ProfilyGoblin / Osborn část 3: Vzestup zla

alt


Přejděme k Bendisově k prvnímu příběhu ze série Pulse. Jedna wannabe novinářka z Buglu se chystá na sólokapra a odhaluje skandál uvnitř Oscorpu. A nenapadne ji nic lepšího, než si domluvit s Normanem interview a všechno na něj vybalit. Za pár minut už leží na podlaze kanceláře uškrcená.

 

To se Osbornovi ale vymstilo, protože Bugle drží spolu. Novináři se na něj sesypou jak kobylky a ve výsledku odhalují veřejnosti, že Norman Osborn je Green Goblinem. Ačkoli to zní důležitě, takřka nic to nezpůsobilo.


Za zmínku rozhodně stojí i Millarův příběh z Marvel Knights: Spider-Man, což je pro mě jeden z nejlepších Spideyho příběhů a Goblin tu jasně dokazuje, že je Petrovým protivníkem číslo jedna. Geniální manipulátor co drží až do konce všechny trumfy – rozhodně doporučuju.


S příchodem Civil War (Občanské války) začíná pro Osborna nová éra. A zdůrazňuji pro Osborna – Green Goblin je odstaven na druhou kolej a uvidíme, zda se někdy vrátí v plné parádě. Norman využívá příležitosti v rámci superhrdinského registračního aktu – registruje se, a protože je to přeci jen vlivný podnikatel a schopný manager, dostává na povel tým záporáků Thunderbolts. Jde vlastně o zločinci, kteří se rozhodli registrovat a  z nich si pak Osborn sestavil „elitní“ tým, jehož cílem je právě lov všech hrdinů mimo zákon. Norman ho řídí sice autoritativně, ale efektivně a uvědomuje si svou šanci. Spíš než o reálné výsledky mu jde o image a podporu veřejnosti, což se brzy ukáže jako klíčové. Vzhledem k předchozímu vývoji je vcelku pochopitelné, že u Osborna opět propukají psychické problémy (něco mezi obsesí a fobií ze Spider-Mana) a musí brát léky – jelikož si ale v Thunderbolts každej hraje na svým písečku, manipulativní mrcha Moonstone mu je mění za obyčejné prášky. To bude mít za následek zhoršení Osbornova stavu, ale nepředbíhejme.


Tony Stark řídí S.H.I.E.L.D., Osborn velí Thunderbolts, New York chrání Mighty Avengers… prostě máme tu po nepokojích občanské války docela idylku. A jak známe marvelovské eventy, musí se všechno co nejvíc posrat – přichází Secret Invasion, masivní skrullská invaze z vesmíru. Pokud jste to nečetli, tak ve stručnosti jde o to, že skrullové (mimozemská rasa schopná měnit podobu) vypracovali detailní plán na ovládnutí země. Několik let trousily po naší společnosti své agenty a brzy došlo i na superhrdiny – všichni tak žijí v naprosté paranoie, že jejich manželka či spolubojovník je emézák, který čeká na vhodný okamžik, aby Vám vrazil kudlu do zad. Všichni Avengers mizí na průzkum skrullské lodi do Savage Landu a v tu chvíli invaze začne – všude po Americe. Jedním z prvních skrullských kroků je zavirování systému Starktechu – tím pádem padá celej S.H.I.E.L.D. a protože Avengers jsou kdesi v Tramtárii, Amerika je bezbranná. Této situace Osborn maximálně využije.

      

alt

 

Bleskurychle připravuje svoje Thunderbolts a vyráží do akce. Kašle na nějakej New York nebo Los Angeles – vždyť v nebezpečí je prezident a jde o všechno – navíc situaci živě přenáší televize. Osborn dokonce sám se zbraní v ruce vyráží do boje. A jelikož si Thunderbolts nevěří a navzájem se nesnáší, paranoia z toho, že někdo je Skrullem je vůbec neštve a slaví úspěchy – třeba takový Bullseye si mordování vyloženě užívá. Po záchraně politických elit ještě Osborn médiím zapózuje jako pravý americký patriot a pak se zbytkem Thunderbolts vyráží do New Yorku, kde se to schyluje k rozhodující bitvě mezi hrdiny a Skrully (opět vše přenáší televize). A Norman má zase kliku. Starkovi dojde v brnění šťáva a musí se proto odletět dobýt, jenže tahle dobře míněná akce na televizní obrazovce vypadá tak, že Tony Stark, ten který má velet a který to vlastně všechno způsobil, prchá z bitvy. Bitva pokračuje, mrtvolky se kupí a nejdnou se ozve BANG!. Skrullí královna padá mrtvá k zemi a bez ní jsou zbylí emzáci nahraní. Ten kdo tuto střelu vystřelil a sledovala ho přitom celá Amerika byl... chvíle napětí… Norman Osborn, rázem národní hrdina. Btw pokud by Vás zajímalo, proč je na jednom obrázku Norman v brnění a na druhém v obleku, může za to neschopnost kreslíře Secret Invasion, který si nezjistil, že Osborn v Thunderbolts  změnil ohoz.

altPoté, co invaze skončila, se začínají nad Avengers stahovat temná mračna. Nejvíc si to pochopitelně odnese Tony Stark, který ve své funkci fatálně selhal a je okamžitě odvolán. Nu a koho dáme na jeho místo „americkýho policajta“? Nu koho jiného než hrdinu Ameriky Normana Osborna! Tímto začíná další event jménem Dark Reign. Vzhledem k tomu, že by si zasloužil samostatný článek, projedeme ho tu jen velmi stručně. Osborn je teda u moci a hned zpočátku dělá několik radikálních kroků.

 

alt


1) Ruší S.H.I.E.L.D. a místo něj zakládá H.A.M.M.E.R. – chce naznačit že se nebude jen bránit, ale i konat.
2) Zakládá si vlastní tým Avengers, kde zločinci vystupují jako klasičtí hrdinové ve složení Sentry, Ares, Bullseye jako Hawkeye, Moonstone jako Mrs. Marvel, Nohh-Varr jako Captain Marvel, Venom jako Spider-Man a na závěr Norman Osborn jako Iron Patriot (Osborn si přivlastnil Starkovu zbroj v amerických barvách).
3) Zakládá Cabal – tajnou radu těch nejvlivnějších záporáků, s kterými chce jednat o budoucnosti Ameriky i světa ve složení Osborn, Dr. Doom, Loki, Hood, Namor a Emma Frost
4) Provádí čistku v Thunderbolts a zakládá nový tým na špinavou práci

alt


Tak nějak by jeden čekal, že jsou všichni klaďasové totálně v řiti, zvlášť když má Osborn monopol na moc a Sentryho, ale bohužel je v tomdle Marvel pohádka a dobro musí zvítězit a tak se porád plánuje a nic z toho  =(.Asi někde v půlce si začne Osborn dělat seznam nepřátel, které musí zlikvidovat. Očekávání… a překvapivě nesejme ani jednoho. Brzo se začne hroutit Cabal, kdy nejprve odejde Emma s Namorem a potom i Doom. Se zbylou partičkou začne manipulovat Loki a přemluví Osborna s Hoodem k útoku na Asgard, který chce získat pro sebe. Do toho (vlivem právě špatných léků a Lokiho) začne Osborn totálně magořit, zjevuje se mu přízrak Green Goblina a povídá si sám se sebou. Finále Dark Reignu se pak překrývá s eventem Siege, kde Osborn a jeho Avengers útočí plnou silou na Asgard – opět bych to tu nějak nerozpitvával. Útok jde podle plánu až do chvíle, kdy na bojiště dorazí Avengers – v té chvíli jsou Osbornovic jednotky opět vykresleny jako banda naprostých amatérů co neumí nikoho porazit. Do toho se urve ze řetězu Sentry a Asgard se řítí k zemi. Tak jako tak, Osborn je poražen a ukazuje se, že si ve své šílenosti obarvil obličej na zeleno. Upřímně moc nechápu Bendisovu logiku (autor Dark Reignu, Siege a Avengers) vytáhnout Osborna na vrchol jen proto, aby ho mohl vykreslit jako úplnýho ubožáka a losera. Ale co už. Osborn a jeho Avengers jdou do vězení, do čela S.H.I.E.L.D.U. jde Steve Rogers a všichni jsou spokojení.

A dostáváme se pomalu k současnosti a pětidílné minisérii nazvané jednoduše Osborn. Norman sedí v lochu a těší se na svůj soudní proces – tvrdí, že je vězněn naprosto neprávem a přirovnává se k Václavu Havlovi. A +- má i pravdu – on byl v čele H.A.M.M.E.R.U. když zaútočil – Avengers (tou dobou mimo zákon) ho bez jakéhokoli pověření sejmuli a zatkli. To Osborn nepovažuje za fér – navíc ví, že po celé Americe má celou řadu stoupenců. Dokonce vzniká podivná sekta Gobliní kult (neplést se Scriers), kteří věří, že jedině Osborn je povede k světlým zítřkům. A jelikož si toto nebezpečí uvědomují i někteří politici, jedna senátorka rozhodne o převezení Osborna do utajeného podmořského vězení pro ty úplně nejtěžší zločince (zajímavé, za celou existenci Marvel universa jsme o žádném z nich neslyšeli a žádný záporák tam nebyl převezn). Právě díky výše zmíněné sektě se mu daří uniknout z cely. Obklopí se několika hrozivými superzločinci a podaří se jim uprchnout. Na svobodě se jeho „tým“ rozprchne, avšak Osborn zavolá policii a nechá se zatknout – stále chce svůj soudní proces a tahle aférka mu akorát zvýšila popularitu. Navíc si do vězení propašoval svoje lidi – čtenáři je jasné, že bude triumfální návrat.
 
alt

A kupodivu se na něj nemuselo čekat dlouho. Bohužel, píše ho zase Bendis. Rozjezd je hoodně slušnej, ale zakončení naprosto mizerný. Měl jsem z toho pocit, že to musel předčasně ukončit kvůli eventu Avengers vs. X-Men, ale to není výmluva – s návratem Osborna klidně mohl pár let počkat. O co jde: V této době fungují dva týmy Avengers – klasičtí Avengers (Cap, Iron Man, Thor) a New Avengers (takový ti street level hrdinové jako Spidey, Luke Cage, Iron Fist atp.). A právě na stránkách New Avengers se začínají objevovat zprávy, že se zbytky Osbornova H.A.M.M.E.R.U. radikalizují a něco plánují. Naplno to propukne ve chvíli, kdy má být Osborn převezen do jiné věznice a New Avengers na to mají dohlížet. I přes maximální bezpečnostní opatření se Osbornovi podaří utéct – uvnitř S.H.I.E.L.D.U. má svoje lidi, kteří v kritické chvíli sejmou eskortující Avengery a zdrhnou připravenou ponorkou. Osborn dorazí do nové základny, kde ho vítají jeho věrní – a dochází zde k uzavření paktu mezi H.A.M.M.E.R.E.M, Hydrou a A.I.M. Norman neváhá a skládá druhý tým  Dark Avengerů, který opět imituje kladné hrdiny (což někdo trefně označil za Avengers fetiš), tentokrát ve složení Osborn, Gorgon, Skaar, Deidre Wentworth, Hawkeyův bratr Barney Barton, Ai Apec a doktorka Covingtonová (poslední dva Osborn osvobodil z podmořského vězení).

 

alt

 

Sám Osborn se nejprve opět pokusil získat Starkovo brnění (Goblina razantně odmítnul), ale když neuspěl, podstoupil genetický experiment a získal schopnost absorbovat síly ostatních hrdinů. Útok zahájil oproti oběma týmům současně. Avengers v této době nemají zrovna pozitivní mediální obraz. Nejprve na ně zaútočil bývalý člen Wonder Man a obvinil tým z toho, že je zodpovědný za všechny krize, které Ameriku postihly (od stvoření Ultrona po Dark Reign). Když se uprostřed tiskovky chystá odhalit nějaká tajemství veřejnosti, je Captainem Americou zlikvidován – to vyvolá první vlnu otázek ohledně toho, zda jsou to takoví klaďasové, za které se považují. O druhou ránu se postará sám Osborn – k útoku si vybere tiskovku, na které Cap představuje nový  tým  a naplno se do nich (ve formě hologramu) pustí – „Jakým právem jsem byl sesazen z vedení H.A.M.M.E.R.U. a jak je možné, že jsem byl vězněn bez soudu?“. Dál obviňuje Capa a Avengers z toho, že mají potřebu být neustále u moci a nesnesou, když se tam dostane někdo jiný (viz Dark Reign). Mezi lidmi to vyvolá docela šok – „Je to pravda?“ „Proč nám nikdo neřekl, že Osborn utekl?“ „Jsou Avengers opravdu grázlové?“ a proti Avengers vypuknou masové demonstrace. Cap rychle zmobilizuje tým a pustí se do pátrání – je však Osbornem poražen a zajat. Tenn následně vznese požadavek – „Pokud nebudu opět ustanoven hlavou bezpečnosti a Avengers nebudou postaveni před soud, zastřelím Captaina Americu“. Paralelně útočí i na New Avengers – když je ohlášen útok atlantských teroristů, dostane se na místo dřív a se svým týmem všechny zachrání. Když se na místo dostanou New Avengers, nechají se vyprovokovat a na Osborna zaútočí. Dostanou pořádnej klepec a navíc se proti nim postaví i dav – oni nás zachránili, vy tu akorát děláte bordel – nezbývá jim nic jiného, než prchnout z boje. Nu a asi v jednom sešitu se to všechno vyřeší – Quake (Daisy, kterou znáté z Tajné Války), která jako jediná z Avengerů nebyla zajatá, odhalí lokaci Osbornovy základny a všechny sama zachrání. Zároveň se ukáže, že Skaar je vlastně tajný agent Captaina Americy – obrátí se proti Osbornovi a zlikviduje všechny jeho Dark Avengers. Ve finální bitce potom Avengers (a nějaký zázrakem se tam objeví i New Avengers) spojenými silami sejmou Osborna, který díky svým novým silám zmutoval do něčeho, co se podobá Hulkovi. Konec – Osborn jde do vězení. Tak nějak jsem od toho čekal víc…

 

alt


A tím končí i tento článek, neboť výše popsané události se staly někdy letos v dubnu. Osborn sedí ve vězení a jen čas ukáže, zda se někdy vrátí.

Pokud vás něco zaujalo a budete si to chtít přečíst, uvádím seznam zdrojů:


The Amazing Spider-Man 14 – první výskyt Goblina
The Amazing Spider-Man 17 – druhý výskyt Goblina, první pořádný souboj
The Amazing Spider-Man 37 – poprvé se objevuje Norman Osborn
The Amazing Spider-Man 39 a 40 – Osborn odhaluje Spideyho identitu a ztrácí paměť
The Amazing Spider-Man 121 a 122 – Osborn zabíjí Gwen a umírá
The Amazing Spider-Man 418 a Peter Parker Spider-Man 75 – Norman se vrací z mrtvých
The Amazing Spider-Man 441, Peter Parker Spider-Man 97 a 98, The Spectacular Spider-Man 263 – Final Chapter – vyústění událostí z Gathering of Five
Revenge of the Green Goblin 1-3 – Osborn se hospitalizuje po GoF a potkává Kolinu
The Amazing Spider-Man v2 25 a Peter Parker Spider-Man v2 25 – Osborn chce, aby Petr přijal temnotu
Peter Parker Spider-Man v2 44-47 – Smrt v rodině
The Pulse 1-5 – Goblinova identita je veřejně odhalena
Marvel Knights: Spider-Man 1-12 – Millerův Spider-Man
Thunderbolts 110-127 + 4 speciály – Osborn v čele Thunderbolts
Secret Invasion 8 – Osborn zabíjí královnu Skrullů
Dark Reign – komplet, za zmínku stojí Cabal, Dark Avengers, New Avengers, Avengers Initiative
Siege 1-6 – Útok na Asgard
Osborn 1-5 – Osborn převezen do podmořského vězení
New Avengers 17-23, Avengers 18-24 – Osbornův návrat na scénu

 

Text: Ondra "Lenny" Král

 

Předchozí část Goblin / Osborn: Šílenství

více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]