ProfilyVznik Marvelu podle Stana Leeho 02: Hromotluk Hulk

 

 
Stan Lee a nyní už i "Marvel Comics" krátce po vyslání Fantastic Four do světa zažili něco, do té doby opravdu nevídaného - čtenáři jim začali psát. A nebyly to nadávky. Ano, opět další věc, která se dnes bere jako samozřejmost, tehdy tak samozřejmá nebyla. Dopisy čtenářů- 
 
Do té doby do redakce chodily především účty, popřípadě reklamače (tedy nic příjemného), ale najednou Stanovi a Jackovi přicházely dopisy, kde jim fanoušci psali, co se jim líbí a co méně, kdo se jim líbí a co by rádi viděli příště. Tady je třeba poznamenat, že k tomu byli nepřímo podporováni tím, že si Stan Lee prosadil, aby scénáristi, kreslíři a dokonce i inkeři, "lettereři" a další členové týmu byli jasně označeni na stránkách komiksu. Budu se opakovat, ale zase - dnes samozřejmost, tehdy šok. Korunu tomu ještě Stan nasadil, když jim dával vtipné přezdívky (např. "Jolly Jack Kirby") a podobně familiérně oslovoval i čtenáře. A to toto jednání náležitě ocenili. Začala vznikat silná fanouškovská základna.
 
 
Čtenáři byli natolik ponoření do příběhů, že přinášeli i své vlastní nápady a Stan Lee se rozhodl, že čtenáře bude poslouchat a bude s trochou nadsázky psát, co mu fanoušci přikážou. A jeden z takových rozkazů, který se nemohl přehlížet, byl: "Chceme další superhrdinský komiks!"
 
V té době se kodně se mluvilo o dalším superhrdinském týmu, ale Stan se snažil být co nejoriginálnější a nechtěl tak hned vkročit do stejné, nebo alespoň podobné řeky. Naopak lákalo ho opět sáhnout do pandořiny skříňky zapovězených témat a vytáhnout ven něco opět zcela nového a v rámci mainstreamového komiksu netradičního. Něco, co by čtenáře opět šokovalo. Minimálně svou originalitou.
 
Prvním nápadem bylo, že nový hrdina by měl být opravdový, téměř neporazitelný silák, něco ve stylu Supermana, ale současně hodně odlišný. A zde se nechal inspirovat úspěšnou Fantastic Four, kde byl nejoblíbenějším hrdinou z celého týmu (a tím i současně celého Marvel Comicsu) suverénně hromotluk Thing. Podle mnohých byl na počátku 60. let pravděpodobně i nejpopulárnějším komiksovým hrdinou vůbec. A to mu ukázalo směr. A ten stačilo už jen obatvit zelenou barvou.
 
 
Takže to chtělo nějakého podobného bručouna s dramatickým, nejlépe tragickým, osudem. Stan Lee si pak vzpomněl na svou oblíbenou postavu Frankensteina, kterého vždy vnímal jako kladnou postavu, do tohoto klasického tématu přimíchal motiv normálního člověka měnícího se v monstrum, který vykradl z Jekylla a Hydea, přimíchal spoustu zelené barvy a Hulk byl na světě.
 
Aby byl komiks zajímavý, tak výjimečně přistoupil i na jím neoblíbené puberťácké sidekicky a dal Hulkovi Ricka Jonese. Toho ale psal tak, aby měl v komiksu důležitější roli, než jen uchechtaný stín hlavního správňáka, a aby co nejvíce zasahoval do děje.
 
 
Pravda je, že Hulk (za jehož zrodem stála Stanova oblíbená mutace, tentokrát zapříčiněná Gama zářením) měl původně šedou barvu. Když ale vyšel první sešit, tak se Stan Lee zhrozil. Vůbec to nevypadalo dobře, jak si původně představoval. Zaprvé šedá nebyla výrazná a zadruhé byla na tiskárnu moc náročná, a tak byl na některých panelech světle šedý, na některých skoro černý, na jednom místě dokonce červený a zelený. Bylo potřeba vybrat novou barvu a tu Stan zvolil tak, že se podíval na slavné siláky z jiných komiksů a vyšlo mu, že zelená kůže bude nejoriginálnější. 
 
A tak vznikl superhrdinský supersilný superbručoun, který v popularitě nakonec předčil i praotce superhrdinských vzteklounů Thinga.
 
Pokračování příště: Puberťák Spider-Man
 
Text: Pavel „Ninjer“ Švanda
Podle textu Stana Leeho z jeho knihy Origins of Marvel Comics
 
Předchozí kapitola: Začátky a Fantastická čtyřka
 
a
 
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]