ProfilyInsonsoderation: Operace Bezohlednost (Ian Fleming)

 
Ian Fleming seděl za psacím stolem ve spoře zařízené kanceláři, která mu byla přidělena v Doveru. 
 
Hrot tužky, kterou držel v ruce, nervózně, stále ve větším rytmu bubnoval o desku stolu. Moc dobře věděl, že dnešní noc se kluci z 30. Komanda Královské námořní pěchoty, speciální skupina, kterou vybral, bude zase zbytečně koupat. Už potřetí. Fleming se zasnil. Mít tak jednoho jediného muže, agenta, který by se dostal všude, který by zabíjel bez mrknutí oka a hlavně který by s šaramantním, někdy krutým úsměvem a nadhledem vyřešil všechny problémy. Třeba ten, který mu před pár měsíci přistál na stole. 
 
Problém zvaný Enigma. Enigma jako hádanka. Bohužel, alespoň z hlediska Spojenců, nerozluštitelná hádanka. Hádanka, která už stála mnoho a mnoho lidských životů a materiálních škod. Zapeklitý kódovací systém, jímž disponovaly ponorkové vlčí smečky v komunikaci mezi sebou i admiralitou. Nesrozumitelný jazyk, který musí být za každou cenu rozluštěn. Příkaz britské admirality zněl jasně. Zajistit šifrovací klíče Enigmy. Za každou cenu. Jenže... jak to udělat. Vyřešením této hádanky si lámal hlavu několik dní a nocí.
 
Představa agenta, kterého by se podařilo infiltrovat na německé plavidlo, byla první teorií, na které začal pracovat. Komandér James, kterého si vytipoval v jednom ze skotských výcvikových kempů, se zdál vhodným kandidátem pro tuto, téměř nemožnou, misi. Vysoký uhrančivý muž s malou jizvou ve tváři, ledově klidnýma očima a šaramantním úsměvem, jemuž nechyběl náznak krutosti, měl všechny předpoklady. Rozený hazardér, který trávil chvíle volna za hracím stolem, výtečný střelec a skvělý hráč. V rané verzi svého plánu Fleming počítal, že by jej nastražil jako trosečníka do předpokládané trasy německého plavidla. Jenže... pak si uvědomil, že úspěšnost tohoto plánu se rovná téměř jisté nule. Dalo se předpokládat, že pokud by jej německá posádka našla a vylovila, docela jistě by jej popravila, nebo uvěznila. Ne, trosečník musí být Němec... fingovaný Němec. 
 
Tak se začala rodit druhá alternativa. James mluvil plynně německy. Pocházel totiž ze smíšeného manželství skotského otce a švýcarské matky. Ti podle Jamesova osobního spisu tragicky zahynuli na horské túře kdesi ve Švýcarsku. Německý trosečník měl jistě větší šance, než trosečník nepřítel. Ten by pak mohl vyřadit posádku... ale jak bude sám... Fleminga napadla šílená možnost, že by se jeho agent mohl pokusit vyřadit posádku pomocí kyanidového plynu, který by napustil do vzduchové ventilace... nebo mohl by se pokusit otrávit jejich zásoby pitné vody... ne, nesmysl. Moc komplikované. Jeden muž je málo. Určitě se mu nepodaří i přes jeho nesporné kvality ukořistit šifrovací klíče a doručit je admiralitě. Tady je slabé místo. Agentů k infiltraci musí být víc. Posádka. Ano, celá posádka. Posádka letadla. 
 
Fleming si vzpomněl na nedávný incident, kdy se stihačům od RAF podařilo donutit k přistání německý bombardér Heinkel. Fleming se pousmál nad vzteklou reakcí jednoho z pilotů s komickým jménem Hugo von Drache, který při výslechu, u něhož byl Fleming přítomen, prorokoval Angličanům zkázu prostřednictvím nové německé zázračné zbraně, která bude prý schopná smést Londýn z povrchu zemského. Posádka sestřeleného bombardéru Heinkelu, která nouzově havarovala, ano, to by mohlo být to správné lákadlo. Zbývalo najít jen poslední. Místo a čas. Zbytek by mohla být rutina. Komando, okamžitě po svém „zachránění“, zaútočí a zpacifikuje nepřátelskou posádku. Rychle, čistě a bezohledně. Ruka s tužkou napsala pod úřední razítko s nápisem For Your Eyes Only (Přísně důvěrné) slovo Insonsideration – Operace Bezohlednost. Cílem operace přece je za každou cenu dosáhnout svého cíle. Na nikoho se nesmí brát ohledy. Poté se komando zmocní šifrovacích klíčů, vyšle signál a vyčká příletu spojeneckého letadla. Plán byl hotov.
 
Zbylé dny tvořila práce na detailech a přesném nácviku chystané akce. Jako místo, kde se měla smělá krádež odehrát, byl nakonec na základě tipu od informátora nasazeného v německých řadách vybrán kanál La Manche. Tým falešných německých trosečníků se kromě komandéra Jamese doplnil o japonského míšence Tanaku, přezdívaného přáteli Tygr, poručíka Leitera, který byl kromě faktu, že se jednalo o zkušeného zpravodajce, zajímavý i tím, že během jedné z akcí na moři přežil útok žraloka, z něhož si odnesl poraněnou ruku, a poručíka Scaramangu, bývalého cirkusového umělce a vynikajícího střelce, jenž se pyšnil tím, že mu příroda nadělala třetí prsní bradavku. Plán byl načasován na počátek měsíce, aby se získaly čerstvé knihy kódů.
 
Blížilo se ráno. Vysílačka na Flemingově stole zapraskala. Strohý mužský hlas nahlásil další nezdar. Již třetí. Německé plavidlo, na nějž čekala lákavá návnada, se neobjevilo. Zdroj, který udával anglické rozvědce zprávy o plánovaných trasách nepřátelských plavidel byl do velké míry nespolehlivý. Je možné, že se v tomto případě jednalo o práci dvojitého agenta. Fleming se smutně pousmál. Již před časem na tento fakt, kdy je onen muž, bývalý pošťák z Gdyně, jistý Ernst Stavro Blofeld, anonymně kontaktoval s nabídkou ke spolupráci, poukazoval. Nezdar operace Bezohlednost jej v tomto podezření jenom utvrdil. 
 
Z nekonečné mořské modře vystupovalo slunce. Ian Fleming ulehl na kavalec. Rozčilením nemohl usnout. Aby se odreagoval, sáhl po knize ležící na jeho nočním stolku. Nápis na čelní straně zněl: Ptactvo Západní Indie od Jamese Bonda.
 
více ze společnosti >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]