ProfilyNagasaki – zkáza, za kterou mohlo počasí!

 

 
Poslední varování, které zaznělo během Postupimské konference, bylo stručné a jasné: „"Buď bezpodmínečná kapitulace, nebo okamžité a naprosté zničení." 
 
Tokio se k němu nijak nevyjádřilo, byť druhá světová válka dávno došla svému konci. Intenzivní bombardování japonských měst nepomohlo. Prezident Harry Truman se tak rozhodl sáhnout ke krajnímu řešení. Bez váhání. Americká potupa spojená s napadením Pearl Harboru byla stále ještě v živé paměti. Nad městem Hirošima tak vyrostl atomový hřib a spolu s ním i přízrak jaderné války. A to byl jen začátek. Amerika se rozhodla srazit Japonsko na kolena. Prostředky k tomu měla.
 
 
O tři dny později tak vzlétl k obloze z letiště na ostrově Timian další bombardér.  Boeing B-29 Superfortress Bockscar, pilotovaný majorem Sweeneym měl na palubě další jaderný náklad. Tentokrát plutoniovou bombu (ta svržená na Hirošimu byla na báti uranu) nazvanou Fat Man. Na počest Winstona Churchilla. A současně dvakrát účinnější, než byla ta předchozí. Primární cíl náletu – město Kókura v němž se nacházely vojenské sklady. Jenže v tu chvíli zasáhl osud. Osud, který okamžitě vymazal z povrchu zemského na 40.000 lidí. Převážně civilistů, obyvatel města Nagasaki. Dalších necelých 30.000 zemřelo na popáleniny a nemoc z ozáření způsobenou radiací v následujících měsících. Ve stínu atomového hřibu není lehké přežít.
 
 
Jak se říká, cesty osudu jsou nevyzpytatelné. V případě města Nagasaki rozhodlo o jeho zkáze počasí. Špatné počasí spojené s velkou oblačností, díky které nebylo možné primární cíl zaměřit. Bylo tedy rozhodnuto, že nálet bude proveden na sekundární cíl, kterým bylo město Nagasaki, které bylo jedním z největších mořských přístavů v jižním Japonsku a mělo velký válečný význam díky jeho široké průmyslové činnosti.  Minutu po jedenácté hodině letoun pumu odhodil. Bomba obsahující 6,4 kg plutonia 239, byla shozena do městské průmyslové části a vybuchla ve výšce 600 metrů nad městem. A rozpoutalo se peklo. Podobné tomu v Hirošimě. Exploze okamžitě vyvolala teplotu odhadovanou na 3900 °C a vítr o odhadované síle 1005 km/h. Její síla se vyrovnala 13 kilotunám TNT.
 
 
Ovšem Nagasaki mělo štěstí v neštěstí, pokud se to dá tak nazvat. Byť byla puma na něj svržená silnější než ta z Hirošimy, napáchala podstatně menší škody. A té díky poloze města, v kopcovitém terénu a nepravidelné zástavbě, díky které se požáry nerozhořely naplno. Přesto se však jednalo o brutální zkázu, která nakonec přiměla japonského císaře Hiro Hita ke kapitulaci. Ta byla vyhášena o šest dní později, 15. srpna 1945. Právě včas. USA měla již připravenou další atomovou bombu pro použití ve třetím srpnovém týdnu. K jejímu použití tak již nedošlo. Jméno Nagasaki tak vstoupilo společně s Hirošimou do historie lidstva. Napsané černým písmem.
 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]