ProfilyFrantiška Plamínková (5.2.1875 – 30.6.1942)

 

 
Dcera pražského obuvníka Františka, byla bezpochyby výjimečná a nadmíru aktivní žena. Žena s velkým Ž, což díky svému nespornému feminismu dávala patřičně najevo. Aktivistka, politička a nakonec oběť fašismu. Je až s podivem, že se o ní moc neví. No, vlastně není. Komunisti moc feminismu nepřáli. Navíc Františka byla kámoškou Milady Horákové. Naivní pipka Maruška Kudeříková, kterou fašisti rovněž popravili, byla pro komunisty přijatelnější. A navíc měla stranický původ.
 
To se totiž o Františce Plamínkové říci nedá. Budoucí přední feministka narozená 5.2.1875 vystudovala obecnou a měšťanskou školu a Státní učitelský ústav v Praze, načež se začala podle předpokladů věnovat učitelství. Jenže ouha, učitelská ženská profese té doby vyžadovala celibát. Snad proto, aby žáci při pohledu na svou učitelku neměly chlípné představy, co že to asi s ní ten její starý provádí. Není divu, že se to Františce nelíbilo a tak začala bojovat za zrušení celibátu, stejně jako i za rovnoprávnější postavení učitelek. Feministický základ byl položen. 
 
Františka byla výbornou řečnicí, pohotovou, vtipnou a vždy výborně argumentačně připravenou. A byla rovněž ambiciózní vlastenkou a postupem času i nejpřednější feministkou. Jako taková se stala zakladatelkou Ženského klubu českého (založen 1903), Výboru pro volební právo žen a jiných sociálních a humanitárních spolků. Byla rovněž učitelkou a posléze i přítelkyní další slavné ženy českých dějin, Milady Horákové. Ostatně ve finále je pojil podobný osud. Ale nepředbíhejme.
 
Její angažování se v ženské otázce mělo logické vyústění v její aktivitu v politickém životě. Jako členka Československé strany socialistické, do které vstoupila v roce 1918 se díky své „vyřídilce“ („Chcete to vyjednat, tak tam pošlete Plamínkovou.“) stává respektovanou funkcionářkou strany a v roce 1925 i senátorkou Národního shromáždění ČR. Zároveň však nezapomíná ani na své feministické aktivity. 
 
V senátu hájila rovnoprávnost žen a mužů a podnítila jednání o úpravě rodinného práva v občanském zákoníku. Jako novinářka publikovala články o problematice ženských práv a rovnoprávnosti. A jako  tvrdá, zásadová, neústupná, nenávidějící konjukturálnost se stala některým lidem nepohodlnou. Jako kámoška rodiny Masarykových, však měla dobré krytí. Jenže pak přišel Mnichov a okupace.
 
Na rozdíl od mnohých Františka odmítla emigrovat a pokračovala v činnosti Ženské národní rady. Veřejně dávala najevo svůj nesouhlas s okupačním režimem, psala články, a tak není divu, že na sebe upozornila gestapo. Dne 1. září 1939 byla poprvé zatčena. Po šesti týdnech byla sice propuštěna, ale pernamentnímu dohledu gestapa se již nevyhnula. A popravdě se o to ani nesnažila. Jako zanícená feministka protestovala u prezidenta Háchy, že ve vedení jediné povolené protektorátní strany není ani jedna jediná žena a dokonce i poslala dopis Adolfu Hitlerovi, v němž ho mimo jiné  ho obvinila ze lži a nespravedlnosti. Jelikož se již nemohla plně věnovat svým aktivitám v ženském hnutí, vedením Ženské národní rady pověřila svou přítelkyni Miladu Horákovou. 
 
Poslední kapitolu v životě první české feministky nakonec učinila heydrichiáda. V období vrcholícího masového nacistického teroru, byla dva týdny po atentátu na Heydricha byla zatčena, převezena do Pankrácké věznice a následně deportována do Terezína, kde strávila posledních 14 dní svého života. 30.června 1942 jí pak, podobně jako další významné osobnosti českého veřejného života. čekala na Kobyliské střelnici, popravčí četa. Popel Františky Plamínkové byl nasypán do společného hrobu. 
 
Její přítelkyni Miladu Horákovou potkal o několik let později podobný osud, kdy se stala nepohodlná pro změnu komunistickému zřízení. Horáková  na Plamínkovou vzpomněla v jednom z posledních dopisů z vězení – žádala, aby lidé, místo ní, přinesli 30. června Plamínkové na její hrob kytku. Po tragickém konci Milady Horákové, jež po válce usilovala o obnovu liberálního ženského hnutí, však jméno Františky Plamínkové zapadlo v zapomnění. 
 
"Příběh Františky Plamínkové byl dlouhá léta zapomenut. Sám jsem se o jejím osudu dozvěděl před lety od jednoho z pamětníků." (Jiří Paroubek) 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]