ProfilyBatman: stručné ohlédnutí za netopýrem

 
Historie jednoho z nejstarších a nejznámnějších komiksových hrdinů je plná nejen barevných infantilních dobrodružství, ale i kotrmelců, pádů a temné osudovosti.

 

Batmana vymysleli Bob Kane a Bill Finger (i když za autora je převážně označovaný jenom Bob Kane). Jejich hrdina se poprvé objevil roku 1939, v sedmadvacátém sešitě série Detective Comics – a už se v ní zabydlel a okupoval si jí sám pro sebe. Už tehdy byl protikladem ryze pozitivního až prosluněného Supermana… a stejně jako byl temný a posedlý on, byli temní a pošahaní jeho protivníci. Rozesmátý psychopat Joker, rozpolcený Two Face, deštníkem se ohánějící Pinguin, sexy Catwoman… prostě žádný z nich nebyl zrovna symbolem normality. 
 
 
Tehdy ještě nikdo netušil, jaký kult se z Batmana stane. Byla to prostě jen jedna z mnoha komiksových figur, navíc rychle ocejchovaná dětským sidekickem (jejich latentní homosexuálních vztah byl tématem mnoha parodií i odborných protikomiksových prací). Ale postupně se Batman formoval. Ze začátku kupříkladu nosil střelnou zbraň a neměl vůbec žádné výčitky, když musel protivníka odprásknout nebo shodit do kyseliny. Teprve časem vznikla jeho averze na střelné zbraně a potřeba chránit život každého šmejda. Třeba i Jokera, který se postupem času vypracoval na největší svini Batmanova vesmíru. Vražednou svini, které nejednou osudově zasáhla a vedle "bezejmenných" obětí zabila nějakou zásadnější postavu. Tím se Joker vypracoval na Batmanova nejsilnějšího, a současně nejpopulárnějšího protivníka
 
 
To jsou začátky komiksové série… ale jaké jsou začátky postavy? Jak jinak by mohl Batman začít, než tragédií: Chlapec jménem Bruce Wayne se stal sirotkem ve chvíli, kdy šel z rodiči z kina (dávali zrovna Zorra, kdybyste chtěli mít kompletní informační servis). Odstřelil je (alespoň podle původní mytologie) v boční uličce gauner jménem Joe Chill (takže ne Joker, jak se vám snažil namluvit Burton). A malý Bruce nad jejich těly přísahal, že jejich smrt pomstí. A vzal to opravdu od podlahy. Trénoval bojová umění, studoval kriminalistiku, lékařství, techniku… a vůbec všechno, co mu mohlo v boji se zločinem pomoct. (I když Nolanův film tvrdí něco jiného, tak se neučil u Ra´s Al Ghula – s tím ho pojí spíš Ra´sova dcera Talia, se kterou si dokonce upletl haranta) Nejdřív zkoušel bojovat proti zločincům jen tak, v civilu, ale potom, co dostal nakládačku (viz Millerův Rok jedna), usoudil, že radši využije prvek strachu a stvořil temný přízrak Gothamu - Batmana. 
 
 
Podobně jako u Supermana, i u Batmana je jeho lidského alterego, Bruce Wayne, jen kostýmem, který si  obléká, když jde do společnosti. Batman je natolik pohroužen do svého boje se zločinem, že mu prostě na lidskou stránku nezbývá čas… ani nálada. Takže se Bruce Wayne smrskl na karikaturu rozmařilého boháče a šmytec. Ostatně se Supermanem je rovněž pojí přátelské pouto. Zapomeňme na grupáč v JLA, Batman a Superman mají na svém triku nejedno společné dobrodružství, hlavně díky sérii World Finest. Poprvé se potkali v komiksu Superman 76, kde si zablbli a společně chránili své tajné identiti během pátrání po lupiči diamantů. S pozdější dobou bylo podobných "zaručeně prvních" setkání víc. Jedno se dokonce odehrálo ve Smallville, když byl Superman ještě Superboyem (tedy super chlapcem) a budoucí Batman, nyní puberťák Bruce Wayne využil převlek Létajícího lišáka. Ve finále se pak zhypnotizovali, aby zapomněli a neprznili tak kontinuitu danou předchozími příběhy.
 
 
Batman vycházel od konce čtyřicátých let bez přestávky. Dával nakládačku Němcům, pak odhaloval komunistické špióny… a jeho dobrodružství byla čím dál víc béčkovější. Dokonce se i oženil – vzal si Catwoman a měli spolu dceru, Helenu Waynovou. Objevil se i Batman ze paralelního vesmíru a Batman senior. Chyběl už jen, aby si pořídili Bat-morče a na zahrádce pěstovali Bat-mrkev. Není divu, že Batmanova popularita šla mílovými kroky do hajzlu. Fantaskní dobrodružství, korunovaly boje s mimozemšťany a jiné bizarnosti. A aby toho nebylo málo, objevily se i alternativní synové Supermana a Batmana, kteří spolu jako fotříci kámoší a samozřejmě rovněž prožívají společná dobrodružství. Fuj.
 
 
Tohle naštěstí všechno smázla maxisérie Crisis of Infinite Earths, která pročistila DCčkovský vesmír a mimo jiné zlikvidovala i všechny Bat-penzisty.  Stejně jako starou dobrou Supergirl. Batmanova dobrodružství se lehce stabilizovala na úroveň nenáročné komiksové zábavy. Ale opravdový zlom nastal až roku 1986, kdy vyšlo zásadní batmanovské dílo - Návrat temného rytíře. Frank Miller (Sin City) v něm zcela reformátoval batmanovskou legendu. Vzhledem k tomu, že to vyšlo i nás (dokonce dvakrát), budeme struční – v podstatě šlo o to, že z rozjuchaného Batmana se stal opravdu Temný rytíř. Komiks zachycuje Batmana už jako starého, posedlého a zahořklého muže ve světě, kde zločinci mají větší práva než ti, kteří se je snaží chytat. Batman je pro ten svět příliš velký a to se neodpouští. Tahle temná vize starého Batmana udělala ze superhrdiny tragického hrdinu.
 
 
A tím se definitivně změnil Batmanův svět. Tedy, ne hned tak úplně, ještě tak dvě, tři další čísla se točila kolem Batmana uvězněného v obřím pinballovém automatu či bojujícího s ufony, ale krátce poté se vydal netopýří mstitel na cestu načrtnutou Millerem. Na cestu po špinavém dláždění nelítostného města. Toto Batmanovo období se dá považovat za jedno z jeho nejlepších, neboť netopýr byl najednou prosycený atmosférou drsné školy. Hrdina už nebyl neposkvrnitelnou ikonou, ale zaťatým a chybujícím bojovníkem, posedlým svým posláním. A svět, ve kterém žil, byl vražedný a opojený šílenstvím. Padouši přestali být komickými figurkami, které by dostaly v každém díle na budku. Získali mnohem víc prostoru a šla z nich hrůza. Jeden z nich dokázal Batmana i zlomit. Konkrétně přerazit mu páteř. Říkal si Bane.
 
 
Nová epocha pak s sebou samozřejmě přinesla nejeden velký moment, nejedno vyvrcholení. Zde je několik zásadních milníků z netopýří historie:
 
SMRT V RODINĚ: Komiks, který zachycuje smrt druhého Robina, Jasona Todda. Umlátil ho (samozřejmě) Joker… ale o tom, jestli má Robin přežít nebo ne, měli rozhodnout čtenáři. Většina jich dala palec dolů. I když si Todd v komiksu moc dlouho nepobyl, tak temný stín jeho smrti se s Batmanem táhnul dál.
 
ROK JEDNA: Další legendární komiks, popisující Batmanovy začátky… simultánně s příchodem komisaře Gordona do Gothamu. Spíš noirová kriminálka než superhrdinský komiks… ale skvělá. (Vyšlo v češtině).
 
KAMEŇÁK: Odhaluje se v něm tajemství Jokerovy minulosti… a kulka proletí páteří Barbary Gordonové, bývalé Batgirl. (Vyšlo na pokračování v magazínu Crew.)
 
KNIGHTFALL: Batman získá nového protivníka jménem Bane. Ne, není to ta komická figurka z Schumacherova Batmana – je to nebezpečný a inteligentní padouch. Jako první vyhodí do povětří Arkhamský blázinec a vypustí všechny šílence do ulic. Čím dál vyčerpanější Batman bojuje s přívalem zločinců, jednoho po druhém je likviduje… a Bane čeká. Až teprve když je Batman na pokraji zhroucení, vstoupí na scénu a Batmana nejenže porazí, ale navíc mu zlomí páteř.
 
KNIGHTQUEST: Děj navazuje přímo na Knightfall. Batman se snaží znovu postavit na nohy a mezitím jeho roli (protože Gotham potřebuje Batmana) přebírá Azrael. Jenže ten je ovšem čím dál tím tvrdší a nebezpečnější… až nakonec svede souboj i s Batmanem, který se vrátí a chce zpátky vládu nad městem.
 
CATACLYSM, NO MAN LAND: Opravdu masivní série, ve které Gotham postihlo zemětřesení. Město je v troskách. Každý z Batmanových padouchů si zabírá část Gothamu a celý souboj dobra se zlem se mění v regulérní válku.
 
FINAL CRISIS: Další masivní megacrossover, ve kterém se bojuje o osud multiversa... a ve kterém Batman umírá. Tak nějak mimochodem, celkem hloupě a  uboze – takže bylo jasné, že se to nepočítá a že se Batman brzo vrátí. Zatím ho nahradil Dick Grayson, bývalý Nightwing... a Robina mu dělal agresivní Batmanův syn Damian. Batman se skutečně vrátil - během cesty napříč časem.
 
 
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]