ProfilyGoblin / Osborn část 2: Šílenství

alt

 

Kde Ondra Skončil posledně? Už vím! Norman Osborn je mrtvej. Nebo to tak mělo alespoň vypadat...


A ono to tak opravdu vypadalo. Uplynulo několik let a Osborn pořád nikde – mezitím se objevili různé Goblinovi napodobeniny, jako například Hobgoblin a zelenou masku si navlékl i Harry Osborn (který o něco později zemřel). Prostě všechno Normanově smrti nasvědčovala. A kdo ví, možná by i pod drnem zůstal, kdyby Marvel nespáchal spider-manovský event Clone Saga (Klonová sága). Ve stručnosti šlo o to, že Peter Parker zjistil, že není originál, ale jen klon originálního Spider-Mana jménem Ben Reilly. Zní to jako kravina, co? A přesně to si mysleli i tisíce čtenářů a prodeje drasticky klesaly. Debata v Marvelu mohla být následovná: „Jak z toho sakra ven?“ „Potřebujeme něco fakt hodně hustýho, aby to lidi začali kupovat…“ „Co třeba oživit Osborna?“ „Mmm… to by mohlo fungovat. Tak jo.“

 

alt


A tak se i stalo – v roce 1996 se v čísle Amazing Spider-Man 418 zjevuje Norman Osborn, jakožto muž za oponou, co celou šarádu s klony vymyslel, aby Petra dohnal k šílenství. Pro čtenáře to musel být docela šok, Norma byl považován za mrtvého 23 let!  A jaktože teda Norman neumřel? Poté co namíchal gobliní sérum, získal kromě síly a inteligence i uzdravovací faktor. A tak se zničehonic probral v márnici, nastrčil místo sebe nějaké podobné tělo a prchnul do Evropy (kde se zrovna nacházely i jeho děti, které měl s Gwen). Pokračoval v budování průmyslového impéria a dokonce se dostal do čela podivné sekty Scriers, která fanaticky uctívala Green Goblina jako nového světového vůdce. Když zjistil, že Harry zemřel, opět ho chytla mánie pomstít se Spider-Manovi a začal spřádat plán jak ho zničit a tak vznikla Klonová sága. Pochopitelně neuspěl.


Koncem devadesátých let vzniká i další bizarnost, na kterou si možná pmatujete, pokud jste četli Spideyho od Crwe – Gathering of Five. Osborn sehnal tajemný amulet skládající se z pěti dílků a uspořádal loterii, kde si každý účastník jeden vytáhnul. Každý dílek v sobě ukrýval nějakou vlastnost. Ale aby to nebylo tak jednoduché, kromě tří power upů (Moc, Vědění a Nesmrtelnost) jste mohli mít smůlu na Černé Petry (Šílenství a Smrt). Norman šel do loterie s pocitem jistoty – plně věřil tomu, že získá moc potřebnou ke zničení Spider-Mana...


alt


A skutečně! Když si vzal poslední kousek, jeho tělo jakoby získalo novou energii. Osborn naskočil na kluzák a vyřítil si to rozdat se Spideym. Dar moci se ukázal jako rozhodující faktor a Spider-Man po chvíli boje padl mrtev k zemi. Osborn se zaradoval, konečně zničil svého úhlavního nepřítele…


alt


 Jenže tohle všechno se odehrálo jen v jeho hlavě. Osborn si v loterii vytáhl šílenství, a zatímco v bludech zažíval vítězné orgie, v realitě byl už poněkolikáté Spideym poražen a odvezen do blázince.

 

alt

Opět byl na chvíli od Osborna pokoj. Jenže někdy v této době přišel do kin Spider-Man jednička a v Marvelu usoudili, že by bylo fajn vrátit Green Goblina do hry. Vznikla proto další blbina (tentokrát dokonce jako třídílná minisérie) Revenge of the Green Goblin. Proč blbina? Za chvíli uvidíte. Příběh začíná tam, kde Gathering of Five skončilo – Goblin je odvážen do blázince. Jenže ve chvíli, kdy je doktory odmaskován, přepadne kliniku již zmíněná sekta Scriers a Osborna osvobodí. Ten se uchýlí do rodinného sídla Osbornů, kde podstupuje domácí psychiatrické ošetření  - v péči ho má zdravotní sestra Kolina. Snad jediné plus této série je to, že se tu dozvíme něco z Osbornovic minulosti.


Značný majetek získal Osbornům už Normanův pradědeček – mimojiné vystavěl rodinné sídlo, ve kterém se tento příběh odehrává. Zda k mění přišel čestně či podvodem se nedozvíme – měl přezdívku „Baron kradač“, ale dle Normana to všechno byly sprosté pomluvy. O všechno pak přišel Normanův otec. Trošku mu z toho ruplo v bedně, začal chlastat, vinu svaloval na ostatní a malého Normieho i s jeho matkou doma ustavičně mlátil. Jeho alkoholismus došel tak daleko, že přišel i o rodinné sídlo. To Normana docela utvrdilo – rozhodl se, že veškerý majetek získá zpátky a půjde přitom přes mrtvoly. Jak víme, slavil úspěchy a stal se z něj zase boháč. Při cestě za úspěchem se zamiloval a oženil se s Emily – jediným člověkem, který o něho jevil zájem a on zase o ní. Měli spolu Harryho, avšak Emily krátce na to onemocněla a zemřela. Norman ztrátu velmi těžce nesl a útěchu hledal ve své práci (to vysvětluje, proč byl takový workoholik bez času na svého syna). A to je z Osbornovic minulosti asi vše, zpátky k příběhu. Během léčby se sestřička Kolina do Normana zamiluje a on její lásku opětuje. Mezitím se úspěšně léči, šikuje Scriers k nějaké akci a zdroguje Spider-Mana zubní pastou (ne, nedělám si srandu). K „vyhrocení“ dojde ve chvíli, kdy se Kolina dozví, že je Norman je zároveň Green Goblin. Snaží se přes to přenést, mezitím se ji pokusí zabít jeden ze Scriers (čemuž Osborn zabrání) a je konec. Ani Kolina, ani Scriers už se v žádném příběhu více neobjeví a čtenáři zbyde jedno velké WTF.  

 

alt

         
Co se však přeneslo dál je zdrogovaný Spider-Man. Následují dva příběhy z pera Paula Jenkinse (proslavil se wolverinovskou sérií Origin), které jsou pro mě nejzajímavějším pojetím Osborna – bohužel se dost blbě popisují, ale pokusím se. V prvním z nich se Osborn rozhodně, že když mu Harry zemřel a nemá žádného dědice, musí si ho opatřit – a že tím dědicem bude Peter Parker. Takže když se jednoho rána Peter opět nevědomky zdroguje zubní pastou, Goblin ho unese do osbornovic sídla. Spidey při tom zažívá příšerné halucinace – jednou je sám Goblinem, podruhé je pohřben zaživa. Když se probere, Osborn mu vysvětlí, proč jsou tady – když byl Norman malý, naučil ho otec milovat temnotu. Vzal ho na toto místo, zamknul ho přes noc do temné místnosti a odešel. Zrovna zuřila bouřka. Normík byl pochopitelně posranej strachy a jeho fantazie pracovala na maximum – když zahřmělo, slyšel v tom jakoby skřeky zeleného skřeta (v angličtině goblin), který se schovává a čeká na vhodnou chvíli, aby ho zabil. Pokaždé když blesk osvětlit pokoj, děsil se, skřet bude stát před ním. Proto celou noc nespal a proto začal milovat temnotu – blesky, které přinášely světlo, byly zlo! 

 

Tento zážitek v něm patrně zůstane nadosmrti – vždyť si podle něj dal i zločineckou přezdívku. No a teď chce, aby si něčím podobným prošel i Peter, aby se naučil milovat temnotu a stal se Osbornem. Parker je v sídle vězněn několik dnů-týdnů a po celou dobu je Osbornem brutálně mučen. Na světle dostává elektrošoky a jediné bezpečí nachází v temnotě. Ve chvíli, kdy Peter konečně zavrhuje světlo, se Osborn raduje z vítězství a chystá závěrečnou část svého plánu. Dává Petrovi vypít gobliní sérum, ten se však vzepře a vyrazí mu ampulku z ruky. Za bouřky dochází k velké bitvě, které je zajímavá tím, že se do sebe oba rivalové pouští jen holými pěstmi (žádné pavučiny ani bombičky). Ve chvíli, kdy Peter sráží Osborna k zemi křičí „Ty mě nikdy nemůžeš porazit!“. Osborn se jen zasměje „Už se stalo. Nalomil jsem tě. Na okamžik jsi přijal temnotu a bojíš se to přijmout.“ potom dodá „My dva jsme si velmi podobní. Stejný psychologický profil, jako policista a vrah. Jediný rozdíl je, že ty to nedokážeš přijmout. Připrav se Petře, tohle může dopadnout jen tak, že jeden z nás zabije toho druhého – a ten okamžik je blíž než si myslíš.“ Potom se smíchem odléta. Peter zůstane ležet v dešti – najednou se jako poražený cítí on.


alt


Samozřejmě má tenhle příběh dohru. Je jím čtyřdílná Smrt v rodině, kterou bych označil jako takový Spider-Manovský Kameňák. A teď prosím nemám na mysli komedii Zdeňka Trošky, ale batmanovku od Alana Moora. Příběh začíná za bouřky na hřbitově, kde Norman Osborn mluví ke hrobu svého syna. Říká mu, jakým byl pro něj vždy neúspěchem, a že pořád nesehnal vhodného dědice, kterému by svěřil svět. Nakonec řekne, že už sem po tom, co se má stát nikdy víc nepřijde a odejde. Mezitím Peter sedí u tetičky May a svěřuje se, že se mu každý den zdá stejný sen, s kterým si neví rady – nemůže jí ho však říct, protože by ho nepochopila. Brzo dojde k dalšímu z typických střetů Petra s Goblinem. Osborn oslovuje Parkera jako svého syna a toho to neuvěřitelně štve a ohrazuje se, že ho tyto Osbornovi šílenosti už štvou a že nemá žádnou šanci donutit ho udělat něco, co sám nechce. Osborn se jen zasměje „Chceš se vsadit? Tak třeba o pět dolarů a pizzu – ty moc dobře víš, čeho jsem schopnej. Já určím místo kde to všechno začne a zároveň i skončí, naše rodinné setkání a ty tam budeš!“. Petr sice oponuje, že nikdy, ale to už Goblin na svém kluzáku sviští pryč. A rozhodně nezahálí – jeho přesvědčovací metody stojí za to. Nejprve vystoupí v televizi, kde se snaží zvrátit svůj podíl na smrti Gwen a všechnu vinu hází na Spideyho („Já jsem jí chtěl na kluzáku zachránit, ale on byl strašně zbrklej a pavučinou jí zlomil vaz...“). Když to nezabere, přikročí k drastičtějšímu opatření. Namol ožere Flashe Thompsna, posadí ho za volant kamionu a nechá ho nabourat do školy, kde Parker vyučuje. Následujícího rána se jako dobrosrdečný mesiáš objeví v budově školy, kde jim nabídne odškodné a Petra ještě víc vypsychuje. „Pokud nechceš, aby to pokračovalo, přijď v sedm do staré chemičky.“ Parker chtě nechtě přijímá.


Když Spidey dorazí do chemičky, Goblin mu nejprve předvede divadlo s panenkama o tom, jak umřela Gwen. To Spider-Mana dost vytočí a začne dlouháá bitva, ve které ho Osborn neustále vytáčí  „Zabiju tě, pak tvoji tetu, pak MJ, pak dokonce i mýho vnuka a Harryho manželku.“ Petra chytne amok a je konečně rozhodnutá Osborna zabít. Bitva se táhne ještě několik stránek a jako obvykle, Spidey na konci vítězí. Ve chvíli kdy se chystá zasadit finální úder, Osborn zašeptá „Udělej to synku, sám víš že to chceš.“ V té chvíli je čtenáři jasné o co Osbornovi celou dobu šlo – rozhodl se zemřít a chtěl tak učinit rukou svého odvěkého nepřítele. Parker se však v poslední chvíli zarazí, poodstoupí a sedne si vedle na trám. Goblin se zvedne a sedne si vedle něj. Chvíli sedí a potom mu řekne legrační historku, oba se začnou smát a vtipkovat. Potom se mu Petr svěří se svým snem, který konečně pochopil. Řekne Osbornovi, že nemůže nikdy vyhrát a že ať zavraždí kohokoli z jeho blízkých, on ho nikdy nezabije – zneuctil by tím památku Gwen. Jen to, že je Osborn sám sebou je pro něj největším trestem. Příběh končí následujícího dne, kdy jde Norman do své kanceláře. Na svém stole nachází pizzu a pětidolarovku. Vzteky s ní hodí o zem a sesune se do křesla. Ze šuplíku vytáhne pistoli a smutně přemýšlí jak dál. Bohužel Jenkins už žádnou další goblinovku nenapsal.

 

alt

 

Text Ondra "Lenny" Král

 

Tím končí zapojení Paula Jenkinse v mýtu Normana Osborna, ale Normanův/Goblinův příběh nikoliv. Takže zase příště!

 

Předchozí část: Goblin / Osborn: Zrod a smrt

Pokračování: Goblin / Osborn: Vzestup zla

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]