ProfilyJulius Robert Oppenheimer (22.4.1904 - 18.2.1967)

 

 
Také vám to jméno přijde tak trochu povědomé? Ano, Julius Robert Oppenheimer proslul jako otec atomové bomby. Díky atomovce, která srovnala se zemí Hirošimu a Nagasaki se tento americký teoretický fyzik z židovské rodiny  stal světoznámým. V dobrém i ve zlém slova smyslu.
 
Narodil se 22. Dubna 1904, studoval v etické kulturní společenské škole, po ukončení studií vyrazil na zkušenou do Evropy a když se vrátil, po nějakém čase Oppenheimer začíná ještě během práce v Berkeley dělat na separaci U-235, stejně jako na určení kritické masy uranu. A tak vlastně začal Manhatan projekt. Americká armáda byla v roce 1942 pověřena zkoumat možnosti využití atomové energie pro vojenské účely a v roce 1943 byla v Los Alamos vybudovaná přísně tajná laboratoř.
 
Jedno je jisté, nebýt atomové bomby, konkrétně atomového výzkumu (Proojekt Manhattan) na Los Alamos, svět by jménu tohoto profesora fyziky na University of California nepřikládal vůbec žádný význam. Ano, po ukončení svých studií na Harvardu vypracoval společně s Maxem Bornem  část kvantové teorie, známé jako Born-Oppenheimerova metoda, ale s příchodem druhé světové války a prací na vývoji superzbraně, která by jí mohla vyhrát, se jeho život radikálně změnil.
 
Stejně tak si Oppenheimer uvědomil, že podoben Frankensteinovi atomového věku, stvořil  své „monstrum“. Jeho pocity naprosto přesně definuje vzpomínka na testovací odpálení atomové bomby  na poušti v Novém Mexiku (červen 1945): "Pár lidí se smálo, pár lidí plakalo - a většina jich mlčela. Připomněl jsem si úryvek z indického eposu Bhagavadgítá - A teď se stávám smrtí, ničitelem pro druhé..."
 
Jenže věci co se stanou se již nedají odestát. Po krátké eufórii nad objevem ultimátní zbraně přišla drsná demonstrace její ničivé síly v podobě Hirošimi a Nagasaki, po níž svět kráčel ke strašáku jaderného holocaustu. Oppenheimer se v té době stal předsedou Komise pro atomovou energii, kde se snažil nejen zavést kontrolu nad vývojem a užitím jaderných zbraní ale hlavně zamezit začínajícím závodům ve zbrojení mezi USA a Sovětským svazem. Sysifovský úkol. Atomový vlak byl již totiž rozjetý a nedal se zastavit.
 
Je jasné, že právě tím proti sobě popudil nejednoho vysokého politického činitele, což vyvrcholilo ve chvíli, kdy se Sovětský svaz pochlubil svojí atomovou bombou a Amerika volala po vývoji další superzbraně – vodíkové bomby. A zde Oppenheimer vyslovil jasné a zřetelné ne, za což si dokonce vysloužil nálepku zrádce a podezření ze špionáže ve prospěch SSSR. 
 
A do toho všeho přichází McCarthyho hon na komunistické čarodějnice. Oppenheimer se okamžitě dostává na černou listinu pro své domnělé sympatie s komunisty. To ho definitivně zlomí.
 
Tím skončila jeho kariéra. Postupně byl odvolán ze všech funkcí a ztratil svůj veškerý politický vliv. Rehabilitace se dočkal až po deseti letech z rukou JFK. Ovšem jadernou fyzikou se i přes svou klatbu nepřestal zabývat. Pokračoval dále v práci profesora a  proslavil se jako autor nejedné významné práce z oboru jaderné fyziky. Vedle fyziky zajímal i o literaturu a filozofii. 
 
Julius Robert Oppenheimer zemřel 18. 2. 1967 ve věku 63 let v americkém Princetonu.
 
„Byli jsme vyzváni, abychom se vyjádřili, zda se má bomby použít.Důvod, myslím spočíval v tom, že skupina vynikajících a odpovědných vědců žádala, aby se ji nepoužilo. Jistě bylo by vůbec lépe, kdyby se to nestalo. Neměli jsme ani ponětí o vojenské situaci Japonců. Nevěděli jsme, zda je můžeme přinutit ke kapitulaci jinými prostředky, nebo zda je invaze nevyhnutelná. Ale podvědomě jsme byli přesvědčeni, že je nevyhnutelná, protože tak se nám to vždycky líčilo.“ (Julius Oppenheimer)
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]