ProfilyKovbojové a vetřelci

Cowboys & Aliens, USA / Indie 2011
Obraz: 2.35:1 (16:9)
Zvuk: anglický DD 5.1, český DD 5.1
Titulky: české
Čas: 119 minut
Distribuce kino: 25.08.2011 Bontonfilm
Distribuce DVD / BD: 07.12.2011 Paramount / Magic BoxPopis Recenze Ukázky koupit

 
I přes lehce zavádějící název se tady slizu kapajícího z vysunovacích čelistí se zde nedočkáte. Dočkáte se však další mimozemské invaze. Na divokém západě. Bude Vinnetou střílet po létajících talířích a Olda Šetrný mlátit pěstí agresivního ET?
 
No, nebude. Zato dorazí James Bond. Úřadující James Bond v podobě herce Daniela Craiga, který se jako neznámý cizinec náhle probudí uprostřed prérie. Má v hlavě vymeteno a na ruce podivný masivní náramek, který nejde sundat. Dorazí i Indiana Jones. Již značně zestárlý Indiana Jones v podobě Harrisona Forda hrajícího všemocného bohatého rančera z okolí bývalého hornického městečka, které poslední dobou trpí záhadnými únosy svých obyvatel. A jak již bylo řečeno, dorazí i emzáci. 
 
 
Film Kovbojové a vetřelci byl natočen podle komiksové předlohy, což na něm není skoro vůbec poznat. Žádný superhrdina se zde nekoná. Jsou tu jen kovbojové a mimozemšťani, kteří se opět pokouší podmanit si naší planetu. Nic objevného v tom nehledejte. Nenašli by jste. Na to že do toho šel produkčně i Steven Spielberg, celkem slabota, která je zajímavá hlavně smísením westernového a sci-fi žánru. 
 
 
Ústřední postavou je již zmíněný drsný cizinec beze jména a bez paměti, který se podle klasických westernových klišé uvede tím, že náležitě zpacifikuje rozmazleného synátora drsného rančera. Taky, jak se zdá, je hledaným zločincem, kterého čeká cesta k soudu. Jenže pak se na obloze objeví světýlka, prašná cesta je najednou zoraná laserovými záblesky a výbuchy, z nebe vystřelují železné drapáky unášející zoufale pobíhající ženy a chlapy střílející po těch nevysvětlitelných věcech s perkusních coltů a náramek na ruce cizince bez paměti ožívá. Paprsek který z něj vzápětí vyšlehne, sundá z oblohy jednu z těch podivných věcí. Vítejte při mimozemské invazi, s níž by ani Buffalo Bill nic nenadělal.
 
 
Faktem je, že nápad je celkem ucházející. Zrovna tak i výprava nepatří mezi ty šitové, ovšem první co začne ve filmu pokulhávat je tempo po prvním útoku, kdy se kovbojové vydají na trestnou výpravu proti neznámému útočníkovi. John Favreau, který má mimochodem na triku třeba komiksové filmy s Iron Manem se tady začal nimrat v psychologii jednotlivých členů výpravy a začíná to být docela nuda, kterou nenarovná ani blízké setkání třetího druhu s nechutným (naštěstí ne příliš komicky působícím) emzákem. A příliš rozruchu nezpůsobí ani návrat vzpomínek tajemného cizince. Žádné velké překvapení se nekoná. Jen přežvejkaná klišé. Zakuklená emzačka je sice fajn, ale ta tento tristní stav taky nevykopne do nebeských výšin. 
 
 
Děj je přímočarý a na to, že ho má na svědomí šest scenáristů, neuvěřitelně primitivní. Šmejd z vesmíru se nechal zlákat zlatou horečkou a tak dělá na Divokém západě bordel. Bohužel se nasere do špatné party kovbojů a tak ho čeká válka v níž se proti ufounů spojí všechny typy postav z westernů. Od obyvatel městečka, přes desperáty až po indiány. Jak by řekl Limonádový Joe: „Ať padouch, indoš, nebo hrdina, všichni jsme jedna rodina!“ Jako nápad dobrý, jako děj velká nuda. Tohle Favreau nevychytal. Ostatně on i ten jeho druhej Iron Man byl, na rozdíl od skvělé jedničky, docela pruda. Tak jako kdysi dávno nenaplnilo své ambice Bojiště Země s Travoltou, tak i nyní selhávají Kovbojové a vetřelci. Dost možná taky proto, že se berou až moc vážně a chybí jim špetka nadhledu. Dočkáte se však zásadního zjištění, že po Divokém západě poletuje digitální kolibřík.
 
 
Finální bitva samozřejmě patří k tomu lepšímu a místy má i spád, ovšem všudypřítomné klišé se nevyhne ani jí. Přihoďte do toho trochu patosu, emzáckou brutalitu, spižírnu lidských adeptů určených na pokusy, spolu s velkým třeskem na závěr a máme zde konec dvouhodinové banální historky s přepálenou stopáží a smutným pocitem promarněné příležitosti. Škoda, mohla to být bomba. Nebo alespoň neotřelá scifárna.
 
Ukázka z komiksové předlohy
 
 

FotogalerieArchiv

Cizinec (Daniel Craig), který se probral z bezvědomí poblíž města Absolution, si naprosto vůbec nic nepamatuje. Jediným vodítkem k jeho minulosti je podivný náramek na zápěstí. Celková amnézie je mrzutá věc, obzvlášť když se ocitnete ve městě, které nenávidí lidi odjinud a kde vládne tvrdou rukou nesmlouvavý plukovník Dolarhyde (Harrison Ford), jenž ho řídí metodou pěsti a biče. Absolution žije ve strachu a brzy bude ještě hůř. Shůry přicházejí podivné zvuky a oslepující světla, obyvatelé města beze stopy mizí a nikdo neví, jak se bránit a kdy přijde řada na něj – tomu se říká permanentní teror. Paradoxně právě cizinec, kterého pronásledovali od chvíle, kdy se v jejich městě objevil, se stane jejich jedinou nadějí. Postupně se mu vrací paměť, a jak si vzpomíná, kde byl a co tam prožil, uvědomuje si, že drží v rukou klíč k tajemství, které zdejším kovbojům dává aspoň nějakou naději v boji s  technologicky mnohem vyspělejším protivníkem. Otázkou je, jestli mu chronicky nedůvěřiví obyvatelé uvěří a jestli mu Dolarhyde dobrovolně přenechá otěže vlády nad městem.(oficiální text distributora)


Tvůrci


Další recenze


více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]