
 
 
Tím slavný komik Amazing Fantasy 15 končí. Spider-Man který se v něm zrodil, byl však na samém počátku kariéry. Následoval komiks The Amazing Spider-Man 1 v němž Spidey získal svého nesmiřitelného nepřítele J.J. Jamesona, který z něj začal dělat vyvrhele a zločince a rovněž se potkal s Fantastickou čtyřkou a padouchem Chameleonem. Ale to je už jiná historie. 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]