ProfilyJan Karafiát (4.1.1846 – 31.1.1929)

 

 
Jan Karafiát, známý především a hlavně jako autor knihy pro děti Broučci, se narodil na Českomoravské vysočině ve velké rodině. Jeho otec se oženil s vdovou se čtyřmi dětmi a spolu pak měli dalších šest. Dohromady jich bylo tedy deset dětí. Jistě není náhodou, že broučků v jeho knize, bylo rovněž deset.

 

Po církevní škole Jan Karafiát studoval nižší německé piaristické gymnázium v Litomyšli a potom se vydal na vyšší studia do vestfálského Guterslohe, kde v roce 1866 maturoval na evangelickém gymnáziu. Ve studiu dále pokračoval na evangelické fakultě v Berlíně, Bonnu a ve Vídni. Stal se tak z něj vždelaný mladý muž.
 
Po ukončení studia pracoval jako domácí učitel v Kolíně nad Rýnem a v Edinburgu. Ve Skotsku jej nejvíce ovlivnilo seznámení s bohatou šlechtičnou - slečnou Joan Denistoun Buchanan of Auchentorley, která se na dlouhou dobu stala jeho podporou po stránce duchovní i materiální. Stejně tak se stala jeho velkým vzorem pro postavu Janinky z „Broučků“. A byla to rovněž ona, kdo také později vydání „Broučků“  finančně podpořil.
 
Po návratu ze Skotska učil Karafiát náboženství, pedagogiku, didaktiku a češtinu na evangelickém učitelském semináři v Čáslavi a v r. 1874 se stal jeho duchovním správcem. Pro určité neshody z Čáslavi po dvou letech působení odešel. V Čáslavi také napsal hlavní část  „Broučků. V této knížce vyjádřil celou svoji víru a filozofii, kterou chtěl předat nejen dětem, ale i dalším generacím. Jeho próza, která pak přetrvala desetiletí květným a malebným způsobem parafrázovala to, jak by měl vypadat život lidí pamětlivých božích přikázání.
 
Roku 1875 se Karafiát stal farářem v Hrubé Lhotě na Valašsku, kde sloužil dvacet let. Zde pracoval především na církevních spisech. Zabýval se katechismem - vytvořil vlastní katechismus. Jako většina kněží té doby byl vzdělán i hudebně. Vydal v r. 1876 „Reformovaný zpěvník“, obsahující 150 žalmů a 52 vybraných písní. Ve stejném roce i konečně dopsal své Bročky, kteří z něj nakonec udělali známou osobnost, byť tomuto zpočátku nic nenasvědčovalo.
 
Broučci, jeho životní dílo totiž vyšlo anonymně, bez udání autora totiž o dva roky později vyšo v nákladu 2000 kusů a díky malému nákladu, stejně jako nulové reklamě, neměla žádný úspěch. Nikdo o ní totiž nevěděl. Ta tak ležela nepovšimnuta v regálech knihkupectví bezmála deset let. A ležela by tam ještě déle, kdyby si jí nepovšiml redaktor časopisu Čas, Jan Herben. Chtěl vědět něco o autorovi, ale od knihkupce se dozvěděl, že ji napsal nějaký evangelický farář odněkud z Valašska. Když později o knížce napsal další redaktor časopisu Čas, Gustav Jaroš, recenzi do novin, teprve potom začal být o Broučky zájem. Posléze přišlo k druhému vydání, pak dalšímu a dalšímu. Teprve od desátého vydání vychází Broučci se jménem autora. Autorská práva na knížku odkázal Jan Karafiát českobratrské církvi. Kniha měla postupem následujících let také několik ilustrátorů zvučných jmen. Ilustroval ji jak Jiří Trnka, či Ondřej Sekora, nebo Vojtěch Preissig.
 
Po odchodu z Valašska mu byla nabízena možnost uplatnit své zkušenosti pastorační i pedagogické v zahraničí a kromě toho měl nabídky na působení i v Americe, Amsterodamu, nebo ve Vídni.
 
V roce 1895 se Jan Karafiát odstěhoval do Prahy, na žádný sbor však nenastoupil a zůstal reformovaným farářem mimo službu.
 
Jan Karafiát zemřel 31.1.1929 v Praze, a je pochován na vinohradském hřbitově.
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]