ProfilyLittle Nemo, cestjící mezi sny

 

 
 Čtenáři The New York Heraldu, kteří 15. října 1905 otevřeli jeho nedělní přílohu, ztuhli ohromením. Celou stranu novinového formátu zabíral nový comic strip LITTLE NEMO IN SLUMBERLAND (Malý Nemo v Zemi snů) a uváděl je do úžasu svým nekonvenčním výtvarným řešením, barevností a nakonec i obsahem. 

 

   Aniž by to mohli jen tušit, vznikl tehdy jeden z mezníků světového comicsu, k němuž se neustále hlásí staří i noví tvůrci tohoto média a který je dodnes neustále vydáván v reprezentativních monografiích. Loňského roku tedy uplynulo 100 let od jeho zjevení, a tak i Komiksové milníky nemohly zůstat stranou a dělat mrtvého brouka.
 
    Všechny jednostránkové příběhy Malého Nema mají stejnou pointu. To, co je pro každého z nás ukončením dne, to je pro Nema začátek jeho virtuálního cestování do vlastního nevědomí. Úvodní obrázek ho zastihuje v posteli anebo už přímo ve snové akci, pak následuje vlastní příběh a poslední políčko stránky ukazuje Malého Nema, jak se budí buď v posteli anebo pádem z ní. Nemusím ani podotýkat, že obdivovatele si Nemo získal ne prvním a posledním políčkem s postelovou scénou, ale právě tím snovým dějem. Každou noc se tenhle malý rozježený klučík nechal katapultovat do Země snů, kde vládne král Morpheus. Tady se potuloval v těch nejbizarnějších imaginárních světech, kde zvířata mluví, obyčejné předměty ožívají, perspektiva i prostor se lámou do jiných dimenzí a neplatí tu známé zákony. Gejzíry grafických nápadů, kterými autor rozbil pravidelné členění stránky, byly jen prvním nabouráním zažitých klišé. Každé pokračování přinášelo i jiné výtvarné zpracování snových příhod. Dají se zde objevit prvky avantgardy, surrealistické pojetí krajiny, pop art, fantasy, psychedelické vidiny jakoby vystřižené ze 60. let, opojná a až závratně členěná architektura a urbanistika, pohádkové motivy; to vše umocněné nezvyklou barevností a začarované secesní linkou Winsora McCaye. Dopravní prostředky, jenž Nemo používá při svém cestování, jsou značně nezvyklé – nejen lokomotiva, válečná loď, zebra, slon, ale i oživlá postel, pávy tažený kočár, obrovský kondor a krocan anebo vozidlo mající místo kol běžící kozy, jež mají jeho šasi zavěšené na hřbetech pomocí postrojů. Kreslířovy urbanistické dekorativnosti někdy přecházejí až do takových prostorových imaginací, že silně připomínají Escherovy výtvarné dimenzionálně-optické hříčky. 
 
    Byť Malý Nemo prožívá v Zemi snů silná, někdy až děsivá dobrodružství, je to vždy jen sen, kde je sice všechno možné, ale právě v tom nejkritičtějším okamžiku, kdy by se jeho zážitky mohly proměnit v hrůzné trauma, nastává vysvobození. Je to ono probuzení doma v posteli, a tak celý horor končí maximálně pádem na zem. Nad Nemovými sny by patrně zajásal i Sigmund Freud. 
 
    Náš pyžamový cestovatel neputuje ovšem osamocen. Doprovázejí jej stejně pitoreskní postavičky, jako je on sám. Opičí skřítek Flip s nevyhnutelným doutníkem v ústech, lidožrout Imp, breptající dr. Pill, Candy Kid a jiní.
 
    Kdo učinil ze snů divoké a fantasmagorické jeviště, pohlcující všední realitu? Kdo neváhal a použil tehdy moderní a módní secesní styl, aby podtrhnul a zvýraznil virtuální dobrodružství jednoho malého neposedného človíčka? Co to bylo za autora, jehož hrdina bývá dáván do stejného pytle s takovými literárními předěly, jako je Carrollova Alenka nebo Baumův Čaroděj ze země Oz? Onen nenapravitelný fantasta se jmenoval WINSOR McCAY.
 
text: M.Krejčí, červen 2006      
více komiksů >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]