ProfilyPeklo u Dien Bien Phu

 

 
13. března: Pierre se posadil na kavalci a znechuceně nasál těžký asijský vzduch. Ještě před minutou byl se svou ženou a malou dcerkou, procházeli se podél Sieny a užívali nedělního odpoledne. Jenže to byl jen sen a teď už je zpátky v realitě, v realitě, proti které je i ta nejhorší noční můra krásnou pohádkou.
 
Už od podzimu hnije společně se svým praporem v téhle malé díře, která by se dnes měla stát mnohem významnější, než si vůbec kdy zasloužila. Znepokojeně naslouchal až podezřele velkému tichu, které bylo předzvěstí něčeho zlého. Sloužit cizinecké legii byl vždy jeho sen, ale nikdy nečekal, že bude takový problém se z ní dostat, a navíc že ho rozkazy zavanou až na toto pusté místo. Oblékl se a vyšel před stan. Prakticky celý prapor už byl na nohou a připravoval se na postup proti pozicím Vietnamců, když vtom nebe zbělalo. Snad všechna děla, co jich ve Vietnamu bylo, vystřelila naráz a během patnácti minut zlikvidovala prakticky celý prapor. Pierre byl mezi prvními, šrapnel mu čistě rozpůlil mozkovnu. Netrpěl, jen upadl do toho nejdelšího snu. Snad se mu zdálo o ženě a jejich malé dcerušce.
 
14. března: V uších mu hučelo a krev se vařila. Byl poprvé v akci, poprvé se dostal mezi nepřátele. A bylo jich tam s ním podobných mnoho, skoro celá jednotka složená ze začátečníků. Běželi, až jim slzeli oči, sprintovali, aby se co nejrychleji dostali přes holou pláň před nimi do houštin na okraji lesa. Nejdelších dvě stě metrů v jejich životě.  Vtom jako by se první řada, která už to měla k lesu jen pár metrů, zlomila a všichni do jednoho se skáceli jako podťatí. Vzduch naplnil pach krve a výkalů. Křik nebyl slyšet žádný. Kulomet byl přesný a nemilosrdný. Nešetřil nikoho. I on ucítil loupnutí pod lopatkou a druhý žhavý polibek o něco níž, přímo na kříži. Taky se zlomil. Taky padl. Taky nekřičel.
 
20. března: V polní nemocnici je nezvykle rušno. Zdravotník, který má na starosti příjem pacientů, nezvládá než třídit je na ty, co mají šanci přežít, a ten zbytek, který tak jako tak zemře. Náhle se zastavuje. Ve vojákovi chroptícím krev poznává svého mladšího bratra. Dlouze se na něj zadívá a zkušenou rukou zkontroluje stav dvou ran v levé plíci. Pak pokračuje dál, k těm, co opravdu mají šanci přežít. Pláče.
 
28. března: Burácení jediného letounu zanikalo v kakofonii zvuků, kterou vytvářela celá letka. Byly jich desítky a všechny směřovaly k jedinému cíli. Pahorky v okolí Dien Bien Phu, prý přeplněné žlutými komunisty. Smrtonosný náklad ve formě napalmu zatím spokojeně čekal na svou velkou chvíli. Jean byl rozmrzelý a nervózně kontroloval výškoměr. Od chvíle, co vyletěli, nepromluvil. A měl k tomu dobrý důvod. Mapa se souřadnicemi, kterou dostali před začátkem akce, byla nepřesná a zmatená a on, stejně jako kolegové v dalších strojích, netušil, kde má zkázonosný náklad vypustit. A to znamenalo letět co nejníž nad lesy a hledat komunisty pouhým zrakem. Což s sebou neslo riziko, které si Jean raději ani nepřipouštěl. Připravoval se na druhé klesání, když vtom se letoun vedle jeho stroje proměnil v ohnivou kouli. Jean cosi zamumlal a zmáčkl ten nejdůležitější knoflík, co v letadle byl. Džungle pod ním se změnila v peklo. Ale třetí oblet už nedokončil. Následoval osud svého kolegy, když se v jediném kraťoulinkém okamžiku vypařil i s půlkou svého stroje.
 
3. dubna: Už třetím dnem vytrvale prší. Komunistická armáda zahájila mohutnou ofenzivu a úspěšně postupovala směrem na Dien Bien Phu. George se krčil v předsunutém zákopu posledního z pěti pahorků, které ještě před třemi dny ovládala francouzská armáda. Měl hlad, protože rozvodněné lesní potůčky, teď spíše říčky, zabraňovaly zajišťování plynulého zásobování. Třetí den pouze na sucharech se podepíše nejen na fyzičce, ale i na psychice vojáka. Pozornost otupí, nastoupí rezignovanost a odevzdání. Výstřel zaregistrujete až ve chvíli, kdy se vám kulka zavrtává hluboko do střev. Bitvu pěti pahorků George v bolestech přežil, ale do nemocnice se už nedostal. Bylo období dešťů.
 
30. dubna: Zatímco americký Kongres dává hlasovat o ukončení francouzské podpory, která je s přihlédnutím k budoucím vztahům s komunistickou Čínou nežádoucí, na hranicích Vietnamu a Laosu sleduje kapitán Sassi své umírající kamarády. Jím vymyšlená operace Kondor měla rázným způsobem omezit zásobovací dodávky pro Vietnamskou lidovou armádu. Příprava byla dokonalá, načasování precizní, ale schvalující rozkaz shora na sebe nechal dva dny čekat. Vše mohlo být jinak. Sassi vkládá do pušky několik posledních nábojů a vydává se směrem ke svým mužům, aby jim ještě naposledy stál po boku v hodině nejtěžší. Operace Kondor selhala. Francie bez podpory Američanů a Evropy postupně přišla o dobyté území Dien Bien Phu. Zůstal jen vztek, bezmoc a smutek. Nová mírová dohoda už s francouzskou přítomností ve Vietnamu nepočítala.  
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]