ProfilyStanislav Kostka Neuman ( 5.6. 1875 – 28.6. 1947 )

alt

 
Stanislav Kostka Neuman byl známý český novinář, spisovatel (básník), výtvarný kritik a překladatel.
 
Neuman se narodil v Praze, na Žižkově, jako syn pražského advokáta a poslance říšského sněmu. Jakkoliv šlo o všestranně nadaného chlapce, na gymnázium neuspěl a proto přestoupil na obchodní akademii, ze které ale byl vyloučen. Byl to známý bouřlivák sympatizující se sociální demokracií a v roce 1894 dostal jednoletý trest v procesu s omladinou. Po návratu z vězení vydal svoji prvotinu – sbírku básní Nemesis, bonorum custos (1895). V roce 1899 se oženil s Kamilou Krémovou, narodil se jim syn Stanislav, známý český herec. V roce 1904 odchází do Vídně (to již s novou družkou, Boženou Hodačovou. Zde zažívá boje o volební právo a prochází rovněž krizí anarchismu. V letech 1905 – 1915 bydlel v různých městech na Moravě. Seznámil se s bratry Čapkovými a podílel se s nimi na Almanachu pro rok 1914, kde opouští symbolismus a individualismus, propaguje ve svým dílech tzv. civilismus.
 
Světovou válku prožil S.K. Neuman na albánské frontě jako řidič sanitního vozu. Po jejím skončení pracoval jako redaktor deníku Hlas národa. Nicméně v letech 1918 – 1920 se stal poslance Revolučního národního shromáždění Republiky Československé za Československou stranu socialistickou. Patřil k levému křídlu strany – k tzv. anarchokomunistům. Jeho levicové postoje vyústily v tom, že ve dvacátých letech se stal spoluzakladatelem KSČ. Tento jeho politický směr se projevil i v jeho literárním díle, stal se spoluzakladatelem Proletářské poezie. Stal se redaktorem časopisů Červen, Kmen a Proletkult. Mimo jiné tvořil a agitační práce a populárně naučná díla.
Po sjezdu KSČ v roce 1929 (po podpisu Manifestu sedmi) byl vyloučen z KSČ. Ve třicátých letech byl vážně nemocný, za války pak žil v Poděbradech, aby nebyl na očích gestapa.
 
Po válce vydal ještě dvě sbírky – Bezedný rok a Zamořená léta.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]