ProfilyIron Man: pár příběhů ze železňákovo ranné historie

 
Vždycky družička, nikdy nevěsta – to byl (aspoň donedávna) Iron Man. Objevil se v 39 čísle komiksového magazínu Tales of Suspence, který obsahoval scifi a jiné napínavé příběhy.

 

I když je Iron Man postava tak stará, že by už mohla pobírat starobní důchod, nikdy se jí nepodařilo proniknout mezi totální elitu, mezi hrdiny typu Spidermana či konkurenčního Batmana. Vždycky se držela na chvostu pelotonu. Možná proto, že Tony Stark byl – až na srdeční slabost pro chlast a ženy – až příliš obyčejný superhrdina. A navíc jeho síla nepocházela ani z něj, ani z mutace, ale z robotického brnění, které si vyrobil. 
 
 
Jak to všechno začalo
Iron Man: Zrození
(Tales of Suspense 39)
 
Tony Stark je bohatý svobodný mládenec a vynálezce.  Právě vynalezl tranzistorový zesilovač, který má vyřešit americké problémy ve Vietnamu. Amerika totiž ve Vietnamu válčí proti šikmookým komunistům. Won-Chu je tlusté vietnamské prase a tyran, které likviduje místní vesnice a nutí jejich obyvatele k wrestelingovým zápasům. Říkejme mu tedy Wong-Chuj, není to daleko od pravdy. Tony ve Vietnamu šlápne na minu a octne se ve Wong – Chujově moci.  Stark je raněn a Wong-Chuj mu slibuje výměnou za vynález nové zbraně chirurgickou pomoc. Stark ale není chuj a tak tuší, že Wong, který je chuj, mu lže. Přesto mu slíbí zázračnou zbraň a za pomoci čínského dědečka a Chujova vězně Yinsena sestrojí hi-tech (alespoň na svou dobu) brnění. Oblečen do něj pak přeruší Chujův wrestelingový zápas a dá mu lískance.  Vietnamské vojáky, kteří po něm střílí, odzbrojí magnetem, pak změní Chujovo hlášení, dostane se zpoza skříně, kterou na něj Chuj shodil a nakonec vyhodí do vzduchu muničák, ke kterému Chuj utíkal. A tak Iron Man vyhrál válku ve Vietnamu a mohl se vrátit zpět do Ameriky, aby páchal nové superhrdinské skutky.
 
 
Stan Lee napsal Iron Mana v roce 1963 a pravděpodobně si dal si za cíl udělat hrdinu z postavy, která symbolizovala všechno, co čtenáři té doby nenáviděli. Za prvé to byl neskutečně bohatý kapitalista... a ještě k tomu vyráběl zbraně. No nezamilovali byste si ho? Tahle postava, inspirovaná Howardem Hughesem (do určité míry – Tony Stark nikdy nezačal sbírat vlastní moč ani si nenechával pouštět do žil mormonskou krev), se ale poměrně chytla a stala nejen hrdinou vlastní série, ale i členem týmu Avengers. (V podstatě nejdůležitějším členem Avengers, protože za ně platil účty.
 
 
Nové brnění
Iron Man: Záhadný Mr.Doll
(Tales of Suspense 48)
 
Iron Mana, který si v minulých sešitech zabojoval třeba s Rudým Barbarem, mrazivým Jackem Frostem nebo Tavičem, čeká další padouch. Ten si říká Mr.Doll a vypadá jako kašpar. Ten páchá svá nekalá svinstva na principu voodoo panenky. Udělá si i tu Iron Manovu a tím dá železňákovi do plechové huby. Což je nemilé. Málem při tom totiž odpálí Starkův srdeční reaktor (následek zranění ve Vietnamu). Mr.Doll si zatím vymodeluje figurku Tonyho Starka, aby z něj vymámil penízky jako ze svých předchozích obětí. Ten šašek netuší, že Stark je ve skutečnosti Iron Man, který si mezitím vyrobil nový, ještě dokonalejší oblek. Ale ani ten proti Dollově magii nezabírá. Iron Man se musí tudíž uchýlit ke lsti. Rafinovaným udělátkem, vypadající jako tužková svítilna, dokáže změnit Ironmanskou figurku v Dollově ruce v podobiznu magického padoucha. A ten tím pádem zničí sám sebe. Iron Man zase vyhrál a všem se jeho nový oblek moc líbí.
 
 
Iron Man ze začátku bojoval hlavně proti komunismu (byl asi nejpolitičtější ze všech hrdinů), ale nevyhýbal se ani klasickým superpadouchům. Jeho hlavním oponentem byl Mandarin, čínský šlechtic, který moc čerpal z deseti magických prstenů.
 
 
Zásadní záporák - poprvé
Iron Man: V rukách Mandarina
(Tales of Suspense 50)
 
Čínští komunisté mají nejen čepice s rudou hvězdou, ale i záporáka Mandarina. Ten má zase deset mocných prstenů, kterými ovládá různé přístroje. Komanči chtějí posílit svou atomovou hrozbu a to se nelíbí Američanům. Američané mají Iron Mana a Iron Man má novou misi. Zjistit, jak je to s tou atomovou hrozbou. Zaletí si tedy na výlet do Číny, kde dá po tlamě pár čínským vojákům a vzápětí pozná Mandarinův paralyzující paprsek. Jenže Iron Manovo brnění není z marcipánu, tudíž se brzy probere, aby si mohl s mocným padouchem zahrát na fackovanou. Dostane pár facek, a tak zlomí Mandarinovi ruku. Ten je zákonitě naštvaný, a tak když Iron Man zmizí, přísahá železňákovi pomstu. Do huby si zase budou dávat o čtyři čísla později.
 
 
Dlouho se Iron Man držel někde v průměru a teprve poslední dobou se vyšvihl na vrchol. A kupodivu ani ne tak díky skvělému filmu, jako spíš kvůli tomu, že se během občanské superhrdinské války postavil na stranu vlády a proti většině superhrdinů a stal se jednou z nejnenáviděnějších figur v Marvelu – což mu samozřejmě zjednalo mezi čtenáři hroznou popularitu. Obzvlášť, když Občanská válka stála život jenoho z největších komiksových patriotů - Captaina Americu! Takže dnes vychází hned ve třech sériích a spoustě minisérií, a převzal dokonce po Nicku Furym vedení Shieldu. 
 
 
Velký souboj
Iron Man versus Kapitán America
(Tales of Suspense 58)
 
Prohnaný Chameleon unese kapitána Americu a vymydlí mu mozek. A to se Iron Manovi, jako každému správnému Američanovi, nemůže líbit. Navíc je přesvědčen, že Chameleon nešlohl Americovi jen jeho myšenky, ale i identitu. Proto po něm vyjede jako zahrádkář po kuně v kurníku a dají si do držky. Jenže ono to není tak easy. Na světě jsou dva kapitánové, pravý a falešný. Pravý se snaží Iron Mana zneškodnit a falešný neví, čí je. Naštěstí je Chameleon brzy demaskován a je po zmatku. Stejně jako po souboji dvou superhrdinů. Ti se brzy budou v sérii Tales of Suspence dokonce dělit o jeden sešit.
 
Takže to vypadá, že Iron Man konečně odložil družičkovské šaty a předstoupil před oltář.  Svou zásluhu na tom mají i jeho filmy a fakt že ve zfilmování Avengers patřil mezi největší a nejzábavnější tahouny. Nemluvě o faktu, že v komiksu se během Civil War, občanské války, jež se přehnala marvelovským univerzem, stal rovněž jednou z jejích klíčových postav. Inu, říká se, kdy si počká, ten se dočká. A Iron Man se konečně dočkal.
 
 
Želená schíza
Iron Man versus Iron Man
(Tales of Suspense 65)
 
Jeden hajzl zlodějskej se vloupá k Tonymu Starkovi a zjistí, že je Iron Man. Šlohne mu tedy jeho brnění, díky kterému může zahájit kariéru superzloděje. Stark je zákonitě nakrknutý, a tak vyhrabe ze šrotu své staré brnění, s potřebou vysvětlit tomu zlodějskému kryplovi, že krást se nemá. Díky tomu si dají hezky do plechové tlamy, zloděj sviští do báně a Stark vstříc svým dalším dobrodružstvím.
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]