ProfilyAlexandr Sergejevič Puškin (6.6. 1799 – 10.2. 1837)

alt

 

Alexandr Sergejevič Puškin byl velký ruský a světový básník, ale i prozaik a dramatik.

 

Puškin se narodil 6. června 1799 v Moskvě a byl to příslušník staré ruské šlechtické rodiny. Vystudoval šlechtické gymnázium v Carském Selu (gymnázium pro šlechtice). Zastával radikální názory, stal se jedním z děkabristů. Ovšem pokud čekáte, že se okamžitě zrodil literární génius, jste na valém omylu. Právě naopak. Puškinovy první výtvory byly většinou nevalné úrovně a místo originality spíše napodobovaly zahraniční tvorbu. Hlavně se zhlédl v literární činnosti Byronově. Ale přesto se i v nich začíná objevovat Puškinův tón a pomalu se formuje jeho styl. Puškin potřeboval školu života. A ta měla přijít.

 

Některé z jeho básní (např. Óda na volnost) totiž vyvolaly odpor vlády a ta se rozhodla Puškinovi demonstrovat svou moc. Puškin byl tedy poslán za trest nejprve (1821) do služby na jih a posléze (1824) na delší dobu do vyhnanství na rodinný statek Michajlovo ve pskovské gubernii. Trest se však stává pro Puškina potřebnou školou života a rovněž velkou inspirací.  Proniká do lidové poezie, sbírá ji a obohacuje tak tím svůj jazyk.  Navíc mu zdejší jižní oblast (hl. Krym a Kavkaz) mu tak poskytuje látku pro jeho další díla. Trest končí až roku 1926 s příchodem nového cara Mikuláše. Ten dává Puškinovi milost a dovoluje mu pobyt v Moskvě a po čase i v Petrohradě. Ovšem rodící se klasik světové literatury není ani tak úplně svobodný. Je pod dozorem tajné policie a cenzorem mu je sám car.

 

V Moskvě se Puškin živě účastní místního literární dění. Zakládá časopis Moskovskij Věstnik. Alexandr Sergejevič v roce 1831 odchází do Petrohradu a žení se s Natálií Nikolajevnou Gončarevovou, což se mu v konečném důsledku stane osudným. Ve stejném roce se Puškin stává úředníkem ministerstva zahraničí, což vytvoří další osudový krok k naplnění jeho tragického osudu. Ostatně jako osudový se dá považovat i fakt, že se Puškyn začal velmi vymezovat vlivu francouzské kultury, která v jeho čase byla značně prorostlá ruskou společností. Puškin jako  velký vlastenec a milovník svého rodného Ruska nemohl přenést přes srdce, že ruská mládež ovládala lépe francouzský jazyk, než ruský.

 

Kontakty s osobami ze zahraničí mu ale nepřináší štěstí, naopak znamenají osudový zlom, dokonce jeho života. Georges d´Anthés, francouzský občan a dokonce pozdější diplomat se zamiloval do jeho manželky a romantický básník tento milostný trojůhelník řešil příznačně pro svoji dobu a postavení, v němž se tento muž nacházel. Vyzval soka na souboj na pistole a bohužel v tomto duelu podlehl. Francouz střílel rychleji. Ačkoliv měl rychlou pomoc v osobě carského lékaře, rána kulí do břicha znamenala konec života génia světové literatury o dva dny později.

 

Ačkoliv Puškin nežil dlouho, jeho dílo je úctyhodné a doposud vydávané i čtené. Zahrnuje poémy (například Kavkazský zajatec – 1821, Cikáni – 1824, Měděný jezdec – 1833), prózy (například Kapitánská dcerka – 1836, Piková dáma – 1834), dramata (například Boris Godunov – 1825, Ruslka – 1829-1832), pohádky ve verších (například Pohádka o popovi a jeho dělníku Baldovi - 1830). Mezi jeho nejznámější díla patří román ve verších Evžen Oněgin (1823 – 1833).

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]