ProfilyTopolčany 45 (židovský poválečný pogrom)

 

 
Skončila válka a lidé se vraceli domů. Nejen do českých zemí, ale i na Slovensko se vraceli zubožení lidé. Je pravda, že se přes Slovensko přehnala fronta a zejména Slovenské národní povstání obyvatelstvu Slovenska přineslo velké útrapy. Přesto zůstal v lidech zakořeněný „podivný“ odpor. Jedním takovým incidentem, kterým se nelze chlubit, je pogrom v Topolčanech, na kterém měli svůj podíl, bohužel, i slovenští vojáci.
O co se vlastně jednalo a proč tento konflikt vznikl…
 
Do svého domova se po útrapách koncentračního tábora jako jeden z mála vrátil lékař - Žid. Vracel se do svého rodného města, do Topolčan. Možná jeho smůlou bylo i to, že jako jeden z mála Židů přežil válku. Z domu mu moc nezbylo. Přes město se přehnala fronta a hlavně po odsunu do sběrného tábora… místní rozebrali majetek a ještě k tomu se v domě usídlil místní gardista.
 
Smutně obhlédl zbytek toho, co mu zbylo. Ale po prožitém věřil, že se opět zvedne. Že opět bude mít rodinu a že dokáže žít tam, kde se narodil. Rozhodl si otevřít opět ordinaci, protože po prožitém utrpení věděl, že nejlépe pomůže lidem, když se vrátí ke své lékařské praxi. Utrpení již viděl dost. Chtěl pomáhat.
 
Velmi rychle se po městě rozkřiklo, že se vrátil jejich doktor, který před válkou byl znám svojí výtečnou péčí o pacienty. Jistě důvod k radosti.
 
Jednou k večeru na jeho dveře zabušila žena. Byla zoufalá a v náručí držela dítě. Již při zběžném pohledu viděl, že dítě je velmi podvyživené a že je pravděpodobně nelze zachránit. Zpočátku se snažil dítě vyšetřit, v domnění, že se matka uklidní. Ale nepomohlo to. Žena propukala neustále v pláč a nebyla k utišení. S takovými případy měl svoje zkušenosti. Z tábora věděl, že tento šok lze zastavit jenom pravdou.
 
Přestal vyšetřovat dítě a podíval se na matku. Sejmul brýle, uchopil ji za ruku a pravil: „Proč jste nepřišla dříve? Podívejte se, vaše dítě je silně podvyživené. Nemohla jste mu dát více jídla?“ a stiskl jí ruku, aby dodal důrazu svým následujícím slovům. „Umírá, má hlad a jeho tělíčko již nepřijímá potravu.“ Hleděl jí do očí a odmlčel se. 
 
Žena vytřeštila oči. „Proboha, co mi to říkáte?!“ ucukla rukou a hystericky vykřikla: „Všichni jste stejní – Židi!!“ Vyskočila ze židle a snažila se rychle vzít dítě z lůžka. Ruce se jí třásly: „Za tohle mi zaplatíte!“ vykřikovala a běžela ke dveřím. 
 
„Proboha, zastavte se!“ pokoušel se ji doktor zadržet, ale marně. Pouze rána dveří byla znamením jejího odchodu z místnosti. Doktor si sundal brýle a promnul kořen nosu. Bolest hlavy nezastavil. Neměl dobrý pocit, ale nedalo se tomu zabránit…
 
Žena začala po městě rozhlašovat, že doktor – navrátilec z koncentračního tábora – Žid, je nepřítel a „vraždí křesťanské děti“! Toto prohlášení se rozletělo po městě jako morová rána. Antisemitismus byl na Slovensku hluboce zakořeněn. Vždyť Slovensko posílalo dobrovolně svoje Židy do koncentračních táborů či přímo do Osvětimi.
 
Ve městě propukl pogrom. Všichni lidé, co měli ruce, nohy, se chopili vidlí, hrábí, klacků či seker a vyrazili do ulic. Psal se datum 24.září 1945. Bylo několik měsíců po válce.
 
Ve městě v tu dobu byly dvě roty slovenských vojáků. Přestože jejich povinností bylo postavit se proti rozvášněnému davu, který se pustil do židovských spoluobčanů, přidali se na stranu rozvášněného davu a začali sami vyhledávat Židy. 
 
Dav zapaloval domy, rozbíjel okna a vyvlékal Židy na ulici. Lynč byl to nejmenší, co si mohli týraní Židé přát. Pokud se totiž dostali do spáru slovenských vojáků, jejich utrpení většinou končilo kulkou do hlavy. Velitel armády, když viděl hrůzy, které se děly ve městě, nezvládl situaci a utekl z města. Jeho příkladu následoval i velitel bezpečnosti. 
 
Rozvášněný dav se nedal zastavit. Až v pozdních večerních hodinách, kdy se nad městem vznášel dým z hořících domů a ulice byly ozářeny požáry, se skupinky lidí pomalu rozcházely do svých domovů a vojáci do krčem. 
 
Na ulicích leželi mrtví nebo zbití Židé…
 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]