ProfilyJohn Fitzgerald Kennedy (29.5.1917 – 22.11.1963)

 
John Fitzgerald Kennedy, patatřicátý prezident USA byl mužem ze kterého si Američani udělali legendu a  ikonu. A to nejen kvůli mediálně známému atentátu s doposud nevyjasněným reálným pozadím, ale i díky faktu, že na své cestě během svého funkčního období „zapopl“ JFK o nejeden milník světových dějin.
 
Ovše, vše nebylo tak báječné a křišťálově čisté, jak nadšení milovníci Kennedyho propagují, ale dobré skutky převládaly. JFK se tak stal nejen nejmladším prezidentem USA, ale i poměrně dobře hodnoceným politikem. To že s bráchou šoustal božskou Marilyn Monroe, sem zatím tahat nebudeme. 
 
Malý John se narodil do stále rostoucí rodiny velvyslance velkého Josepha Kennedyho, který byl charismatický, silný, autoritativní a rovněž sexuálně velmi zdatný. Díky tomu měl budoucí prezident jednoho staršího bratra a sedm mladších sourozenců, které taťka vychovával k mimořádné ctižádosti. Byl si dobře vědom, že se ctižádostí nejdál dojdeš. A měl pravdu. 
 
Už jako student napsal JFK dizertační práci Proč Anglie spala, pojednávající o Mnichovské dohodě z roku 1938, která se stala bestsellerem. Ano, pravda, tatínek trochu „zatlačil“, ale kdo by se v tom hrabal. Výsledek je rozhodující. Dalším výsledkem mimořádné ctižádosti bylo, že se John i přes slabý zdravotní stav dostal k armádě a do války, kde díky torpédování japonské lodi zažil osud trosečníka na ostrově uprostřed druhé světové války.  Další nezpochybnitelný zářez, který šlo později v politické kariéře zúročit. 
 
Pak Američani vyhráli (tedy společně se spojenci válku) a nastal čas politikaření. JFK se jako stoupající hvězda stal kongresmanem již v roce 1947, poté jeho dráha pokračovala do senátu (1953) a o tři roky později se pevně rozhodl, že se stane prezidentem. Byl pohledný i ctižádostivý, nechybělo mu charisma, ani osobní kouzlo, tak proč ne. Svého cíle dosáhl  20. ledna 1961, kdy se oficiálně stal prezidentem Spojených států, který se hlásil ke katolické církvi a byl posledním demokratický kandidát ze severních států. A vzápětí měl poznat, že křeslo v Bílém domě není jen o radovánkách a širokých amerických úsměvech. Tem mu mimochodem šel velice dobře. Bráchu Bobbyho udělal vzápětí ministrem spravedlnosti.
 
Šedesátá léta byla totiž poznamenána hlavně studenou válkou. A pak taky válkou ve Vietnamu. A bojem o dobývání kosmu a rovněž bojem za občanská práva, kdy se stále více a více mluvilo o rasistickém problému černošské menšiny. A ještě něco. JFK byl po tatínkovi sexuální labužník a tak si rád zasouložil mimo domácí hnízdo. A netřeba připomínat, že jako roztomilý a hodně oblíbený prezident k tomu měl nejednu možnost. Chudák paní Kennedyová. Měla mocné parohy. Ovšem přísně tajné parohy, jejichž tajemství chránila sama FBI.
 
Ne všechno se povedlo. Invaze v zátoce sviní, kdy chtěli USA svrhnou Castrův režim na Kubě, skončila debaklem a ani jednání se sovětským prezidentem Chrusčovem se nevyvýjela k uspokojivému výsledku. Kennedy tak by nucen, byť nerad, neboť nebyl velkým příznivce zbrojení, dávat do závodu ve zbrojení se Sovětským svazem více a více peněz. A válka ve Vietnamu? To byl průšvih sám o sobě. V Berlíně mezitím Východní blok začal stavět velkou zeď a na Kubě si Rusové chtěli otevřít střelnici jaderných raket. Tuto kubánskou krizi, kdy se svět ocitl na prahu třetí světové války Kennedy nakonec skvěle vyřešil veřejným prohlášením a varováním Sovětů, které usvědčil ze lži, že na Kubě žádné rakety nejsou. Krize byla zažehnána.
 
Odstartoval program Apollo, který dostal prvního člověka na Měsíc a upíchl si nemanželské dítě.Avšak události nekompromisně spěly k datu  22. listopadu 1963, kdy JFK projížděl texaským Dallasem a ozvala se střelba. JFK byl zavražděn. Vyšetřovací komise označila za atentátníka Lee Harvey Oswalda, terý byl vzápětí rovněž zavražděn. Ovšem mnohé nejasnosti a rozpory nakonec vedly k nejedné onspirační teorii. Pravda se stala státním tajemství a dodnes se nedá s určitostí odpovědět na otázku: „Kdo zavraždil Kennedyho?“
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]