ProfilyHulk (1962: The Incredible Hulk 1)

 

 
Hulk je jedním z komiksových veteránů. Nevymyslel ho nikdo jiný, než Shakespearův talentovanější brácha Stan Lee. Za zrodem zeleného hrdiny stála, jak bylo v té době zvykem, radiace. Roku 1962 osvítilo Bruce Bannera gamma záření, načež zezelenal a od té doby pobíhal Marvelem a halekal „Hulk smash!“
 
I když na Hulkově startovní čáře (ovlivněné jak Jekylem a Hydem, tak židovským Golemem, stejně jako i Studenou válkou v podobě varování před nukleárním nebezpečím) stálo osvědčené duo Lee a Kirby, brzo ho přebrali další tvůrci, mezi kterými ale září Peter David (u nás mu vyšlo několik knih ze světa Star Treku), kterému se podařilo kočírovat brčálového obra celých třináct let, a ještě ho dokázal několikrát radikálně změnit. Ze zeleného natvrdlého monstra v šedého a o něco inteligentnějšího ranaře (který pracoval jako bouchač v Las Vegas a usilovně využíval toho, že nemůže dostat žádnou pohlavní chorobu), a poté zase zpátky do zelené verze, ale už s mozkem Bruce Bannera.  A čtenáři, kteří obvykle dostávají záchvaty, jen když si hrdina vezme jiné ponožky, tady spokojeně předli. 
 
Hulk schizofrenní
Jedna ze zásadních změn, byla ta do šeda, kdy se Hulk změnil v inteligentnějšího ranaře, který řešil problémy v Las Vegas. To ale netrvalo věčně a Hulk zatoužil vrátit se k manželce. Pod šedou kůží (mimochodem úplně první Hulk byl šedý, ale už v druhém komiksu jej Stan Lee obarvil na zeleno) však dříme stále silnější a vypatlanější zelená obdoba a tak tady máme případ pro psychiatra. Klasická schizofrenie, v jejímž rámci se Hulk pere sám ze sebou naštěstí netrvá dlouho a zvítězí zelené vypatlané já se slabostí pro monumentální destrukce.
 
Hulk zemí nespoutaný
Po odchodu Peter Davida, který se s šéfy Marvelu nepohodl na téma, jestli může zabít Bannerovu manželku Betty, nastala dlouhá doba zkoušení, až se nakonec uchytil Bruce Jones (který pojednal Hulka spíš jako temnou špionážku) a po něm Greg Pak s monumentálními, až conanovskými příběhy. Z jeho pera pochází série Planet Hulk a následná World War Hulk. V nich superhrdinové nebezpečného zeleňouše odlifrují na zdánlivě neobydlenou planetu a ve chvíli, kdy jí Hulk pokoří a stane se jejím vládcem, exploduje raketa, která ho tam dovezla, a vyhubí veškerou populaci, včetně Hulkovy milenky. Naštvaný obr se rozhodne vrátit na Zemi a zabít všechny, kteří za to můžou. Čili dojde k souboji Hulk versus všichni superhrdinové Marvelu, souboji, který bohužel neskončí třeskem, ale spíš tichým pšouknutím a svět zůstane nezměněný. Momentálně je Hulk trochu mimo hlavní dění... ale snad se  brzy vrátí. 
 
Hulk alternativní
S Hulkovou podstatou rovněž zacvičila jeho verze z komiksového světa Ultimates – alternativní verze marvelovského vesmíru. Najdete tam všechny slavné postavy, od Spider-Mana až po Captaina Americu, ale nejsou tak úplně shodné s těmi, které známe. Nick Fury je černoch a vypadá jako Samuel L. Jackson, Gwen Stacyovou nezabil Green Goblin ale Carnage, Thor je politicky angažovaný hipík – a Hulk je mnohem zběsilejší a jí lidi. Je to prostě modernější, cyničtější a tvrdší verze marvelovského universa a jeho hrdinů. Bruce Banner je tu zakomplexovaný vědátor, který už jednou coby Hulk zdemoloval kus New Yorku a teď žije na prášcích a injekcích. Snáší kopance světa až do chvíle, kdy zjistí, že jeho ex-přítelkyně Betty vyrazila na rande s Freddie Prinzem jr. V té chvíli se změní v monstrum a s výkřikem: „Hulk zabít Freddie Prinze juniora!“ vyráží do ulic.
 
Hulk psychologický
Hulk je jednou z nejzajímavějších postav Marvelu. Je to Jekyll a Hyde braný z pohledu pana Hydea. Bruce Banner je skoro nepodstatný, důležité je tragické monstrum, které touží po klidu a míru, ale veškeré šance na něj si samo ničí. Touží po přátelích, ale když už se naskytne možnost, zvítězí zvířecí podezřívavost. Hulk je jako malé dítě s atomovou bombou, což je vážně smrtící kombinace. Dá se sice nasměrovat k lepším (i horším) cílům, ale je hodně těžké ho na té cestě udržet, protože všechno bere jako útok na sebe (to zůstalo i ve filmu, kdy hází kameny po blescích), nebo se naopak upne na nějakou bizarní myšlenku, ke které se pořád vrací a nehodlá se jí vzdát. 
Škoda, že z tohohle hrdiny se do filmů mnoho nedostalo. 
 
Hulk televizní 
Hulk se dostal i do televize, kde ho hrál na zeleno natřený kulturista Lou Ferrigno (zahostoval si i v posledním filmu – hraje člena ochranky, který zamluví s Edwardem Nortonem... a nadaboval Hulka). I přes jednoduché triky (psal se rok 1978) a to, že se hrdina změnil v Hulka vždycky jen tak dvakrát za díl, na víc nebyly peníze, měl seriál poměrně velký úspěch a stal se hitem. Po jeho skončení v osmdesátých letech se k němu tvůrci ještě vrátili prostřednictvím tří televizních filmů! 
 
Hulk filmový
Když si odmyslíme televizní, či animované filmy s Hulkem (mezi animáky se skvostně vyjímá adaptace zmíněného komiksu Planeta Hulk) máme tady dva velké počiny. První Hulk režiséra Anga Lee sice brnkal na strunu psychologie zeleného obra více než je zdrávo, ale následovný sequel – pokračování již monstrózní marvelovskou postavu připravoval na jeho hostovačku ve velkolepých Avengers.  
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]