ProfilyTomáš Holý: dětská hvězda, která nestačila zestárnout

 
Dětské hvězdy mají většinou zajímavé osudy. Třeba Drew Barrymore, holčička obdivující svítící prst „ítýho“ se stala jednou z nejmladších alkoholiček a Maculay „Kevin sám doma“ Culkin zase zasloužilým feťákem, který se v pubertě profetoval do značně jeté podoby. Být dětskou hvězdou je fajn.
 
Svou dětskou hvězdu mělo i tehdejší normalizační Československo. Dostatečně živelný, stejně jako roztomilý Tomáš holý s odstávajícíma ušima trhal velrybě stoličku, dostával tatínka do polepšovny, nebo trávil nějaký čas jak Pod jezevčí skálou, tak i na pytlácké stezce. A tehdejší národ ho miloval. To beze sporu. Bohužel, ani jeho příběh neměl šťastný konec. 
 
 
Tomáš Holý, narozený 17.3.1968 měl talent, štěstí a strejdu rekvizitáře na Barrandově. To třetí bylo v dobách, kdy známost byla lepší než peníze a talent (no ono to vlastně platí pořád), nejlepší. Díky tomu se malý Tomáš ocitl v epizodní roličce úspěšné české komedie Marečku, podejte mi pero. Samozřejmě, tehdy si ho diváci vnímající, že Hliník se odstěhoval do Humpolce, či že Hujer přinesl něco ze své zahrádky, ani nevšimli. Ovšem pro Tomáše to byl začátek zářné kariéry. 
 
 
Poté se Tomáš ještě mihl v úspěšné dětské komedii Ať žijí duchové a nakonec přišel průlom. Průlom v podobě televizního filmu Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku. Pravda, režisérka si ho na konkursu (kde s Tomášem bylo celkem 140 dětí) málem nevšimla, ale když jí pozdravil zvláštním gestem, zaujal, dostal roli a stal se hvězdou. Ano, tak prosté to někdy může být. 
 
„Tomáš byl bezesporu osobnost, naprosto spontánní kluk, který měl svoje radosti, bolesti, ale především čistou duši a silně vyvinutý smysl pro spravedlnost. V období, kdy já jsem s ním točila mu sláva rozhodně hlavu nezamotala. Dělal si z toho legraci. Dál jsem u toho nebyla, ale jak jsem ho znala, řekla bych, že ho to spíš otravovalo.“ (Marie Poledňáková)
 
 
I přes popularitu a kult, který Tomáše Holého obklopuje, si je třeba uvědomit, že nikdy nehrál v žádném opravdu velkém trháku. Základem jeho popularity jsou dva televizní filmy (Velryba a Jak dostat tatínka do polepšovny) a tři navazující filmy z prostředí šumavských lesů (Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a za Trnkovým keřem). Zbytek jsou hlavně epizodní role, z nichž se mnohá zcela vymyká konceptu, který Tomáše udělal. Věděli jste třeba, že hrál v televizní verzy Anny proletářky z roku 1980?
 
 
Nikdo nemládneme a nemládl ani Tomáš. Z roztomilého klučiny se stal puberťák. Tomášovo posledním počinem byl německý třináctidílný seriál Unterwegs nach Atlantis (Letíme nad Atlantidou) a po jeho natáčení přišlo celkem logické rozhodnutí, že Tomáš s filmem končí. Ostatně ten živelný mladý klučina s odstávajícíma ušima, byl již stejně dávno pryč.
 
"S herectvím jsem skončil, nechci, aby to bylo moje celoživotní povolání. Je to stereotypní a namáhavé. Když jsem točil, bavilo mě to a chtěl jsem hrát, ale na druhé straně jsem neměl prázdniny, ostatní kluci šli do kina, já se dřel na zkoušky, žil jsem pořád mezi dospělými. Nechci hrát a nemrzí mě to. Co kdybych jednou byl neúspěšný herec, to musí být k zbláznění." (Tomáš Holý)
 
 
Tomáš začal studovat práva a užívat si život obyčejného smrtelníka. Užíval si ho i s Hankou Zaňákovou, ze které se stala Lucie Bílá. A užil si i necelé čtyři měsíce čerstvě nabyté demokratické svobody, která přišla po Sametové revoluci. Potom přišla tragédie a konec. Definitivní.  
 
Tomáš jezdíval na chatu do severočeských Kytlic a když už tam byl, rád zašel do hospody Na Křižovatce v sousedním Polevsku. Zašel tam i osudného večera 8.3.1990. Dali si pár panáků na víc a neměli na zaplacení a tak se Tomáš rozhodl, že spolu s kámošem zajede na chatu pro prachy. Což se mu krutě vymstilo. Cestou zpět totiž nezvládl řízení a narazil do stromu.
 
 
 „Ten kamarád nebyl připoutaný, prolétl předním sklem. Nic se mu nestalo a v šoku přiběhl, že se vybourali. Běžel jsem tam a nebyl to hezký pohled,“ vzpomíná jeden ze svědků, který jako jeden z prvních dorazil k havárii. „Měl zaříznutý bezpečnostní pás v hrudníku a zlomenou nohu.“ 
 
Sanitka, dorazila včas. Tomáše v kritickém stavu čekala cesta do nemocnice v Novém Boru, která však bohužel nebyla dostatečně vybavená. Během dalšího převozu do nemocnice v České Lípě Tomáš Holý v sanitce zemřel.
 
„Kamarádi mu říkali Božský, protože opravdu božskej byl; z okna spouštěl dolů provazem kýbl na piva, hráli jsme pořád karty,“ vzpomínala na svého tehdejšího kluka Lucie Bílá, která se o jeho smrti dozvěděla z doslechu.
 
Zprávy o jeho smrti si totiž všiml málokdo. Psal se totiž začátek devadesátých let a celá země žila následky Sametové revoluce.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]