ProfilyJak se James Bond v komiksu objevil

 

 
Vítejte v roce 1957. Bondovský boom sice teprve čeká na svůj vrchol, nicméně knihy Iana Fleminga (ten právě vydává své Srdečné pozdravy z Ruska), lámou rekordy v prodejnosti. Převést je tedy do formy komiksových stripů vypadá jako logický krok.
 
Nápad převést literární dobrodružství agenta 007 do komiksové (tehdy pro noviny velice populární stripové) formy dostal Lord Beaverbrook, majitel novin Daily Express a považoval jej za sázku na jistotu.
 
 
Nicméně Ian Fleming, oslovený k prodeji práv, se k celé věci zprvu tvářil velmi skepticky. "Express jsou zoufale touží změnit Jamese Bonda do kresleného seriálu. Mám vážné pochybnosti o vhodnosti tohoto ... Obávám se toho, že by mohla být vážně snížena  úroveň mých  knih,“ prohlásil a netajil se svými obavami, že zjednodušený děj stripů bude degradovat popisnost, stejně jako napětí jeho děl.
 
 
Beaverbrook se však nevzdával a nakonec se mu podařilo Fleminga v roce 1958 přesvědčit a tak se na stránkách  Daily Express dne 7.7.1958 objevil první komiksový pruh vyprávející příběh historicky prvního bondovského dobrodružství, Casina Royale, v němž se agent 007 mající za úkol „přehrát“ během pokerové hry komunistického pokladníka SMERS Le Chifra, objevil v knižní podobě roku 1953. 
 
 
Beaverbrook svěřil kresbu stripů Johnovi McLuskimu, krerý agenta 007 pojal spíše drsnějším dojmem a příběh pro komiks upravil Anthony Hern, což trochu zmírnilo Flemingovi obavy z degradace jeho díla, neboť právě on pro Daily Express v minulosti zpracoval zhuštěné výtahy z jeho knih, se kterámi byl Fleming nad míru spokojen.
 
 
Tehdejšímu puritánství však padly za oběť dvě nejznámější, stejně jako nejdrsnější scény z celé knihy. První, kdy je Bond mučen Le Chifrem tím, že jej padouch mlátí přes obnařené přirození klepačkou na koberce je v podobě komiksu zjemněna tím, že není zřejmé jak a přes co Le Chifre Bonda mlátí (spíše se zdá, že jej bije přes obličej) a druhá tkvící v posledních slovech knihy, kdy agent 007 komentuje smrt své milenky, dvojité agentky „Ta děvka je mrtvá,“ byla zjemněna slovy: „Ano, je mrtvá.“
 
 
Příběh Casino Royale vycházel v Daily Express až do prosince 1958 a podle Beaverbrook předpokladů zaznamenal veliký úspěch. Není proto divu, že krátce po něm se objevila další, do komiksu převedená, kniha Žít a nechat zemřít.  James Bond se tak dostal do komiksové kultury, kde v průběhu dalších let nezůstalo jen u stripů.
 
 
P.S. Tento první komiksový bondovský příběh vyšel i v Česku, ve stejnojmenném sborníku vydeném BB Artem, kde mu společnost ještě dělají stripy podle dalších Flemingových knih Žít a nechat zemřít a Moonraker.
 
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]