ProfilyPeter Milligan a jeho Lidský cíl

 

 
Existují autoři, kteří vlítnou na komiksovou scénu a hned jsou z nich megahvězdy. Jiní si v poklidu píší (a vůbec ne špatně!) třeba dvacet let, než si jich veřejnost konečně všimne a ocení jejich práci. Peter Milligan je ukázkovým exemplářem z té druhé kategorie.
 
Narodil se v Irsku, což dobře koresponduje s poučkou, že když chcete dobrého komiksového scenáristu, hledejte v Irsku či Anglii. Jako všichni správní autoři z Britských ostrovů na sebe upozornil nejdříve v magazínu 2000 AD, kde debutoval v roce 1981. Pro tento týdeník psal scénáře například k sériím Bad Company, Hewligan’s Haircut, Shadow, Sooner or Later či The Dead.
 
Pak – jak už to v té obehrané pohádce bývá – si jej všimli za velkou louží, kde započal onu tichou, ale přesto kvalitní kariéru ve Vertigu (DC Comics). Zde si připsal na konto například futuristickou gangsterku Skreemer, zacyklenou a z pohledu ještěrky vyprávěnou minisérii Enigma, šest sešitů série Animal Man, kterou převzal po Grantu Morrisonovi, no a především pak psychotickou sérii Shade, The Changing Man, které vyšlo celkem 70 čísel a která v první polovině 90. let tvořila jeden ze stěžejních pilířů formujícího se Vertiga.
 
Peter Milligan zabrousil i do klasického superhrdinského mainstreamu a napsal několik příběhů s Batmanem. Zkušenost s žánrem se mu pak vyplatila začátkem 21. století, kdy ve vydavatelství Marvel převzal otěže série X-Force a poprvé tak na sebe upozornil širší veřejnost. Milligan natahal do mutantského týmu tolik nových členů a způsobil takový poprask svým neortodoxním přístupem, že byla tato série po 14 číslech jeho panování ukončena a přejmenována na X-Statix. Pod novou hlavičkou pak pokračovala vlna černého humoru, zabíjení hlavních postav a všechna tabu bořících nápadů, z nichž mediálně nejproslulejší je kauza s pokusem zapojit do týmu znovuzrozenou princeznu Dianu. Ani X-Statix však bohužel nevydrželi dlouho – šestadvacáté číslo z října 2004 ukončilo sérii i životy všech hlavních postav.
 
Paralelně s marvelovskými mutanty rozjel Milligan druhý, poněkud vážnější projekt, o kterém se zmíním trochu podrobněji, protože z něj ukázku najdete v tomto čísle Crwe. 
S nápadem na sérii Human Target přišli úplně původně Len Wein a Carmine Infantino již v 70. letech. Její hlavní hrdina, detektiv maskující se za jiné lidi, vystupoval v krátkých příbězích doplňujících sérii Action Comics, která je primárně věnovaná Supermanovi. O čtvrtstoletí později se vydavatelství Vertigo rozhodlo tento nápad oživit, a tak pro ně v roce 1999 napsal Peter Milligan čtyřdílnou minisérii, na kterou v roce 2003 navázal regulérní měsíční sérií.
 
Christopher Chance, alias Human Target (čili Lidský cíl), je expertem na přebírání podoby jiných lidí. Nemá žádné nadpřirozené schopnosti, ani ho nikdo ničím neozářil – všechno to zvládá pomocí masek, líčidel, sem tam nějaké té plastické chirurgie a dokonalé schopnosti vcítit se do psychiky jiných lidí a věrně ji napodobit. Své nadání využívá Christopher především k tomu, aby zastupoval lidi, kterým hrozí nějaké nebezpečí, z čehož se odvozuje název série. Protože je zkušený v různých metodách pátrání, boje a střelby, dokáže si snadno poradit v situacích, ve kterých by původní majitelé vypůjčených obličejů nejspíše utrpěli újmu.
 
Milliganův zájem se však ani tolik nesoustředí na řešení akčních situací vyplývajících z takto nebezpečného povolání (i když je jich v příbězích vždy dost), jako spíš na psychiku hlavního hrdiny. Christopher proniká do myslí jiných lidí tak často a tak hluboko, že někdy sám začíná mít problém poznat, co v jeho hlavě je ještě původní Chance. Do popředí se tak dostává zkoumání lidské identity a zneklidňující otázka, kdo je to vlastně „já“. Druhý aspekt, na který se Milligan s úspěchem zaměřuje, je nastavování zrcadla současnému americkému životnímu stylu. Protože se Christopher může stát téměř kýmkoliv a kdekoliv, nabízí se tak autorovi široké pole pro rozbor aktuálních sociálních otázek a problémů, jako je například terorismus, rasová nesnášenlivost, sexuální delikty, náboženský fanatismus či militarismus.
 
Text: Ľudovít „Turlogh“ Plata
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]