Profily



Matějská pouť 2012: svátek jarních radovánek a kýče

 

 
Svatý Matěj byl apoštol, který po Ježíšově boku nahradil Jidáše. Ano, toho, který za nějaké drobné „prodal“ Ježíše, čímž sice prokázal obchodní talent, ale zároveň si vysloužil nekonečné opovržení.
 
A tak Matěj s Ježíšem chodil od křtu Janova, za což se mu dějiny odvděčily mučednickou smrtí,v níž hrála hlavní roli sekera a posléze svátkem  na jehož oslavu se pořádaly poutní slavnosti. A tradice byla na světě. 
Ta se v Praze od roku 1595 opakovala každého 24 února (v bývalý den jeho církevního svátku)v okolí jemu zasvěcené farnosti v Dejvicích u Hanspaulky. Tolik historie. V komerční svátek spojený s pražským Výstavištěm vykrystalizovala až v průběhu dalších let, kdy se k církevním oslavám pro potěchu velkých i malých poutníků přidaly stánky s občerstvením, posléze i houpačky a kolotoče a jak šel čas a pokrok dále, i další a další zábavní atrakce. 
 
 
Ovšem už dávno před rokem 1963, kdy se tato populární „pouť“ poprvé konala na Výstavišti, (tehdy Zábavní park kultury a oddechu Julia Fučíka) byla matějská událost vnímána jako akce čistě zábavního charakteru, která dokázala vždy spolehlivě přilákat nemalý počet návštěvníků. A na tom se až do dnešních dní nic nezměnilo.
 
 
Letošní Matějská pouť začala s výrazným zpožděním. Proč? Protože bylo hnusně a zima, která Česko navštívila později než obvykle by moc platících zákazníků nepřitáhla. A co si budeme říkat. Matějská pouť je o byznysu. Velkém byznysu. Čekání se tak vyplatilo. V první den zahájení tohoto „svátku“ pro všechny rodiny s malými dětmi, které rádi drandí na poníkovi, cpou se cukrovou vatou, nebo se točí na kolotoči, stejně jako pro adrenalinové šílence, kteří si užívají na mnohdy vypečených atrakcích, bylo nádherně. Prostě den jako stvořený pro bujaré radovánky v areálu po zaplacení vstupného 25 kaček.
 
 
Ovšem i přes nádherné počasí, dopolední otevíračka moc lidí nepřitáhla. Ono se taky není čemu divit. Ve srovnání s loňským rokem, i přes reklamní kecy o „nových atrakcích“ je Matějská pouť čím dál tím víc stejná, jako v předchozích letech. Až na opravdu velmi malé obměny, samozřejmě. Mezi ty určitě nepatří nabízený sortiment a celková atmosféra. Z repráků stále řve směska profláknutých hitů, světští lákají návštěvníky a plyšáci se jen třesou až bude mít někdo zatracené štěstí, že je někdo vyhraje. Růže z papíru jsou vyrovnány v řadě na střelnici a měkké diabolky se občas zakousnou do špejle, která jim tvoří stonek. Od adrenalinových atrakcí je občas slyšet jekot. Ne, není to kvůli ceně. Každý chápe, že čím víc člověk touží po adrenalinu, tím víc peněz za něj vyplázne. A poníci do blba chodí s malými caparty kolem do kola v bludném kruhu.
 
 
I navzdory pořekadlu, že změna je život, zde to stále žije i beze změn. Mnohé atrakce dokonce i stojí na stejných místech několik let. Stejně jako je, již několik let, ve stáncích stejně kýčovitý sortiment. Od triček s potisky, přes mnohdy svým provedením smutné hračky, až po paruky nejrůznějších barev. Fotografovat je , je zakázáno, jak praví cedule na jednom stánku. Jen mnohé tradiční cukrovinky občas již nejsou to co bývaly. Konečně změna! Současná móda „ošiď co se dá“ doputovala i sem. Naďa Urbánková zpívající v minulém století „Mám ráda žužu, taková jsem já“ by asi svůj oblíbený pamlsek nepoznala. V nejednou případě se podobá podivné gumové hmotě bez výrazné chuti.
 
 
Pokud by vám náhodou v kapse přebývalo nějaké to zbytečné Euro (ne koruny nebrat) můžete si i zasoutěžit o hodnotné ceny jako třeba IPhone, či jiné mobily, navigace, Wii a jiné konzole, nebo jen klasický český litr. Systém je jednoduchý a najdete ho na nejednom velkém nádraží. Vrazíte do škvíry Euro a drapákem se snažíte penetrovat díru se šipkou ukazující na cenu. Pokud tomu nerozumíte, přečtěte si návod. Před tím se ale naučte anglicky, nebo německy, aby jste mu rozuměli. A pokud náhodou zbytečné éčko nemáte, taky nevěšte hlavu. Automat vám české prachy za Eura vyveksluje. 
 
 
Z velkých balónků se ksichtí Šmoulové přicházející opět do módy, společně s postavičkami minulých dekád a autodrom, který na správné pouti nesmí chybět, zve na dvojitou jízdu. Je zvláštní, že trvá stejně tak dlouho, jako ta normální, ale kdo by si s tím lámal hlavu. Cukrové vaty je kolem dostatek, prodávají jí i v igelitových pytlících a kýblech. A z ruského kola je na výstaviště taky pěkný výhled. Rusky hovořící paní za kasou sice moc nepobírá větu „Dobrý den, chtěl bych dva lístky,“ ale nakonec se s ní dá domluvit. Stačí ukázat dva prsty. Není se čeho bát. Malý strašidelný zámek, který se za všechny ty roky stal nostalgickým inventářem, je spíš k smíchu. Ale nezoufejte, je tu ještě jeden, velký, který jako jedna z mála změn vystřídal loňský a předloňský Psycho Haus. Tento se jmenuje Spuck, za osm pětek se v něm projedete ve vozítku a slabší povahy se dvakrát leknou. Ne, smrt z vyděšení z této atrakce nekouká. To se spíš vyděsíte nad možností nechat sklouznout své dítě z velké skluzavky za padesát korun. Nejlépe plaťte přesně. V kase není moc drobných na rozměnění. Zatím. Až dorazí víc lidí, bude to lepší, jak lámanou češtinou se silným německým přízvukem, vysvětluje další pokladní.
 
 
Stará klasická horská dráha, která kdysi bývala hlavním magnetem parku „Juldy Fuldy“ už jen závistivě pokukuje po obřím kyvadlu Booster, či Kamikadze, nebo po katapultu, který adrenalinové šílence vymrští vzhůru k jasné obloze. Jistě, ani oni už dnes nejsou žádný hit spojený s novinkou, ale jako minulé roky nezklamou ani letos. Chcete se namočit? Je zde vodní dráha. Chcete si zahrát na Robina Hooda? Můžete střílet lukem do balónků. Chcete se najíst? Méme tady Langoše, hambáče, smažák v houusce, parase v rohlíku, nebo Gyros. Ten najdete na každém rohu. Došly vám cíga? Máte smůlu. Trafika tady není.  Zato vedle perníkových srdcí přibyla sladká novinka. Štramberské uši. Jeden kus za čtyři pětky. 3D obrázek Spider-Mana je výrazně dražší. Opodál stojí bača nabízející sejra. Jiný stánek obsahuje nápis Český česnek, což může znamenat jen jedno. Buď ze zámku směšné hrůzy utekl upír, nebo sem prodavač zabloudil z farmářského trhu, který se dnes konal na nábřeží.
 
 
Poledne je dávno pryč a před branou se začínají u kasy tvořit fronty. Inu, je po svátečním obědě, venku je hezky a tak je čas na zábavu. Dnes začala Matějská pouť. A Matějská pouť je klasika. Poslední dobou, neměnná klasika, ale to vem čert. Poutníci s chutí na cukrovou vatu se dají do pohybu tak jako tak. A kočka slízne smetanu.    
 
Fotogalérie
 
img_1631
img_1636
img_1646
img_1647
img_1655
img_1657
img_1663
img_1674
img_1676
img_1711
img_1717
img_1722
img_1750
img_1751
img_1824
img_1882
img_1884
img_1887
img_1888
img_1889
img_1894
img_1896
img_1899
img_1900
 
více ze společnosti >>
FB



Spolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.





Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]