ProfilyHellboy (1993: San Diego Comic-Con Comics 2)

 

 
Postava největšího paranormálního vyšetřovatele se v komiksovém světě poprvé objevila v roce 1993, kdy ji kreslíř a scénárista Mike Mignola (do té doby známý především díky skvělému a atmosférickému Batman: Gotham by Gaslite) poprvé představil veřejnosti v upoutávkovém kraťasu v časopise San Diego Comic-Con Comics #2. Vlastní řada na sebe nedala dlouho čekat, započata byla prvním delším příběhem nazvaným Sémě zkázy, na jehož scénáři se velkým dílem podílel ještě John Byrne (v dalších dílech už si scénáře píše Hellboye Mignola většinou sám).

 

Kromě toho, že je Hellboy, jak už bylo zmíněno, největším paranormálním vyšetřovatelem světa (a tuto pozici by mu mohlo závidět i Fox Mulder), je také, ač se tuto svou část snaží sebevíc potlačit, démonem, stvořeným ze smilstva mezi ďáblem a anglickou čarodějnicí. V pekle ho znají pod jeho pravým jménem, Anung Un Rama, a ať chce nebo nechce, s jeho pravou rukou zkázy byl předurčen k tomu, aby zničil svět tak, jak ho známe dnes, a vládl tomu novému.
 
Na Zem byl přivolán 23. prosince 1944 mágem Grigorim Rasputinem v rámci nacistického projektu Ragnarok. Nacistům se naštěstí tento pokus úplně nepovedl a malý Anung Un Rama byl přivolán na místo, kde byl kdysi počat a kde ho nalezli Spojenci spolu s odborníkem na paranormální jevy Trevorem Bruttenholmem, který se rozhodl Hellboye ujmout. Pod jeho vedením a výchovou na americké vojenské základně v Novém Mexiku se z Hellboye stal jeden z agentů B.P.R.D. (nebo chcete-li Ú.P.V.O.), Bureau for Paranormal Research and Defense (česky Úřad paranormálního výzkumu a obrany). V jeho řadách bojoval řadu let proti nadpřirozeným jevům po celé zeměkouli po boku další speciálních agentů jako je Abe Sapien (s jeho nevolí nazýván „rybím mužem“) nebo Liz Sherman (pyrokinetyčka). 
 
Práce, která Hellboye po celé ty roky naplňovala a dávala jeho existenci na našem světě význam, mu pomáhala zapomenout na pídění se po svém skutečném původu. Tahle zdánlivá idylka však končí v momentě, kdy se na scéně objevuje první žabí monstrum a zabíjí Trevora Bruttenholma, kterého Hellboy považuje za svého lidského otce. Ukáže se, že za vším stojí Rasputin, který stále nevzdává své plány na vzkříšení sedmihlavého draka Ogdru Jahad a spuštění událostí Ragnaroku (Sémě zkázy). Ačkoli se ho Hellboyovi s výraznou pomocí Aba a Liz podaří (i když jen ve fyzické podobě, jak se dozvíme v dalším díle Probuzení ďábla) zastavit, na scénu se vrací následky dávných událostí, náckové a především pravda o důvodu Hellboyova pobytu na Zemi. Ta se postupem času rozrůstá o další a další indicie (Pravá ruka zkázy), které nakonec vedou k tomu, že si Hellboy uvědomí, jak nebezpečný je pro své okolí, opustí B.P.R.D. a stáhne se do ústraní (Červ dobyvatel).
 
Po nějakém čase stráveném v Africe a dlouhých letech uvěznění na mořském dně, se Hellboy dostává na bohem zapomenutý ostrov, kde na něj ale čekají jen další podrobnosti o jeho původu (Podivná místa). Je zřejmé, že už toho všeho musí mít plné zuby, a proto se asi nikdo nesmí divit, když na vše rezignuje a raději se do němoty opíjí s duchy starých přátel v Anglii. Ovšem i tam si ho nadpřirozeno najde. Po smrti Hekaté se ho čarodějnice celého světa rozhodnou zvolit za svého krále. Hellboy samozřejmě bez vděku odmítne, načež ho čarodějnice vydají do spárů Baby Jagy, která s ním má stále nevyřízené účty kvůli jednomu vystřelenému oku (Darkness calls). Hellboyovo rozhodnutí má za důsledek bohužel také to, že jeho nepřátelé osvobodí pradávnou a krutou osobu, která má čarodějnicím vládnout a vyhlásit válku celému lidstvu. Hellboyovi pak nezbývá než přijmout fakt, že je jediným mužským potomkem krále Artuše, vytáhnout magický Excalibur z jeho uvěznění a povolat tak armádu nemrtvých (The Wild Hunt). Finální bitva může začít.
 
Mike Mignola v Hellboyovi spojuje a proplétá snad všechny legendy a mysteriózní příběhy, které za celý svůj život nasbíral. Tenhle na první pohled nesmíchatelný mišmaš ale dokonale funguje, ať už se jedná o delší příběhy z Hellboyových současných peripetií nebo soubory kratších povídek, zaměřených na jeho historii v B.P.R.D. Lví podíl na tom má také Mignolův nezaměnitelný výtvarný styl, kterým do Hellboyova světa vdechl život. A ačkoli v poslední době kreslířskou práci přenechává jiným autorům (nejčastěji jsou to Duncan Fegredo a Richard Corben), je jeho vliv cítit i tam.  
 
Kromě hlavní komiksové série se Hellboy objevil také v několika bokovkách. Ať už je to šílený Hellboy Junior zachycující jeho dětství v pekle, dvě sbírky Weird Tales od nejrůznějších autorů nebo crossovery s dalšími postavami (mimo jiné Batman, Starman nebo Beasts of Burden). Své místo má Hellboy také v románech či povídkových souborech (u nás vyšel román Ztracená armáda a povídkové Melouchy), videohrách, animovaných seriálech a nesmíme zapomenout na dvě filmové dobrodružství natočené Guillermo del Torem. Kromě toho všeho se Hellboyův svět rozrostl o několik samostatných sérií. Po jeho odchodu z B.P.R.D. vznikla samostatná řada zabývající se příběhy tohoto úřadu, svých sérií se dočkaly i postavy Abe Sapiena, Lobstra Johnsona a Witchfindera, které můžeme našim zahraničním sousedům prozatím jen závidět. Po krátkém představení Hellboye nakladatelstvím Crew prostřednictvím několika krátkých povídek se ho v Česku ujalo Comics Centrum. Vydávání v češtině se prozatím zastavilo na knize s pořadovým číslem 7 (Pražský upír a další povídky), v Americe v březnu 2012 vychází už dvanáctý book s názvem Storm and Fury.
 
Text: Václav Baženov
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]