ProfilyBatman: Smrt v rodině

 

 
Historie temného rytíře je plná zásadních milníků. Jedním z nich je i takzvaná Smrt v rodině, popisující smrt batmanova partnera Robina, pod jehož maskou se ukrýval pubescent Jason Todd.
 
Jason byl druhým Robinem v pořadí. Poté co se ten první, Dick Grayson osamostatnil a stal se z něj Nightwing, Batman bez mladšího partnera dlouho nevydržel. Tím se stal zmíněný sirotek Jason, kterého maskovaný bojovník zločinu jednou načapal, jak krade kola jeho Bat-auťáku. Asi tak by se ve vší stručnosti dal popsat úplný začátek kariéry Jasona Todda jako Robina. A to co bude nyní následovat, je její konec, terý se začal psát 30.listopadu 1988..
 
 
Akt první: Frustrace, pravá matka, atomovka a Jokerův útěk
(Batman 426)
 
Batman poslední dobou cítil, že s jeho partnerem není něco v pořádku. Byl příliš unáhlený, nedbal na riziko a do boje se zločinem se vrhal bez rozmyslu, přímo po hlavě. Poslední zátach na parchanty živící se dětským pornem, byl toho jasným důkazem. Batman pocítil, že udělal chybu, když do svého nebezpečného poslání, angažoval mladého, nevyzrálého kluka. A tu chybu hodlal napravit. Pevně se rozhodl, že Jason, jako jeho partner v potírání zločinu definitivně končí.
 
 
V tu samou dobu z Arkhamu utekl Joker, který kromě jiného měl na svědomí zmrzačení dcery komisaře Gordona a tehdejší Batgirl (komiks Kameňák). Šílenému klaunovi zločinu se podařilo namíchat z čistících prostředků v blázinci svůj jedovatý plyn, načež odkráčel středem, vstříci svým dalším šíleným plánům v jejichž centru byla urytá raketa i s odpalovacím zařízením, se kterou chtěl kdysi Joker odpálit gothamskou radnici. Nyní s ní měl však jiné plány. Potřebuje totiž prachy.
 
 
Frustrovaný ex Robin, Jason Todd se bezcílně toulal po ulicích, až došel do míst odkud pocházel. Vzpomínky na bývalou rodinu ožili společně s prostředím, kde bydlel se svou matkou, než umřela na těžkou nemoc a otcem, než ho zabil padouch Two Face, pro kterého pracoval. Zde se, shodou okolností a náhody, setkal s bývalou sousedkou, která mu dala bednu s fotografiemi a písemnostmi jeho rodiny. Včetně jeho rodného listu, který ukrývá jedno velké překvapení. Jason zjistí, že žena, kterou měl za matku, byla ve skutečnosti jeho macechou, což znamená, že jeho pravá matka, jejíž jméno začíná na písmeno S a kterou nikdy neviděl, může být ještě naživu.
 
 
Zatímco Jason pátrá po tajemství svého skutečného původu, Batman pátrá po Jokerovi. Jak se zdá, Joker a jeho banda vyrazili na výlet do Libanonu. Batman rovněž zjišťuje, že Joker má jadernou zbraň. Jason v Bat jeskyni zase zjišťuje, tři identity žen, které by mohli být potencionálně jeho skutečnou matkou. Jedna je Sharmin Rosenová, agentka Mossadu, druhá Shiva Woogan, která se živí jako žoldák a třetí Sheila Haywoodová, bojující proti hladomoru v Etiopii. Bývalý Robin tak neváhá a vyráží na cestu. Cílem je, najít a setkat se se svou matkou. A na cestě je i Joker, který chce prodat atomovku teroristům. A tím pádem se na cestu chystá i Batman. Směr Bejrút, kam ho vede stopa Jokerem uneseného vojenského letadla.
 
 
Jason mezitím v Izraeli vyčmuchá, že první žena na jeho seznamu, agentka Sharmin Rosenová pracuje momentálně v utajení v Bejrútu. A tak se oba, Batman a Robin naprosto neplánovaně setkávají v jednom tmavém bejrůtském zákoutí, aby se vzápětí uprostřed pouště pokusili zmařit jaderný útok na Tel Aviv Jokerovo raketou. Sharmin jim je nápomocná, ale po velké explozi, kterou vrcholí bitva o prodanou jadernou zbraň, je zřejmé, že ona Jasonovo matkou není. Joker zdrhá do Etiopie, zatímco Robin, který má po boku Batmana, jež se mu rozhodl s hledáním matky pomoci, se zaměřuje na další jméno vesvém seznamu, Shivu Wooganovou, která je jak se zdá stejně tak záhadnou, jako nebezpečnou ženou, která se pohybuje po Dálném Východě.
 
 
Akt druhý: Shiva, Sheila a past na Robina
(Batman 427)
 
Zpočátku se zdá, že Robinovo pátrání končí ve slepé uličce. Lady Shiva byla údajně unesena radikály a odvlečena někam do pouště. Ovšem jak Batman z předchozích zkušeností s touto extrémně výkonnou bojovnicí ví, v jejím případě nic není takové, jakým se zdá být. Dobýt teroristický tábor uprostřed pouště, kde by měla být uvězněná, je snadné příliš snadné. Není divu, jedná se o tréninkový kemp, v němž je Shiva hlavním a jediným instruktorem.
 
 
Joker v tu samou dobu, kdy se Batman s Robinem střetávají s další potenciální Jasonovo matkou tváří v tvář, navštěvuje třetí ženu z Robinova seznamu možných matek, Sheilu Haywoodovou, která má za sebou temnou minulost a je tudíž snadným objektem k vydírání. Joker po ní chce, aby mu umožnila ukrást humanitární konvoj s medikamenty, který by mohl výhodně zpeněžit. Jelikož během fiaska s jadernou raketou přišel o všechny prachy, potřebuje už akutně naplnit kapsu. V Bejrútu zase Shiva hodlá otestovat Batmanovy schopnosti klasickou rvačkou. A je třeba přiznat, že je dobrá, více než dobrá.
 
 
Když už to vypadá, že se v rámci souboje ve stylu „čí kung-fu je lepší“ oba protivníci vzájemně pozabíjí, nebo aspoň zmrzačí, zasáhne do boje Robin, jehož Shiva před soubojem vyřadila ránou nunčkakou do hlavy a souboj rozhodne. Odpovědi, ve kterou doufá, se ale nedočká. Poté co Batman vyhodí teroristický tábor do vzduchu a dá Shivě sérum pravdy, zjistí, že mistryně bojových umění a žena která mu je v boji téměř rovná, nikdy těhotná nebyla a tak nemůže být Jasonovo matkou.
 
 
Odpověď tak leží v africké Etiopii, kde zrovna Joker chystá krádež humanitárního konvoje a záměnu beden s medikamenty za bedny se svým smrtícím plynem. Jason tak, když do Afriky společně s Brucem Waynem přicestuje, zažije hned dvě velká překvapení. První, když se konečně setká se svou matkou Sheilou, jež ho jako novorozence odložila, druhé, když zjistí, že mámu vydírá Joker. Z civilistů Jasona a Bruceho se tak stane Robin a Batman. A zatím co se Batman pokouší zastavit jedovatou zásilku, Robin se rozhodne svou matku ochránit před Jokerem. Čímž si šeredně naběhne.
 
 
Poté co mamince odhalí svou totožnost, je zrazen. Sheila ho zavede do skladiště, přímo Jokerovi do spárů. Má máslo na hlavě a je jí jasné, že pokud se Jokerova vina provalí, znamená to velké problémy i pro ní. A psychopatický klaun zločinu je samozřejmě potěšen. Bere do ruky páčidlo na bedny a Robina s ním téměř umlátí k smrti. A tak, zatímco Batman zastavuje konvoj, z Robinova života pomalu a bolestivě ubývají jeho poslední minuty. Joker totiž hraje na jistotu. Zbitému Jasonovi, válejícímu se bezvládně v ratolišti krve vytékající z jeho četných ran, dělá společnost spoutaná zrádná matka (Joker nechce svědky) a časovaná bomba.     
 
 
Konec je brutální. Robin se ještě v posledním tažení snaží svou matku zachránit. Batman se blíží ke skladišti. Deset minut nastavených Jokerem na displeji bomby je neúprosně krátkých. Sheila podpírající svého zlámaného syna zjišťuje, že skladiště je zamčené. Pak se rozezní mohutná detonace.
 
 
Akt třetí: Robinova smrt a Superman
(Batman 428)
 
Jsou to ty okamžiky, kdy člověku proletí před očima celý život. Nebo alespoň jeho podstatná podstatná část. Právě takové pocity prožíval Batman, tváří v tvář zkáze kolem. Doutnající trosky skladiště, smrt a zmar. Sheila Haywoodová ještě žila. „Byl to dobrý chlapec, snažil se mě zachránit. Když to bouchlo, zaštítil mě svým tělem. Nezasloužil si matku jako jsem já...“  Poslední slova se ztratila v mrtvém tichu. Sheila zemřela. Už jí nic nebolelo.
 
 
Tělo jejího syna, Jasona Todda, Robina leželo hned vedle. Byť to nemělo smysl, Batmon zkontroloval jeho puls. Zbytečně. Robin byl mrtvý. Definitivně. Vyšetřování prokáže že se jednalo o nešťastnou náhodu. Zbývalo jen sundat cáry jeho kostýmu, aby nebyla jeho identita prozrazena. Pak odpovídat na otázky policistů. Batman, nyní Bruce Wayne o Jokerovi nemluvil. Nechtěl. Tohle přešlo do čistě soukromé roviny. Nyní to bylo čistě jen mezi Jokerem a ním. Batmanem.
 
 
Joker mezitím v Adis Abebě inkasoval slíbenou odměnu za ukradené medikamenty. Ovšem i on se dočkal velkého překvapení v podobě íránského vyjednavače. Ten do průmyslového komplexu, kde výměna probíhala, přijel, aby mu udělal nabídku. Nabídku kterou by odmítl jen ještě větší šílenec, než je Joker. A takový neexistuje. Když do již opuštěného komplexu v průmyslové zóny Adis Abeby dorazil Batman, našel jen spoustu mrtvol se ztuhlými grimasami, které připomínaly křečovitý smích. A spolu s nimi na zdi napsaný vzkaz „Sejdeme se na 42. Rohu, 1. J.“
 
 
Pohřeb byl skromný, dny po něm černé. Nebylo těžké zjistit adresu napsanou na zdi skladiště. Nebylo těžké si domyslet, že právě tam dojde k finálnímu zúčtování. Nebylo nepochopitelné, že z tohoto střetu vyjde živý jenom jeden vítěz. Jediné co zústávalo záhado zůstalo, co má Joker v plánu. Na této adrese totiž stálo sídlo spojených národů. 
 
 
Bylo jasné, že Batman zde nebude chybět. Připadal si jako na číhané. Pak zaslechl z hůry ten známý hlas: „Batmane!“ Byl to on. Superhrdina s velkým S. Superman. Muž z oceli. Spojenec, který mu přiletěl vyřídit, že je tu proto, aby Batman nedělal problémy. Proto, aby ho zastavil, jestli bude třeba. Proto, aby se pokusil Batmanovi zabránit ve spáchání mezinárodního incidentu. Přiletěl protože v tento den do sídla Spojených národů nastupuje nový íránský velvyslanec. Íranský velvyslanec, kterého celý svět zná jako Jokera!
 
 
Akt čtvrtý: Jokerova smrt???
(Batman 429)
 
Pocit bezmocnosti je strašná věc, Batman jí prožíval ve vší své ironii. Joker, chráněný diplomaticou imunitou se mu smál do obličeje. Byl prakticky beztrestný. Nechtěnné zastání měl tím pádem i v Supermanovi, který byl rozhodnutý zabránit za každou cenu mezinárodnímu konfliktu.
 
 
Batman se však nehodlal jen tak lehce vzdát. Byl přesvědčen, že Jokerovo šílenství musí brzy vypuknout. Joker nebyl typ člověka, který by se za něco chtěl schovávat. Ani za diplomatickou imunitu. Chtěl se kochat apokalyptickými obrazy své bizarní představivosti, které přiváděl k životu. A jako vždy, nebo málokdy, se nemýlil. A tak Unie spojených národů zažila plynový útok.
 
 
Celý incident začal Jokerovou plamennou řečí. Ta postupně přecházela v historický řev a poté co šílenec z křídově bílou tváří ze sebe strhnul tuniku a pod ní se objevil objemný kanistr s rozprašovačem, nebylo pochyb. Joker zahájil další ze svých vražedných útoků. S jedním však nepočítal. Postava strážce vedle řečnického pultíku, která měla díky plynu padnout jako první, sevřela ocelovou pěstí rozprašovač a rozdrtila ho. Poté začala absorbovat jedovaté výpary, které mezitím stačily uniknout ven. Supermam!
 
 
Záložní plán B byl prostý. Stisknutí spouště detonátoru, výbuch bomby a všeobecný zmatek. Jím se k prchajícímu Jokerovi prodíral Batman. Rychlá salva výstřelů jej nezastavila. Nic ho nemohlo zastavit. Únikový vrtulník právě přistával. Joker se ani chvilku nerozpakoval. Stejně tak Batman. V kabince vrtulníku se rozpoutal poslední boj. Boj na život a na smrt.
 
 
Dávka ze samopalu určená Batmanovi rozstřílela pilota a palubní desku. Jedna z kulek zasáhla Jokera do prsou. Neovladatelná helikoptéta nabrala strmý kurs dolů. Batman z ni stačil vyskočit krátce před tím, než narazila do přístavního skladiště a explodovala. Je toto Jokerův konec. Batman, terého Superman vzápětí vylovil z řeky, v to moc nevěřil.
 
„Končí to jako vždycky,“ prodedil skrz zuby. „Nedořešeně!“
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]