ProfilyFlash: Napříč propastí mezi zlatou a stříbrnou komiksovou érou

 

 
Super rychlý Scarlet Speedster, tedy Šarlatový běžec se super rychlými reflexy s emblémem blesku na hrudi je v universu DC docela slušně zaháčkovaná. Byl členem historicky první týmovky JSA, nechyběl samozřejmě ani v týmu JLA a jeho identitu a schopnosti už převzal mnohý člověk. Inu, je to takový běžec mezi časem a generacemi.
 
My se však nyní podíváme na období, kdy Flash chcípl na nezájem čtenářů, aby se po mnoha letech znovuzrodil. Vítejte u časové propasti jejíž, jednu stranu tvoří rok 1949 a druhou letopočet 1958. 5.února roku 1949 DC vydává komiks Flash Comics 104, který rekapituluje a současně uzavírá osud hlavního hrdiny Jay Garricka, který má za sebou devět dobrodružných let v dobách tzv. Zlaté éry komiksu.
 
 
Jay Garrick byl roku 1940 student, který experimentoval s Těžkou vodou tak dlouho, až se „ucho utrhlo“. Během jednoho experimentu únavou usnul, rozbil pár ampulí a nadýchal se experimentálního svinstva, čímž dokázal rychleji mluvit, myslet, běhat, prostě najednou dokázal všechno mnohonásobně rychleji. A když už člověk získá takové schopnosti, proč je nevyužít v boji se zločinem. Tak si na hlavu nasadil přilbu podobnou obrácené misce s křidélky, červenou mikinu s velkým bleskem na hrudi, modré elasťáky a v komiksu Flash comics číslo 1 se zrodil Flash.
 
 
Ten ve svém posledním dobrodružství padl do rukou nového protivníka, který nečekaně za pomoci supertempa unesl jeho starého profesora ze školy a říká si Rival. Jako, že je Flashovým rivalem. Dokonce se i oblíká jako on, jen má přes ksicht černou masku. A pochopitelně nemá rád Flashe. Netřeba se tedy divit, že když je vzápětí superhrdina jeho poskoky lapen, dá mu čuchnout plynu, který z něj udělá nejpomalejšího člověka na světě. Potom jde, i se svými kumpány, vykrást banku. Jenže Flash není debil. V Rivalově laboratoři (každý správný padouch má svou laboratoř) najde plyn, který z něj kdysi udělal nejrychlejšího, čuchne si a už zdrhá nadsvětelnou rychlostí zachránit banku před loupeží.  
 
 
Povede se a v bance se strhne rvačka v dostatečně rychlém tempu. Na jejím konci  je samozřejmě jeden vítěz. Flash. Jeho rival Rival, je demaskován. A kdo že se ukrýval pod maskou? Údajně unesený profesor ze školy. Ten vyvinul sérum rychlosti, které bohužel působí jen dočasně a na rozdíl od Flashe ho chtěl využít k tomu, aby si zločinně namastil kapsu. Fuj.
 
 
 A takhle primitivně skončil Flash jako pravidelná série vycházející v rozmezí let 1940 - 1949. Jeho prodeje klesaly a nikoho už nezajímal. A jelikož byl ještě tento rychloběžka součástí týmovky JSA, která vycházela v řadě All Star Comics, držel se ještě nějakou dobu i tam. Do roku 1951. Pak se po něm slehla zem. Na pěkných pár let. Konkrétně do roku 1958, kdy vychází čtvrté číslo komiksového magazínu Showcase. V něm totiž po požárnících, králi divočiny a mariňáckých potápěčích přišel po letech opět na řadu Flash. A s ním i jeho nový zrod.
 
 
Zapomeňte tedy na Garrika, přichází policejní laborant Barry Allen. A s ním i masivní bouřka, jejíž blesk sjede do Allenovi laboratoře zrovna ve chvíli, kdy si četl starý komiks s Flashem. A tak Barry náhle získá superschopnosti, téměř identické s těmi co měl Garrick. Jen už se oblíká trochu moderněji. Obrácený javor s křidélky naštěstí nepoužívá, má kuklu a červený trikot. A v komiksu Showcase č. 4 má navíc hned dva příběhy. První vypráví o jeho zrodu korunovaném demonstrací schopností spojené s naháněním banovního lupiče.
 
 
V druhém příběhu se Flash již utká s jiným kalibrem. Se zločincem z daleké budoucnosti, který byl do pozemských padesátých let odeslán do vyhnanství. Ten po něm střílí ohnivé kroužky, ale nic mu to není platné. Flash ho chytne a posadí do lapáku. Ale co je pozemské vězení padesátých let pro zločince z budoucnosti. Ten vzápětí bere roha a když ho Flash znovu rychle (jak jinak) chytne, nezbývá nic jiného, než aby svým supertempem narušil časovou bariéru a vrátil zločince tam, kam patří. Zpátky do budoucnosti.
 
 
I přes poměrně primitivní zápletky příběhů, se nový Flash chytil. Chytil i druhý dech. Měl úspěch a tak si po dalších třech hostovačkách v Shadowcase (čísla 8, 1š a 14) vysloužil opět svou samostatnou řadu, která navázala na tu předchozí číslem 105. V ní so to rozdal nejprve jak s mimozemšťanem tak i s boudoucím tradičnějším hrdinou Miror Masterem. 
 
 
A od té doby je zde Flash s námi stále. Jen se občas pod jeho maskou někdo vystřídá. Třeba Barry Allen dojel na megaceoscoverní Krizi paralelních světů, kde se obětoval pro blaho všech a vystřídal ho Wally West. Ale to je už úplně jiný příběh.
 
  
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]