ProfilyJaroslav Dietl (22.5. 1929 – 29.6.1985)

alt

 

22. května 1929 se narodil v chorvatském Záhřebu Jaroslav Dietl, jeden z nejznámějších českých televizních a filmových scénáristů.

 

Dietl se narodil v Chorvatsku, ale vbrzku se s rodiči přestěhoval do Československa, do Brna, kde v letech 1940 – 1944 vystudoval reálné gymnázium. Z této školy odešel na školu textilní, kde v roce 1949 maturoval. Poté se jeho vzdělání zaměřilo na humanitní směr, vystudoval Filosofickou fakultu v Brně. Po absolutoriu se stal vychovatelem učňů, ale tato peripetie netrvala dlouho a Dietl se přestěhoval do Prahy, kde začal pracovat na Ministerstvu sociální péče. Nicméně se rozhodl tuto kariéru považovat za konečnou a v letech 1950 – 1955 se věnoval studiu dramaturgie na Filmové fakultě Akademie múzických umění v Praze. Toto jeho zaměření mu umožnilo stát se dramaturgem Československé televize, kam nastoupil v počátcích existence tohoto média. Od roku 1962 pracoval jako dramaturg v Československém státním filmu. Nakonec se stal spisovatelem z povolání. Mimo jiné publikoval i v tisku, hlavně v Mladé frontě a Dikobrazu.

 

Jaroslav Dietl vryl svým dílem nesmazatelnou stopu do televizní tvorby. Jeho seriály se staly velice populární. První z nich byly Příběhy rodiny Bláhovy (1959 – 1960), Tři chlapi v chalupě (1961 - 1963), epizody ze života tří mužů žijících v chalupě na venkově, z nichž se do dnešního dne zachovalo minimum, protože nebyly průběžně zaznamenávány a archivovány. Populární byl i seriál Eliška a její rod (1966), Nejmladší z rodu Hamrů (1975), seriál z dob kolektivizace české vesnice do tehdejších současných dob, Dispečer, Píseň pro Rudolfa III., Byli jednou dva písaři(1975), Okres na severu (1981), Muž na Radnici (1976), Plechová kavalerie, Žena za pultem (1977). Byl rovněž autorem projektu Bakalářů vědy manželské (od roku 1976) a soutěže PEXESO. Z filmové tvorby připomínáme například film Cesta hlubokým lesem (1964), Nejlepší ženská mého života (1968), Tři chlapi na cestách (1973), Causa Králík (1980) a Křtiny (1981).

 

Mnohé Dietlovy seriály byly ovlivněny významně dobou vzniku a tak tendenčně (a nepochybně na objednávku) zachycovaly určité procesy komunistické éry v „žádoucím“ duchu (Nejmladší z rodu Hamrů, Okres na severu, Muž na radnici). Nicméně i přesto přinášely lidem nadprůměrně kvalitní zábavu v tehdejší šedi zábavně-dramatické tvorby.  

 

V roce 1984 se Jaroslav Dietl stal zasloužilým umělcem.

 

Text: Jiří Kábrt


 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]