ProfilyKarel Kramář (27.12. 1860- 26.5. 1937)

alt

 

Budoucí první předseda Československé vlády se narodil na sklonku roku 1860 ve Vysokém nad Jizerou. Obchodnické příjmení se hodilo k rodinnému zázemí, otec bohatým stavitelem.

 

Od mládí se houževnatě pohyboval ve sféře práva, které vystudoval na  Univerzitě Karlově a politiky, což bylo pro český lid té doby takřka výbušné téma.

 

Sám Karel se považoval za Rakousko-Uherského federalistu a později za velkého obhájce slovanské jednoty. V roce 1889 zakládal s Tomášem Masarykem Českou stranu lidově-realistickou, aniž by tušil, že tento rok se v rakouském Braunou narodil člověk, který jednou napomůže k ničení české státnosti. Kramář se každopádně v roce 1890 stal členem mladočechů a od roku 1891 dokonce jejich představitelem v říšské radě. Před první světovou válkou již Kramář dává dohromady ideu Slovanské federace, zjevně počítající s větší úlohou Rusů v Evropě dle konzervativnějších představ Čechů v 19. století.

 

Ač byl v průběhu první světové války dokonce odsouzen k trestu smrti za vlastizrádnou činnost (vedení českého odboje) byl tento trest vbrzku zmírněn na dvacetiletý žalář a Kramář jej opustil už v roce 1917 díky amnestii nově nastoupivšího císaře a „jmenovce“ Karla I. V roce 1918 byla jeho Mladočeská strana včleněna do nové frakce - Česká státoprávní demokracie, po vyhlášení nového státu Československá.

 

Národní shromáždění prohlásilo 14.11.1918 Kramáře předsedou první vlády. Z této pozice na poválečné Pařížské konferenci prosazoval útok na Leninův bolševický režim, ale jak je zjevné, neuspěl. Dle jeho názoru nešlo bez svobodného Ruska mluvit o mírové Evropě, v čemž s ním nesouhlasil hlavně Eduard Beneš. S ním a Masarykem byl Kramář nejednou ve při. Traduje se, že prvního československého prezidenta oslovoval „pastýři“ a on jej zase přezdívkou „dítě“. Zřejmě pro jeho nesmlouvavé názory se ho 8.1. 1919 pokusil zavraždit mladý komunista Alois Šťastný. S funkcí ministerského předsedy se rozloučil 8.6. 1919.

 

Kramář během svého funkčního období prosazoval především pročeský, nacionalistický postoj.  27.10. 1934, krátce po vzniku nacistického Německa se stal předsedou krajně pravicového Národního sjednocení a v této pozici vydržel až do smrti v roce 1937. Stejně jako u Masaryka se jeho smrt stala předzvěstí konce první republiky.

 

Jeho jméno dosud nese rezidence předsedy vlády – Kramářova vila.  

 

Text: Jiří Kábrt
 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]