ProfilyBill Willingham a jeho hypnotické kouzlo

 

 
Na rovinu, vybrat něco, čím bychom představili Billa Willinghama, byla docela fuška. Tenhle člověk se dost liší od většiny současných komiksových autorů – spíš než aby ke čtenáři přiskočil a napálil mu pěstí do obličeje, tak nenápadně podstrčí pod dveřmi hadičku, kterou do místnosti pustí rajský plyn.
 
Když přečtete jeden sešit, řeknete si možná, co na něm ti lidi mají. Když to ale překousnete a budete číst dál, zjistíte, že jeho nenápadný vyprávěcí styl má téměř hypnotické  kouzlo. Že nemůžete přestat a těšíte se, až se dozvíte, co bude dál.
 
Bill Willingham začínal v tom nejnerdovštějším rajónu ze všech. Pro firmu TSR, tvůrce hry Dungeons and Dragons, psal a ilustroval hry na hrdiny. Což ho sice bavilo, ale přece jen si chtěl zkusit něco víc, takže v roce 1980 změnil firmu a začal psát a kreslit pro nakladatelství Comico sérii Elemental. Ovšem narazil na protivníka děsivějšího než horda skřetů. Na uzávěrky. Willingham prostě nestíhal, což nebyla pro začínajícího autora zrovna ta nejlepší vizitka. Dostal černý puntík a místo slavného nástupu přišlo spíš neslavné skomírání. Willingham zkusil rozjet dokonce vlastní černobílou řadu... a vydržel to dělat celé tři sešity. Pak už si střihl jen pár kraťasů a aby se procvičil v anatomii, pustil se do fantasy porna – série Ironwood pro Eros Comix. 
 
Z tohohle se Willingham poučil, takže když začal znovu, na kreslení se vykašlal a věnoval se pouze psaní scénářů. Což se mu osvědčilo. Dnes patří jak k těm nejplodnějším, tak rozhodně k těm nejkvalitnějším autorům.
 
Dveře do komiksové dvorany slávy rozrazil (nebo aspoň naštípnul) hned minisérií Proposition Player. Profesionální hráč v Las Vegas v rámci sázky zkusí, jestli budou lidé ochotni prodat svou duši (tedy něco, v co většina z nich nevěří) za pivo. Do rána má prázdnou kapsu a stůl plný úpisů. Jenže všechno má své následky. Objeví se zástupci nebes i pekel, kterým se ani trochu nelíbí, že se jim někdo cpe do kšeftu s dušemi. Konkurenční boj je i v normálním obchodě dost tvrdý, ale když se do něj zapojí nadpřirozené živly, tak člověk nemusí přijít jen o život, ale i o to, co následuje po něm.  
 
Po tomhle byl Willingham připuštěn do sandmanovského vesmíru. Se svým hravým přístupem si střihl bondovku Merv Pumpinkhead, Agent of D.R.E.A.M., jehož hrdinou je dýňohlavý poskok v říši snů, pak v sérii The Dreaming zabrousil do snové knihovny a soustředil se na starosti s vracením vypůjčených vysněných knih: The Further Adventures of Danny Nod, Heroic Library Assistant. Stejně tak dlouhým názvem obdařil i povídkový speciál Everything You Always Wanted to Know About Dreams... But Were Afraid Ask. Je to spíš směska nápadů odpovídající na otázky kolem snů. Třeba... mají sny své vlastní sny? Proč se sny často opakují? Proč jsou některé sny barevné a jiné černobílé? (Ty černobíle obvykle natáčejí umělečtí snoví režiséři.) 
 
Bill Willingham taky zahostoval v řadě Batman: Legends of the Dark Knight s vypointovanou povídkou, kterou možná časem najdete v Crwi... a taky napsal další sandmanoidní minisérii Thessaly: Witch for Hire. (Tahle brýlatá čarodějnice se u nás už objevila – v Sandmanovi: Hra o tebe má jednu z hlavních rolí.)
 
No a pak už rozjel svou nejslavnější řadu Fables alias Mýty. O tomhle projektu ale píšeme v samostatném článku, takže si dáme pohov a mrkneme se na jiné jeho projekty. Třeba na Shadowpact, který je tak trochu jiná DCčkovská týmovka. Hlavně proto, že ve skupině je sdružena většina magických hrdinů superhrdinského vesmíru, od anděla Zauriela až po opičího detektiva Detective Chimp. A že bojují nikoliv proti superpadouchům, ale proti nadpřirozeným jevům a bytostem.
 
Kromě toho si Willingham taky na chvíli zkusil Robina, ale je fakt, že nejlépe mu jdou fantaskní a pohádkové věci. Série, ve kterých jde víc než o souboje o vykreslení světa a hraní si s ním. 
 
Fakt je, že Willingham mezi ostatními tvůrci docela trčí. Rozhodně nepatří k cynické většině, ani k popkulturním hláškařům... ale nedá se postavit do jedné řady třeba s Gaimanem či Careym. Zatímco tihle dva mnohem více inklinují k hororu a temnotě, tak Willingham je svým založením pohodář a optimista. I když se v jeho příbězích taky umírá, tak pozitivní emoce převažují. Jeho komiksy jsou místa, kam člověk pokaždé rád zavítá. Tuhle hravou atmosféru dokreslují i malíři, se kterými Willingham obvykle spolupracuje a kteří mají podobně hravý styl.
 
Takže, jak se kdysi zpívalo v jednom televizním pořadu... Pojďte s námi do pohádky.
 
Text: Jiří Pavlovský
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]