ProfilyJohn Marc DeMatteis a jeho liga

 

 
Každý komiksový scenárista má nějakou silnou stránku. Kupříkladu Bendis je nejlepší, co se týče dialogů, Morrison kraluje ve světě fantasmagorií, Ennis vede voje jízlivých tarantinovců… a DeMatteis je šéfem psychologického oddělení. Nikdo nedokáže tak skvěle vystihnout postavy a tak zákeřně vás přinutit, abyste si je okamžitě oblíbili. 

 

ZROD A SUPERSCHOPNOSTI
Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že John Marc DeMatteis se pustil okamžitě po odkojení do komiksů. Hned poté, co si odbyl chození do školy, začal pracovat jako hudební kritik. A celkem úspěšný. Navíc, jako každé správné dítko sedmdesátých let, navázal užší kontakt s východním náboženstvím a už mu to zůstalo. Tehdy patrně dosáhl osvícení a hlas shůry mu sdělil: „Johne, seber se, vykašli se na hudbu a běž psát komiksy.“ A jelikož hlasu shůry se neodmlouvá… tedy pokud to na vás shůry neřve sousedka, abyste nedělali na dvoře kravál, že jsou čtyři hodiny ráno a že slušný lidi už dávno spí… tak John poslechl. Profesionální čtenář životopisů (ne, bohužel, tahle práce není placená, máte smůlu) už v téhle chvíli tuší, že bude následovat stať o těžkých začátcích, kdy náš hrdina dělal druhořadé hrdiny a teprve pílí a talentem se vypracoval k hlavním borcům. To u Matteise není tak úplně pravda. Hned jedním z jeho prvních projektů byli Defenders - protiklad Avengers, dysfunkční týmovka složená z nepříliš přátelských osobností typu Hulka, Namora, Doktora Strange, Silver Surfera a dalších. Matteis zabodoval, takže brzy následoval samotný Captain America, u kterého sice neměl moc šancíi se předvést, ale zato se tam seznámil s Mikem Zeckem, což mělo osudové následky. Právě spoluprací těchhle dvou vznikl jeden z nejlegendárnějších spidermanovských příběhů, Kravenův poslední lov. DeMatteis nevsadil na monumentální akci, ale na pohled do nitra oblíbeného pavouka. Ostatně, jakou akci chcete po hrdinovi, který je skoro celou knihu zaživa pohřbený v rakvi a pomalu se ho zmocňuje šílenství? Na svou (ale i na dnešní) dobu to byl neuvěřitelně temný a silný příběh. DeMatteis udělal z hláškujícího pavouka bytost z masa a krve. 
Kromě téhle série si J. M. DeMatteis vypěstoval i vlastní dítko v podobě knihy Moonshadow, nádherně kreslené Jonem J. Muthem, o lidském dítěti narozeném v dalekém vesmíru, které se vrací zpátky na zem. Je to o lásce a dospívání a víře a střetu s realitou… a asi DeMatteisova nejosobnější věc. 
 
LÉTA V LIZE
To už ale DeMatteis odešel zpátky k DC, které trumflo Spider-Mana ještě větší kartou – JLA neboli Ligou spravedlnosti. Ligou těch nejslavnějších superhrdinů v čele s Batmanem a Supermanem. Tedy… tak to bylo až do chvíle, než je přebral DeMatteis. Během několika sešitů se tenhle spolek stal tím nejneuvěřitelnějším semeništěm zkrachovalých existencí a superhrdinská bojovka se změnila v superhrdinský sitcom. Postupně se série pro velký úspěch rozdvojila na Justice League International a Justice League Europe a spolu s autorem Loba, Keithem Giffenem, to DeMatteis pořádně rozbalil. 
Do jeho týmu hrdinů patřilo duo věčných puberťáků Blue Beetle (Modrej brouk) a Booster Gold (Zlatej frája), neurotický Captain Atom, manipulativní Maxwell Lord, dobře vybavená Power Girl či agresivní tupoun Guy Gardner, který je odhodlaný jako důkaz lásky zmlátit dívce jakéhokoliv vágusa bude chtít. Pravda, členem skupiny byl oficiálně i Batman, ale ten se raději nechával zapírat.  
Mezi protivníky tohohle týmu patřil kupříkladu obří galaktický dekoratér, který se rozhodne předělat Zemi, aby byla víc „in“. Problémy hrdinům dělal i šéf vesmírného teleshopingu Manga Chán - zakladatel školy melodramatických proslovů (pokud někdy uvidíte v komiksu padouchy megalomansky hřímat o svých plánech na ovládnutí světa, tak víte, čí je to zásluha), masožraví tučňáci nebo dokonce francouzská vláda. 
DeMatteisovi se povedlo napsat postavy tak, že byly nejen komické, ale především neskutečně sympatické. Toho dosáhl hlavně během naprosto dokonalých a rychlospádových dialogů. Bohužel po čase sérii opustil a Keith Giffen na ni zůstal sám. A ukázalo, se, že i když má Keith skvělé nápady, tak charaktery mu zrovna moc nejdou, a bez Matteise se série pomalu vrátila zpátky ke svým klasickým superhrdinským kořenům.
 
S PAVOUKEM ZA KRKEM
  DeMatteis se od JLA vrátil zpátky ke Spider-Manovi. Makal jak na řadě Spectacular Spider-Man, tak na Amazing Spider-Manovi. Jeho práce je srovnatelná s tím, co momentálně se Spideym provádí J. M. Straczynski (Spider-Man: Návrat, Spider-Man: Odhalení), i on kombinoval akci s psychologií a humorem… až na to, že DeMatteis byl ještě nelítostnější a s oblibou dováděl pavouka až na pokraj zhroucení. On zabil Harryho Osborna, on zabil tetičku May (ano, víme, že je už zase živá… ale tak už to v komiksu chodí), on dostal Petra Parkera na takové dno, že se vzdal lidské identity a stal se pouze pavoukem. DeMatteis sérii opustil během maléru zvaného Klonová válka a od té doby už žádnou pravidelnou řadu nedělal. 
Což ale neznamená, že by jen tak seděl, kopal se do zadku a vzpomínal na staré dobré časy. Kromě toho, že vydal své hudební CD, každou chvíli udělá nějakou uzavřenou minisérii. Pro Batman: Legends of Dark Knight i Webspinners Tales of Spider-Man vytvořil díly, ve kterých hrdinové vzpomínají, s ironií a nadhledem, na časy svých začátků. V těchhle příbězích se projevuje DeMatteisova znalost charakterů, smysl pro humor i mírná melancholie. 
No a pak se zase dali dohromady Giffen, Matteis a génius obličejových výrazů Kevin Maguire a vrátili se ke svým oblíbeným postavám z Ligy spravedlnosti. A jelikož originální JLA byla v té době už plně obsazená a poměrné úspěšná, stalo se to v minisérii Dříve známí jako Liga spravedlnosti. 
Pro bývalého šéfa Ligy Maxwella Lorda není žádný způsob jak získat prachy dost nízký, takže dostane nápad vytvořit nový superhrdinský tým dostupný každému – pod děsivým názvem Superkámoši. Hrdinové JLA jsou sice starší, nemocnější a ženatější... ale ani o chlup moudřejší, takže o nějakém řešení problémů nemůže být ani řeč. Což je nepříjemné, protože je ohrožuje černošský gang složený z oxfordských studentů, šéf kosmického teleshopingu Manga Chán, chlupaté ztělesnění stupidity jménem G´nort… a především oni sami navzájem. 
Tahle minisérie plná hlášek a skvělých dialogů získala Eisner Award, což je to největší ocenění, které může komiks získat. Takže netrvalo dlouho a vyšel druhý díl: Neuvěříte, že tohle není Liga spravedlnosti.
Zato s dalšími díly bude celkem problém, protože většina hrdinů zemřela během několika posledních velkých DCčkovských crossoverů. Což je, jako by se natočilo pokračování sitcomu Přátelé, ve kterém by se ukázalo, že polovina z hrdinů jsou zvrhlí maniaci a obchodníci s dětskou pornografií a brutálně pozabíjejí tu druhou polovinu. 
 
TEĎ A POTOM
V podobném duchu jako Liga spravedlnosti se nese i The Defenders. Jak říká sám DeMatteis, pokud se dá Liga srovnat s Přáteli, jsou Defenders spíš v duchu sitcomu Fraser. Namor a Dr. Strange soutěží, kdo z nich má nabubřelejší proslovy, Silver Surfer objevil surferskou komunitu a snaží se pochopit jejich slang, ukazují se výhody Hulka jako milence… prostě opět DeMatteis ve své ryze humorné podobě. Podobně laděný je i jeho a Giffenův projekt pro vlastní firmu Boom! Studios jménem Hero Squared, ve kterém se superhrdina Captain Valor, pronásledovaný superpadouškou Calignous, dostává do alternativního vesmíru, ve kterém se vyskytuje také… ovšem jakožto pohovkový povaleč Milo, který chodí s alternativní verzí padoušské Calignous, mírnou dívkou Stephanii. Zatím je venku jen pár sešitů, takže se ještě uvidí, co se z tohohle milostného čtverce vyvrbí. 
Kromě tohohle rozjel DeMatteis svoji dospělo-dětskou sérii Abadazad, kde ovšem narazil na krach vydavatelství Crossgen, což ho ovšem nezlomilo a hned spustil svou další pohádkovou řadu Stardust Kid. 
Čili, tímhle jsme chtěli nějak naznačit, že i když DeMatteis nepatří k těm mladým a rozhněvaným mužům, jejichž jména se skloňují ve všech pádech, rozhodně stojí za pozornost. Ať se chcete zasmát, nebo mít depresi. 
 
text: Jiří Pavlovský (text vyšel i ve sci-fi magazínu Ikárie)
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]