ProfilyRalph Waldo Emerson ( 25.5.1803 – 27.4.1882 )

alt

 

Ralph Waldo Emerson se narodil 25, května 1803 a jde o významného myslitele a spisovatele té doby ve Spojených státech amerických.

 

Emerson se narodil v Bostonu v rodině unitářského kazatele, což pochopitelně významně ovlivnilo jeho duchovní vývoj. Jeho otec se jmenoval William a matka byla Ruth Haskinsová. William Emerson záhy (1811) zemřel a o Ralpha se začala starat jeho teta Mary Moody Emerson. Péče této ženy byla příkladná – rozpoznala jeho intelektuální schopnosti a již ve 14 letech jej nechala zapsat na Harvardskou univerzitu. Emerson byl osvobozen od školních poplatků, protože se stal „zpravodajem“ prvního ročníku této významné univerzity. Když chlapec v roce 1821 ukončil svá studia, stal se učitelem a prošel i jinými dalšími zaměstnáními. Nicméně se rozhodl prohloubit své vzdělání a zároveň studoval na bohoslovecké fakultě stejné univerzity (Harvard Divinity School). Studia dokončil v roce 1826 a nastoupil na místo kazatele unitářské církve v Bostonu. Ve stejném roce se Emerson oženil, ale toto manželství netrvalo dlouho, jeho žena Ellen totiž ve věku pouhých 20 let (v roce 1831) zemřela. O rok později se – nyní finančně nezávislý Emerson, který získal poměrně slušný majetek dědictvím po své ženě – vzdal místa kazatele. K tomuto rozhodnutí jej přiměl jeho rozchod s unitářskou církví.

 

Ralph Waldo Emerson podnikl velkou cestu po Evropě (1833) a na ní mimo zkušeností získal i důležité přátelské kontakty s velkými duchy tehdejší doby – W. Wordsworthem, S.T. Coledrigem, J. St. Millem a Thomasem Carlylem, který zůstal jeho přítelem až do smrti. Po návratu se Emerson usadil v Concordu, oženil se s Lydií Jackson a měl s ní čtyři děti.

 

Od té doby Emerson působil na americkou intelektuální společnost svými literárními pracemi (psal básně, eseje, různá pojednání o společnosti a duchovních záležitostech) a přednáškovou činností jak na Harvardské univerzitě, tak i v jiných institucích. V letech 1840 – 1844 vydával spolu s dalšími osobnostmi časopis The dial. V těchto letech se seznámil z literatury s indickou filosofií, která velmi ovlivnila jeho názory. Mimo toho, že pokračoval v literární činnosti, podnikal přednášková turné po USA, která mu přinášela nemalé finanční prostředky. Myšlenkově stál na pozici idealismu, „romantického individualismu“, měl blízko k panteistickým názorům. Dílo R.W. Emersona ovlivnilo ideologické zázemí některých amerických náboženských směrů (Christian Science, Mormonská církev, Adventisté).

 

Ralph Waldo Emerson zemřel roku 1882 poté, co se zdravotně podlomený muž nachladil na procházce.

 

Text: Jiří Kábrt

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]