ProfilyOperace Gomorrah! Hamburk: peklo na zemi

 

 
Hamburk, velké přístavní město a severný průmyslový pilíř, současně, byl právě dnes v noci, roku 1943 odsouzen ke zkáze. Včetně svých obyvatel.
 
Druhá světová válka již vstoupila do druhé fáze v níž již osud tak Hitlerovi příznivě nakloněn nebyl. Spíš naopak. Megaloman toužící ovládnout svět měl poznat, že si ukrojil příliš velké sousto. Časy, kdy území třetí říše bylo nedotknutelné, již byly pryč. A spojenecká operace Gomorrah toho byla jasnou demnonstrací, stejně jako brutální a drsnou lekcí nejen Hitlerovi, ale i tisícům civilistů, kteří sice nadšeně provolávali „Sieg Hail!“, ale pořád to byli civilisté. Tehdejší velitel britsko-amerických letek, maršál letectva Arthur Harris se v tomto ohledu vyjádřil jasně: "Němci si zaseli vítr a nyní sklízí bouři."
 
A tato bouře byla opravdu masivní. Ohnivá. Podle oficiálních odhadů v ní zahynulo 50 tisíc lidí. A říká se, že v reálu by toto číslo bylo o mnoho větší. Zkáza Hamburku začala v noci z 24 na 25 červenec se na hamburském nebi objevilo 791 těžkých bombardérů RAF, kteří bez váhání začali bombardovat centrální a severozápadní část. Jistě, nejednalo se pouze o strategické cíle, byl v tom i velký kus odvety a skryté zášti dobře uschované z nedávné války o Británii. Toto byl totiž pouze jenom začátek. Bombardéry svrhly celkem 2284 tun pum a tento první nálet životem zaplatilo asi 1500 lidí. Působivá předehra. Peklo přišlo až přespříští noc.
 
 
Stalo se to v noci v níž se střídal 26 s 27 červencem. K temnému nebi opět vzlétky těžké stroje RAF. S dalším smrtonosným nákladem v podobě tříštivých a zápalných bomb. Léto roku 1943 bylo suché, hodně suché. Proto není divu, že při druhé vlně bombardování v níž 729 bombardérů svrhlo svůj náklad na Hamburk Němci zažili skutečné peklo na zemi, před kterým se nedalo utéci. Díky velké koncentraci pum vznikla na území několika čtverečních kilometrů ohnivá bouře, kterou nebylo možné nijak uhasit a která ustala až po třech hodinách, když už plameny spolykaly vše hořlavé. Celkem asi šestnáct tisíc budov lehlo popelem a počet obětí je odhadován na 40 tisíc, z nichž velkou část měla na svědomí otrava oxidem uhelnatým. A to samozřejmě nebyl stále konec. Následující noci se bombardéry vrátili. Obyvatelé Hamburku, ti kteří přežili, byli zdecimovaní. Jen letmý pohled k nebi byl  plný strachu.
 
Další sedmistovka bombardérů, další bomby. Tentokrát se ohnivá bouře naštěstí nevytvořila a nevytvořila se ani během čtvrtého, posledního náletu na Hamburk, který byl jen spíše nepovedenou tečkou, v níž v noci z 2 na 3, srpna díky špatnému počasí většina bombardérů ani nenašla pořádně své cíle. Nicméně maximálního efektu se Operaci Gomorrah přeci jenom podařilo dosáhnout. Německá severní metropole byl více než s polovina zničena (na čtvrt milionu domů lehlo popelem), obyvatelstvo otřeseno a citelná lekce udělena. 
 
 
Anglické a americké bombardéry stačily během čtyř dnů svrhnout na 9 000 tun zápalných a granátních bomb. Útok na Hamburk byl první úspěšný nálet s ničivými následky. Stal se příkladem toho, jak tragický dopad na civilní obyvatelstvo může mít kombinace silného letectva, disciplíny a organizovanosti. Po náletech na Drážďany sice ustoupil do pozadí zájmu, ale svůj význam, stejně jako notnou dávku kontroverznosti má stált. Vzhledem k tisícům nevinných lidí, kteří padli za oběť válečné mašinérii, zůstává hamburské memento ožehavým tématem diskuzí válečných historiků i politiků dodnes.
 
"Nikdy si nesmíme dovolit omlouvat se za to, co jsme provedli Německu!" (Winston Churchill)
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]