ProfilyTutově oranžový první máj na Matějské pouti

 

 
A máme tady zase Máj. První. Svátek práce, ve kterém kdysi ulice brázdily alegorické vozy a tisíce lidí ve všech městech nadšeně mávali mávátky a hrdě nesli transparenty s pokrokovými hesly.
 
To je však dávno hudba minulosti. Dnešní První máj nebyl jen „nízkokalorický“ on byl vskutku chudý. Více než chudý. Pajdal o žebrácké holi, což ostatně v dnešní době není nic neobvyklého. Loni jsme se s Totalmagem podívali za komunisty, anarchisty a dělníky, letos si dáme oranžádu a podíváme se, jak jej oslavili sociální demokrati, pyšnící se tím, že jsou nejstarší levicovou stranou Česka.
 
 
Socdemácké oslavy se tradičně konaly na pražském Výstavišti, kde vystřídaly ty komunistické. A věru se o početný tábor lidu nekonalo. Halasné projevy kritizující pravicovou politiku se tak donesly uším pár stovkám (dvěma?) přítomných. Pravice se na oslavy (když nepočítáme ODS na Petříně) vykašlala úplně. Asi by ráda aby lidi slavili svátek práce prací a plnily státní kasu, aby bylo z čeho brát. "Vyzkoušejte novou svačinku z Brumíkovi zahrádky!" (To není placená reklama, to je jen hovadina, která mě zrovna napadla)
 
 
K dispozici byly balónky pro děti. Oranžové. A taky dotazník o poplatcích, zdaňování a sociálních jistotách. Za připraveným pódiem stříkala Křižíkova fontána a vedro jako loni nehrozilo. Bylo pod mrakem. Tramvaje již nejsou vyzdobeny vlaječkami a balónky plněné héliem s postupem času splaskávají. Nic netrvá věčně. Dokáže tohle váš kečup?
 
 
Řečníci s potřebou oslovit slavnostně naladěné přítomné, moc hvězdného lesku nepobrali. Nejznámějším z nich byl ex ministr Březina, který se stal slavným hlavně díky tomu, že zahýbal své družce spisovatelce Nesvatbové. Sobotka nedorazil. Asi proto, že je středa a ne sobota. Komunisti byli větší kofři. Podpořil je Milouš Jakeš, který, jak se zdá, už není sám, jako kůl v plotě.
 
 
Neúspěšný kandidát na prezidenta Dienstbier (což se dá z němčiny volně přeložit jako „služební pivo“) se na tribunu moc nehrnul. Asi proto, že si nevzal sako, ale mikinu. Zájmu masmédií ovšem neunikl. Stejně jako důchodci, kteří chtěli rovněž oranžový balónek. Balónky jsou totiž zásadní. Kdysi o nich zpívala písničku šťabajzna Markéta Muchová. 
 
 
A tak se mluvilo a taky tleskalo. Do toho občas zazněla kolotočářská pecka. Všude kolem totiž, jao raněné zvíře, dodělávala, kvůli špatnému počasí, prodloužená Matějská pouť. Příhodné spojení. Komediant jako komediant. Politický, nebo kolotočářský. Jedno je ale pravda. Na Matějské pouti měli hezčí balónky. Ovšem za prachy. Máte rádi kokosový suk?
 
 
I na kulturní vložku došlo. Postarala se o ní kapela Květovanka. Jejich produkce je sice podobná repertoáru televizní stanice Šlágr TV, ale koho to sere. Pecky jako Andulka Šafářová nestárnou. Anna proletářka se možná rovněž vrátí do módy. Máte rádi písničku „Já mám koně vraný koně, to jsou koně mí?“ Může exekutor zabavit koně.? Ano, může. I toho vychrtlého, který pozbyl sociálních jistot. 
 
 
A dorazil i dr. Cáb Bruntál. Dával okoštovat slivovičku. Měl komický klobouk. Já už mám dost. Tento první máj se nepovedl. S anarchisty nedaleko Kotvy prý byla větší sranda. A u komančů jste si zase mohli koupit placku s Leninem a Marxem. Žijeme v divné době. Já chci mávátko. 
 
 
 
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]