ProfilyChe Guevara (14.6.1928 – 9.10. 1967)

alt

 

Muž, který dnes propůjčil svůj obličej nesčetným suvenýrům se narodil 14.6. 1928 v Chile, ačkoliv jeho životní sláva byla nakonec spjata s Kubou.

 

Ernesto Guevara byl od mládí mužem rozporů. Klasickou základní školu neabsolvoval kvůli chatrnému zdraví, konkrétně astmatickým potížím, ale jakmile nastoupil na střední školu, stal se z něj vášnivý sportovec s neobvyklým zájem o tělocvik a sport, který neměl tak velký zájem o teoretické studium. Přitom byl však velice inteligentní a předchozí léta, kdy ho matka – učitelka vzdělávala doma, z něj udělala lidově řečeno knihomola. V roce 1944 se rodina přestěhovala do argentinského Buenos Aires.

 

Vášnivý hráč ragby se po maturitě vrhnul na studium medicíny, na což mohlo mít vliv jeho vzrůstající sociální cítění a četba klasiků socialistické literatury. Tyto pocity byly ještě posíleny mladíkovými cestami na motocyklu po Jižní Americe, na nichž byl svědkem všudypřítomných chorob a chudoby. Úmysl pracovat v kolonii pro malomocné ve Venezuele jej oklikou osudu zavedl v roce 1953 do Guatemaly, kde se oženil s ekonomkou Hildou Gadeou a stal se stoupencem levicového prezidenta Joc´bo Árbenze Gurmána, dokud ho nesvrhnul vojenský puč podporovaný z USA.

 

Guevara se po svém útěku do Mexika seznámil s Castrovým odporem proti fulgenciu Batistovi na Kubě. Právě zde se většinou nemluvnému Ernestovi zřejmě začalo říkat „Che“ podle jeho často užívaného výrazu – ten je v jistých oblastech Latinské Ameriky ekvivalentem našeho „čau“ nebo anglického „hi“.

 

Che Guevara se stal cenným Castrovým spolupracovníkem, dokonce přezdívaným „Castrův mozek“, známý pro svoji nemilosrdnost vůči nepřátelům i proti dezertérům.

 

Po převratu na Kubě již hodně pozměněný bývalý student medicíny zasedal v Castrově komunistické vládě jako ministr průmyslu (po krátké epizodě ve funkci prezidenta národní banky). Není bez zajímavosti, že mu radil i Čechoslovák – zakladatel prognostického ústavu – Valtr Komárek.

 

Jinak si však neúnavný Guevara, tvrdý zastánce brutality kubánského režimu, příliš nerozuměl se zbytkem Sovětského bloku, jenž podle něj nebyl dostatečně angažovaný v šíření socialismu. Ve výkonu svých funkcí je popisován co neústupný, neschopný kompromisů, neflexibilní, ale taktéž neúplatný. V roce 1966 opustil Che Guevara kvůli rozporům s Castrem a tehdejšími představiteli Sovětského svazu Kubu, aby pokračoval v šíření revoluce v dalších státech (valný úspěch ale neměl); nejprve v Zairu a potom v Bolívii. Právě tam byl zajat při vojenské operaci a bolivijskými vojáky popraven.

 

 

 

více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]